Facebook Pixel

НБУ надав більше свободи банкам при визначенні кредитного ризику

Національний банк затвердив нові вимоги до визначення банками розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями. Про це з посиланням на заступника глави НБУ Юрія Гелетея повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».

«Зміни сприятимуть розширенню можливостей кредитування, зокрема, в сегментах малого бізнесу та іпотеки — ключових напрямках банківського кредитування в 2021 році», — сказав він.

QuoteНБУ дозволив банкам враховувати доходи членів сім'ї, оцінюючи фінансовий стан позичальника для надання іпотечного кредиту.

Регулятор також дозволив банкам не проводити самостійно огляд стану житлової іпотеки фізосіб за наявності договору обов'язкового страхування іпотеки. Це вплине на зниження витрат банків на супровід кредитів.

Також банкам дозволено оцінювати за спрощеною процедурою активи (крім інвестиційних проєктів і цінних паперів) боржника, сукупний обсяг заборгованості якого не перевищує 0,1% від основного капіталу банку. «Такі зміни ґрунтуються на регламенті Європейського Союзу щодо визначення критеріїв регуляторних ризиків роздрібних активів. Відповідно, банки зможуть оцінювати активи боржників з низьким обсягом заборгованості без постійного аналізу їхнього фінансового становища — на підставі стану обслуговування боргу», — пояснив Гелетей.

НБУ знизив значення нижньої межі PD (ймовірність дефолту) при розрахунку розміру кредитного ризику за кредитами боржників-юросіб на груповій основі до рівня 0,005 (з 002), що відповідає значенню нижньої межі діапазону, встановленого для оцінки кредитного ризику на індивідуальній основі.

За словами Гелетея, така зміна зменшить навантаження на капітал банків, а також не генеруватиме додаткових ризиків. Банки, ухвалюючи рішення щодо використання значення іншого PD, будуть ґрунтуватися на внутрішніх документах, попередньо узгоджених регулятором.

Нацбанк дозволив банкам визначати клас групи юросіб на підставі рейтингу за міжнародною шкалою материнської компанії-контролера. Це спростить банкам оцінку позичальників, які мають материнські компанії з високими міжнародними рейтингами, і вплине на наближення оцінки кредитного ризику таких боржників до міжнародних.

Додатково. У грудні 2020 року Нацбанк продовжив ряд антикризових заходів і впровадив нові для підтримки банківського сектора та економіки на час дії обмежувальних заходів. Зокрема, банкам дозволено не поширювати окремі ознаки дефолту за кредитами, які будуть реструктуризовані:

  • до 30 квітня 2021 (включно) для боржників — фізичних осіб;
  • до 31 травня 2021 для боржників — юридичних осіб.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉