На світовому ринку нерухомості вирує коронавірус, а в Україні серйозно заговорили про іпотеку під 10% річних. зібрало ключові новини зі світу нерухомості, аби ви були в курсі подій.
Коронавірус «посунув» MIPIM
Головну інвестиційну виставку нерухомості MIPIM, яка традиційно проходить у березні в Каннах, перенесено на червень. Про це повідомили організатори заходу. До цього часу ситуація з коронавірусом має усталитися.
Поки аналітики світового ринку фінансів підраховують збитки, девелопери та інвестори підтримують рішення перестрахуватися.
Як зазначив в коментарі один з українських бізнесменів, який планує відвідати виставку цього року, це безпрецедентний випадок. З 1990-го року, коли почали проводити цей захід, ще жодного разу епідеміологічна ситуація не визначала майбутнє MIPIM.
Виставка — це головне місце зустрічі понад 20 тис. інвесторів, девелоперів і причетних до будівельної галузі компаній. Це своєрідний Давос у сегменті нерухомості, де дуже часто домовляються і про інвестиційні проєкти, і про колаборацію. Під час виставки також відбувається нагородження кращих проєктів у різних сегментах девелопменту.
Дата-центри завойовують інвесторів
Центри обробки даних (дата-центри) — новий, але дуже перспективний вид комерційної нерухомості.
За даними міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні, це актив, за яким інвестори шикуються в чергу з кількох причин: більш високі прибутки і якість, ніж у традиційних активів, стійкий до кризи дохід, а також довгострокові орендарі з найшвидшими темпами зростання.
«Очікується, що в найближчі три-п'ять років основні ринки дата-центрів в США разом з такими великими міжнародними хабами, як Сінгапур і Дублін, виростуть в два або три рази. Інвестори можуть розраховувати на більший прибуток у порівнянні з активами класу А в інших секторах нерухомості. Ставки капіталізації, як і раніше, перевищують 7% для якісних центрів обробки даних у цих регіонах», — ділиться з цифрами Володимир Мисак, керівник департаменту ринків капіталу компанії Cushman & Wakefield в Україні.
За його словами, зі зростанням попиту з боку інвесторів і доступності капіталу в світі недавні транзакції показують, що ставки капіталізації в сегменті дата-центрів хоча і знижувалися протягом минулого року, проте залишалися стабільними.
Завдяки гарному прибутку й безпрецедентному попиту дата-центри можуть стати відмінним нішевим продуктом і на українському ринку комерційної нерухомості. Крім особливостей девелопменту, потрібно врахувати необхідність спеціалізованого обладнання та кваліфікованих кадрів. Але з цим проблем не має бути: за останніми даними, українська IT-сфера зростає приблизно на 26% рік до року.
Українцям обіцяють доступну іпотеку, але поки все не так райдужно
Останнім часом інформаційний простір вибухає гучними заявами про доступну іпотеку вже цього року. З вуст чиновників першого рангу звучали найрізноманітніші сценарії: спочатку обіцяли знизити ставку до 15-17%, потім до 12%, а тепер кажуть про 10%.
Поки всі обіцяють, ми запитали у банкірів, що заважає доступній іпотеці і чи є у неї шанс цього року.
Спільним знаменником для ринку житла і доступних кредитів має стати взаємовигідна співпраця між НБУ як регулятором, банками, забудовниками та покупцями. Низька облікова ставка, стримування інфляції, зростання доходів населення, захист прав кредиторів та позичальників, а також зменшення резервних і нормативних вимог до банків — ось про що говорить ринок. Тоді в іпотеки є шанс.
Як стало відомо , поки тільки 18% з усіх українських ЖК, а їх близько 1 640, пропонують банківські кредити на свої квартири. Про це повідомив Андрій Міма, співзасновник порталу ЛУН.иа під час виступу на форумі «Іпотека — інструмент швидкого розвитку економіки».
71% загальної кількості новобудов використовує такий інструмент як розстрочку. При цьому тільки половина з цього числа є доступною для покупців, які накопичили на перший внесок суму в розмірі третини вартості квартири. Велика частина забудовників вимагає від половини до 70% її вартості.