Facebook Pixel

Зима близько. Ціни на газ і електрику в Європі б'ють рекорди

Рекордне зростання цін на енергоносії в Європі: причини та наслідки. Фото: ugv.com.ua

Рекордне зростання цін на енергоносії в Європі: причини та наслідки. Фото: ugv.com.ua

Населення країн Євросоюзу зіткнулося з різким стрибком цін на природний газ і електроенергію. Зростання цін підживлює інфляцію й погрожує зупинити відновлення економіки, оскільки в енергомістких галузях — від виробництва добрив до сталі — можливо, потрібно буде скоротити обсяги, пише Bloomberg. Ціни зростають попри те, що зараз ще тепло й попит порівняно невисокий. Комунальні підприємства підвищують ціни для споживачів. Відповідно дорожчає й усе інше – від продуктів до транспортних витрат.

«Проблеми ще навіть не почалися, — сказав Жюльєн Оарау (Julien Hoarau), глава EnergyScan, аналітичного підрозділу французької енергетичної компанії Engie. — На Європу чекає дуже сувора зима».

Еталонні європейські ф'ючерси на газ досягли в понеділок рекордних $670 за тисячу кубометрів. У Німеччині — найбільшому ринку електроенергії в Європі – контракт «на рік уперед» також сягнув рекордного показника.

Telegram Logo

Спекотна погода та низька швидкість вітру стримують виробництво відновлюваної енергії, збільшуючи використання енергії на викопному паливі й підвищуючи ціну на вугілля в Європі цього року більш як на 70%. Через усе це вартість дозволів на викиди вуглецю, що необхідні для покриття викидів забруднення довкілля в Європі, стала найвищою за всю історію.

За даними Citigroup, ціни на газ і електроенергію в Європі можуть вилитися в збільшення середнього рахунку за комунальні послуги для європейських роздрібних споживачів на 20%.

«Привид енергетичної бідності може швидко звалитися на Європу вже цієї зими», — зазначили аналітики Citi.

Додатково. Зростання цін на енергоносії вже призвело до того, що інфляція в Німеччині досягла найвищого рівня з 2008 року. У серпні ціни злетіли на 3,4%, що вище за рівень, встановлений Європейським центральним банком для єврозони (2%).

Контекст. Європа зіткнулася з газовою кризою після того, як сувора зима спустошила сховища. Збільшувати запаси було нелегко, оскільки провідний постачальник — Росія — обмежувала потоки, тоді як Азія масово скуповувала вантажі скрапленого природного газу, які могли б потрапити до Європи. На власне виробництво регіон також розраховувати не може.

Коментарі

Всі новини