Facebook Pixel

Карантин продовжено до 15 травня або до початку червня. Як це позначиться на ринку нерухомості

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Карантин у зв'язку з поширенням СOVID-19 офіційно триває до 24 квітня, проте ряд експертів, політиків, представників органів влади застерігають від передчасної радості. Напередодні Великодня і аж до травневих свят кількість випадків зараження коронавірусом може істотно зрости. Аби цього не сталося, в Україні можуть продовжити карантин до середини травня, а за песимістичними прогнозами — до початку червня.


15 травня — це фактично ще місяць самоізоляції, надзвичайної ситуації в областях, закритих ТРЦ, кінотеатрів, фітнес-клубів, ресторанів, салонів краси, непрацюючого транспорту і перекритих кордонів. Це означає, що економіка країни все ще перебуватиме в стані стрес-тесту, а значить, і ринок нерухомості також.

QuoteБезумовно, якщо карантин буде продовжено на місяць-два, на ринок чекають певні гойдалки на рівні попиту.

Поки що я не бачу в 30-денному режимі карантину до 15 травня критичних проблем для групи сильних девелоперів. Буде складно, доведеться тягнути внутрішні ресурси, однак працювати і продавати у них вийде. Це ті компанії, які наразі продовжують будівництво об'єктів з урахуванням додаткових організаційних і противірусних заходів. І при цьому показують результат у динаміці будівництва, а не створюють видимість бурхливої діяльності.

Комунікаційні процеси в нових умовах уже прискореними темпами автоматизували. Уся робота, пов'язана з консультуванням клієнтів і продажами, переведена в онлайн. До моєї великої радості, активно підключають технології штучного-інтелекту, VR, тобто proptech активно розвивається.

Безумовно, якщо карантин буде продовжено на місяць-два, на ринок чекають певні гойдалки на рівні попиту. Це будуть хвилеподібні коливання від «хочу-куплю-збережу» до «немає грошей/роботи-яка квартира».

Частина покупців, оцінивши свої можливості, відкладе покупку. Боротьба серед забудовників посилиться. При цьому для падіння цін на первинному ринку наразі немає жодних індикаторів — навпаки, зростання собівартості всіх будівельних матеріалів і робочої сили штовхатиме ціни вгору, а девальвація гривні дасть про себе знати в перспективі місяць-два.

QuoteКраху ринку нерухомості чекати не потрібно, хоча певні складнощі будуть.

Можуть спостерігатися перебої з постачанням матеріалів, якщо підрядники зупиняють виробництво. Це може відбутися передусім через фінансові проблеми. Тут забудовнику вкрай важливо мати запасні варіанти на випадок форс-мажорів, але не знижувати рівень якості. Краще, якщо запас матеріалів на місяць-другий в активах компанії вже є.

Відкритим залишається питання і з робочими руками. Адже частина будівельників на період самоізоляції поїхала додому, а тепер не може повернутися на роботу. Чи всім бажаючим продовжити будівництво вистачає кваліфікованих робітників — питання відкрите.

Зрозуміло, операційні проблеми забудовників в умовах стрес-тесту вилазять постійно і компанії переживають непрості часи. Водночас краху ринку нерухомості чекати не потрібно, хоча певні складнощі будуть. Це стосується попиту, просідання кількості угод, фінансування майданчиків, темпів забудовників, затримок, які, найімовірніше, будуть.

Про реальний вплив коронавірусу і карантину поговоримо через 2-3 місяці після того, як країна повернеться до нормального життя. А поки просто чекаємо.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора