Facebook Pixel

«Нафтогаз» готовий відмовитись від позову до «Газпрому»

«Нафтогаз» готовий відкликати свої позовні вимоги до «Газпрому» у новому арбітражі, але за умови укладення довгострокового контракту на транзит, що покриє всі витрати, а також у разі повної компенсації «Газпромом» наявних зобов’язань.

Про це написав виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко та повідомив, що черговий раунд тристоронніх переговорів щодо транзиту газу завершився.

«Щоб продемонструвати свою конструктивність, ми сказали, що готові розглядати можливість отримати газ від «Газпрому» у якості погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу (3 млрд доларів)», — підкреслив він.

За його словами, таким чином «Нафтогаз» виконав прохання Європейської комісії щодо обговорення врегулювання питань минулого і поточного Стокгольмського арбітражу, оскільки «Газпром» включав це в «пакет» для переговорів щодо транзиту.

Вітренко назвав позицію компанії конструктивною через те, що «Нафтогаз» готовий на покриття «Газпромом» витрат навіть без економічних прибутків, аби не судитися.

«Нафтогаз» готовий повертатися на тристоронні переговори і розповідати європейцям, як ми сумлінно і добросовісно обговорювали ці питання», — додав він.

У той же час глава Міненерго РФ Олександр Новак в ефірі телеканалу «Россия24» заявив, що в газових питаннях між Росією і Україною в першу чергу повинні бути врегульовані судові суперечки, передає «Інтерфакс-Україна».

«У цьому випадку, звичайно, транзит збережеться і у нас буде можливість використовувати газотранспортну систему України», — сказав він.

А під час зустрічі глави «Газпрому» Олексія Міллера і уповноваженого Уряду ФРН з транзиту газу через Україну Георга Графа Вальдерзее говорили про те, що пакет умов «Газпрому» щодо продовження співпраці (раніше включав обнулення арбітражних вимог і прямі поставки газу) поповнився умовою зниження тарифів на транзит газу.

Контекст

  • На початку наступного року між «Нафтогазом» і «Газпромом» закінчується 10-річний транзитний контракт. Росія зараз активно просуває газопроводи «Північний потік — 2» і «Турецький потік», які мінімізують поставки в Європу через Україну. Транзит російського газу через Україну приносить країні близько $3 млрд щорічно.
  • Наприкінці липня агентство Reuters повідомило, що Москва хоче укласти з Києвом короткостроковий контракт (на рік) на транзит газу в Європу. Розрахунок «Газпрому» простий – виграти час для завершення будівництва трубопроводів в обхід України.
  • На початку жовтня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук говорив, що продовження на рік газового транзитного контракту між Україною та Росією на старих умовах є неприйнятним, оскільки країна розраховує на довгострокову угоду з «Газпромом».
  • У Брюсселі 28 жовтня відбулися тристоронні переговори про транзит газу через Україну. Заступник голови Європейської комісії Марош Шефчович заявив, що розчарований результатами переговорів. За його словами, вони не були продуктивними, оскільки російська сторона не встигла ознайомитися з необхідними документами. «Нафтогаз» на цій зустрічі зазначив, що новий транзитний контракт повинен укладатися з новим оператором української газотранспортної системи. А російська сторона знову заявила, що для підписання нового договору необхідно переглянути рішення Стокгольмського арбітражу.
  • Згідно з рішенням арбітражу в 2018 році (та з урахуванням взаємозаліку), «Газпром» повинен заплатити «Нафтогазу» близько $2,6 млрд. Проте пізніше Росія подала апеляцію на це рішення. Україна все ще намагається стягнути цю суму.
  • Президент Росії Володимир Путін 30 жовтня заявив, що потрібно обнулити судові претензії в Стокгольмському арбітражі між українським «Нафтогазом» та російським «Газпромом», які пов'язані з врегулюванням проблеми боргу та підписанням контрактів на транзит і постачання газу.
Подякувати 🎉