Facebook Pixel

Хто визначає долю стратегічних держпідприємств України

Андрій Рибалко
резидент Кабінету експертів

Наглядові ради наших стратегічних підприємств є незалежними насамперед від українських громадян. Це не лише питання економіки, але й питання суверенітету.


Реформа корпоративного управління

2015 року за ініціативи тодішнього міністра економіки України Айвараса Абромавичуса розпочалася реформа корпоративного управління.

Держкомпанії мали отримати політичний імунітет, а топменеджери — призначатися на ринкову зарплату через конкурс і співбесіду з наглядовою радою, незалежною від політиків, олігархів та їхніх «наглядачів».

2016 року Верховна Рада ухвалила зміни до Закону України «Про управління об'єктами державної власності», яким передбачено можливість створення на держпідприємствах незалежних наглядових рад, які здійснювали б функції стратегічного управління.

Закон передбачає, що більшість членів наглядової ради мають складати не представники держави, а незалежні експерти.

Інтереси держави в комітеті призначень керівників особливо важливих для економіки підприємств представляють лише міністр фінансів та міністр економіки. Решта – незалежні експерти.

QuoteБільшість членів наглядової ради мають складати не представники держави, а незалежні експерти.

Хто є цими незалежними експертами, визначено розпорядженням Кабінету міністрів від 4 квітня 2018 року № 346-р. Як виявилося, всі незалежні експерти є громадянами інших країн.

Джейсон Пеллмар – громадянин Сполучених Штатів Америки, голова регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні та Білорусі.

Маттео Патроне – громадянин Італії, керуючий директор Європейського банку реконструкції та розвитку в країнах Східної Європи.

sklad-komitetu-z-priznachen-2.png

Йоста Люнгман – підданий Королівства Швеція, постійний представник Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні.

Марчін Свєнчицький – громадянин Республіки Польща, польський політик та економіст, колишній міністр зовнішньоекономічних зв'язків і заступник міністра економіки, а також мер Варшави. Призначений бізнес-омбудсменом в Україні.

Де вже діють наглядові ради?

Незалежні наглядові ради вже працюють на головних стратегічних підприємствах держави, як-от: «Нафтогаз України», «Магістральні газопроводи України», «Укрзалізниця», «Укренерго», «Укрпошта» та деяких інших.

Для прикладу зупинимося на персональному складі деяких з них.

НАК «Нафтогаз України»

Більшість у наглядовій раді складають іноземці. Очолює наглядову раду Клер Споттісвуд – піддана Королівства Великої Британії, яка зараз працює директоркою Gas Strategies.

Працювала у приватній сфері газопостачання та регулювання ринків газу, а також в уряді Великої Британії.

naglyadova-rada-naftogazu-1.png

Бруно Лескуа – громадянин Франції, працював у французькому енергетичному секторі, зокрема у сфері ядерних операцій, а також у компанії Electricite de France.

Амос Хохштайн – громадянин США, працює на посаді віцепрезидента з маркетингу компанії Tellurian, яка займається видобутком природного газу.

Людо Ван дер Хейден – бельгієць, директор-засновник Ініціативи INSEAD з корпоративного урядування та співголова Міжнародної директорської програми й Програми сучасного врядування у банківській сфері.

Уряд України в наглядовій раді представляють Юлія Ковалів – перша заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі (2015-2016 рр.) та Наталія Бойко — заступниця міністра енергетики та вугільної промисловості (2017-2019 рр.).

АТ «Українська залізниця» (УЗ)

Очолює наглядову раду Шевкі Аджунер – громадянин Туреччини, директор українського офісу Європейського банку реконструкції та розвитку.

До складу ради входить Андерс Ослунд — шведсько-американський економіст і дипломат. Як міжнародний експерт у 1990-х був залучений до уряду Росії, де займався питаннями приватизації. З 1994 по 1997 рр. був радником з питань економіки в українському уряді.

Крістіан Кун – громадянин Німеччини, працював у німецькій залізничній компанії Deutsche Bahn AG, був членом ради директорів Казахстанської залізниці та членом наглядової ради Литовської залізниці.

naglyadova-rada-ukrzaliznitsi-1.png

Андреас Матьє – громадянин Австрії, працював в австрійській нафтовій кампанії OMV AG.

Адомас Аудіцкас – литовець, який суміщає роботу з членством у наглядовій раді АТ «Магістральні газопроводи України».

У наглядовій раді лише два українці: Олег Журавльов, який має досвід управління у вітчизняному бізнесі, а також колишній народний депутат України Сергій Лещенко. Останній був журналістом і ніколи не працював у великому бізнесі й не має досвіду управління великими структурами.

«Укрпошта»

Бенуа Плеска – громадянин Бельгії, голова наглядової ради. Відомий тим, що готував Національну поштову службу Румунії до приватизації та керував процесом фінансової реструктуризації її боргів.

Йона Салювеер – громадянин Естонії, працював в управлінні поштового оператора Естонії Оmniva.

naglyadova-rada-ukrposhti-1.png

Якуб Карновскі – громадянин Польщі, працював над приватизацією польського логістичного оператора PKP Cargo S.A.

Томі Дженсен – громадянин Данії, представник міжнародної корпорації Bunge.

Оксана Волчко – громадянка України, працювала в українському Raiffeisen Bank Aval на посаді директорки з розвитку корпоративного бізнесу.

Інтереси держави у наглядовій раді представляють Сафаров Фарід Каміл Огли — керівник експертної групи з питань послуг поштового зв'язку Міністерства інфраструктури України та Олександр Зінкін — радник прем'єр-міністра України.

Подібна ситуація з наглядовими радами й на інших державних підприємствах. Зокрема, в Національній енергетичній компанії «Укренерго», а також в АТ «Магістральні газопроводи України».

Зарплати та умови праці членів наглядових рад

Розмір винагороди визначено постановою Кабінету міністрів № 668 від 4 липня 2017 року і залежить від чистого прибутку підприємства. Члени наглядової ради також отримують відшкодування за проїзд (переліт) та проживання в готелі для участі у засіданні.

naglyadova-rada-ukrenergo-1.png

Цікаво, що контракт зазвичай передбачає страхування члена наглядової ради на випадок помилково ухваленого рішення. Страховка покриває витрати на юристів у судових процесах у разі позовів до нього через діяльність у наглядовій раді.

За підрахунками ЗМІ, середній гонорар члена наглядової ради коливається в межах 100−115 тис. грн на місяць. Встановити розмір винагороди кожного персонально неможливо, оскільки законом передбачено обов'язкове щорічне декларування доходів лише тих членів наглядових рад, які є громадянами України.

Як працюють наглядові ради за кордоном

У більшості країн ЄС колективний орган є однорівневим, тобто рада директорів поєднує в собі функції наглядової ради та правління. Візьмемо за приклад Électricité de France.

Державі належать 84,44% акцій, решта – інституційним інвесторам. Рада директорів складається з 11 осіб, обраних на зборах акціонерів, 1 представника міністерства економіки та 6 директорів, обраних працівниками. Усі члени ради директорів є французами.

naglyadova-rada-magistralni-gazoprovodi-1.png

Дворівнева система за схемою: «наглядова рада + правління», яка зараз запроваджується в Україні, широко використовується в Німеччині. Візьмемо як приклад Deutsche Post DHL, яка є частково приватизованою.

QuoteСередній гонорар члена наглядової ради коливається в межах 100−115 тис. грн на місяць.

20,5% акцій належать державному банку KfW Bankengruppe, 16,5% — приватним акціонерам, плаваючий капітал складає 79,5%.

Половину членів наглядової ради складають представники акціонерів, іншу – представники працівників. Усі члени наглядової ради є громадянами Німеччини.


Замість висновку

Треба визнати, що внаслідок реформи корпоративного управління державні стратегічні підприємства дійсно почали збільшувати прибутки. Нам вдалося усунути олігархів від контролю над стратегічними компаніями. Це позитив.

Проте в лексиконі українця слово «незалежність» означає передусім державну самостійність від інших країн. Зараз же наглядові ради наших стратегічних підприємств є незалежними насамперед від українських громадян.

Це не лише питання економіки, це також питання національної гідності та суверенітету. Будь-який зовнішній вплив, тим паче зовнішнє управління – це питання національної безпеки.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора