Концентрація на енергетичному ринку України є високою, наслідком чого є низька конкуренція і виникає загроза монополізації.
Про це йдеться в звіті НКРЕКУ з аналізу ринку е/е в III кварталі 2020 року.
Комісія підрахувала, що індекс Херфіндаля-Хіршмана на ринку електроенергії в двох торгових зонах (ОЕС і Бурштинський енергоострів) склав 2 388. Цей індекс вимірює концентрацію суб'єктів господарювання на ринку і вимірюється від 0 до 10 000.
Низьким рівнем високої конкуренції вважається показник від нуля до тисячі, середній рівень концентрації — до 1 800. Вище цього рівня свідчить про високий рівень концентрації ринку з низькою конкуренцією і загрозою монополізації.
Найбільшу частку на ринку за обсягом продажу електроенергії в розрізі власників зайняли три групи:
- група компаній державної власності в управлінні Міненерго — 34%;
- група компаній ДТЕК — 25%;
- група компаній держвласності в управлінні КМУ 23%.
Ситуація в Бурштинському енергоострові найзагрозливіша з точки зору конкуренції. Тут індекс Х-Х, за підрахунками НКРЕКП, у III кварталі досяг пікового значення 8 855 завдяки монопольному становищу компанії Ріната Ахметова «ДТЕК Західенерго». Компанія мала 79% обсягу відпуску енергії у цій торговельній зоні. Калуська ТЕЦ це ще 7%. Ще кілька виробників ВДЕ займали менше 2% кожен.
За даними НКРЕКП, з середини 2019 року частка ДТЕК на ринку «зеленої» генерації залишалася найбільшою і коливалася від 19% до 36%. Далі з показниками менше 10% йдуть китайська група CNBM і інші компанії.