Бізнес песимістично оцінює своє майбутнє. Фото: УНІАН
За підсумками квітня індекс очікувань ділової активності опустився до рекордно низького рівня – 29,9 пункта. Ще в березні він становив 45,8 пункта (-15,9 п. за місяць). Песимізм бізнесу охопив практично всі галузі – сектор послуг, промисловість, будівництво та торгівлю.
Як пояснили у Нацбанку, причиною стрімкого погіршення настроїв бізнесу вже другий місяць поспіль є карантин, пов'язаний з коронавірусною інфекцією COVID-19.
- Найбільше індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впав у компаній, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність.
- Найбільш песимістично налаштованими стали компанії у сфері послуг.
- Усі українські компанії очікують масове скорочення працівників, але найбільше звільнень буде в будівельному секторі.
- Бізнес знижує свої очікування щодо цін на товари власного виробництва та на послуги.
Промисловість
Індекс компаній сектора у квітні впав до 33,3 пункта (у березні був 48,6). Найбільш песимістичні оцінки – за обсягами готової продукції та нових замовлень. Промкомпанії серйозно налаштовані на скорочення персоналу. Сектор збільшив очікування щодо залишків готової продукції.
Будівництво
Індекс будкомпаній опустився до 24,5 пункта (у березні був 40,6). Найбільше побоювань у бізнесу викликають обсяги будівництва, закупівля сировини та будматеріалів, а також вартість послуг підрядників. Будбізнес зберіг песимізм щодо закупівельних цін. Втім, компанії сектору високо оцінюють шанси на високі ціни своїх приміщень. Цей сектор найбільш песимістично налаштований щодо кількості співробітників.
Торгівля
Індекс сектора впав до 33,7 пункта (у березні було на рівні 50,4). Найбільший песимізм стосується обсягів товарообігу та закупівлі. Погіршилися настрої торгових компаній щодо кількості працівників. Однак підприємства сектора не надто погано налаштовані щодо вартості товарів.
Послуги
Компанії цього сектора налаштовані найбільш песимістично. Індекс опустився до 20,4 пункта (у березні – 36,1). На мінімально низькому рівні виявилися очікування компаній щодо обсягу наданих послуг і обсягу нових замовлень. Низькі очікування і щодо цін на послуги. Тут також очікується скорочення співробітників.
Нацбанк провів опитування 6-24 квітня 2020 року серед 183 підприємств. НБУ запровадив ІОДА як новий інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки у липні 2019 року. Тоді його значення склало 52,4 пункта.