Група «Нафтогаз» за підсумками 2019 року отримала чистий консолідований прибуток у розмірі понад 63 млрд грн. Цей показник на 51,7 млрд, або в 5,5 раза більше, ніж роком раніше. Такі результати монополіст отримав завдяки $2,9 млрд, що виплатив російський «Газпром» наприкінці минулого року за рішенням Стокгольмського арбітражу.
Як зазначається у звіті «Нафтогазу», чистий прибуток від звичайної діяльності впав у 6,1 раза і склав майже 2,6 млрд грн.
Як заявив фінансовий директор групи Пітер ван Дріл, за підсумками минулого року компанія отримала значні грошові надходження, попри падіння ціни на газ.
«Нафтогаз отримав 110 млрд грн операційного грошового потоку, включно з 55,7 млрд грн, що пов'язані зі Стокгольмським арбітражем», — заявив він.
У компанії уточнили, що сума компенсації від «Газпрому» до оподатковування складала $2,9 млрд (або 68 млрд грн). З цієї суми до українського бюджету вже надійшло 12,2 млрд грн податку на прибуток. За підсумками 2019 року держбюджет також отримає 48,2 млрд грн дивідендів. Загальна сума дивідендів, які сплатив «Нафтогаз», склала 20 млрд грн, з яких 8,8 млрд грн — це проміжні дивіденди за минулий рік.

Інфографіка: «Нафтогаз»
Виручка, EBITDA і грошовий потік
Виручка «Нафтогазу» 2019 року склала майже 1149,8 млрд грн, що на 19% менше, ніж 2018-го, валовий збиток — понад 43 млрд грн, що на 30% менше, ніж позаминулого року, операційний збиток — майже 8,3 млрд грн. Останній показник у 3,4 раза менше, ніж роком раніше.
Показник EBITDA за підсумками минулого року зменшився на 28,5% — до 65 млрд грн, капітальні інвестиції — на 10%, до 25 млрд грн, чистий борг став менше на 1,4% і становить понад 42 млрд грн.
Щодо операційного грошового потоку, то цей показник збільшився до 110 млрд грн (на 38,4 млрд грн), а вільний грошовий потік — до 85 млрд грн (на 39,3 млрд грн).
«У четвертому кварталі минулого року значно скоротилися обсяги споживання і продовжилося падіння ціни на газ. Найімовірніше, макроекономічні умови будуть важкими і протягом цього року», — зазначив Дріл.
За його словами, менеджмент групи вже розробив напрямки, за якими знизять витрати. Фіндиректор «Нафтогазу» також зазначив, що у компанії низьке співвідношення боргу до капіталу і вона готова до ринкового спаду.
Інші показники компанії
У «Нафтогазі» також нагадали про завершення відокремлення функції оператора газотранспортної системи, укладення п'ятирічного контракту на транзит газу з «Газпромом», а також про випуск єврооблігацій на суму $835 млн і 600 млн євро.
Контекст. Минулого тижня Кабінет міністрів своєю постановою продовжив дію спецобов'язків «Нафтогазу» з 1 травня 2020-го до 1 липня цього року.
Варто також зазначити, що «Нафтогаз» виступає за скасування спеціального режиму постачання природного газу для побутових споживачів. Це дасть можливість створити конкурентну модель газового ринку, орієнтовану на споживача.