Facebook Pixel

Reuters: Росія назвала умови нового транзитного контракту з Україною. «Нафтогаз» відповів на пропозицію

Москва хоче укласти з Києвом короткостроковий контракт (на рік) про транзит газу в Європу після закінчення поточної 10-річної угоди. Розрахунок «Газпрому» простий: виграти час для завершення будівництва трубопроводів в обхід України. Про це агентству Reuters заявили чотири близькі до російської сторони джерела.

Однак позиція Росії далека від тієї, на яку розраховує Україна і її європейські партнери. Відсутність прогресу в переговорах викликала коливання ринку — Європа накопичувала запаси газу для захисту від можливого збою поставок взимку.

Quote«Україна хоче довгостроковий 10-річний контракт. Це невигідно для нас. Угода на один рік буде кращою, щоб ми могли запустити всі «потоки» [«Північний потік — 2» і «Турецький потік» — ред.]», — заявило одне з чотирьох джерел.

Співрозмовники Reuters в ЄС і два інших джерела, знайомі з планами «Газпрому», підтвердили таку позицію Росії. У самому «Газпромі» і Міненерго Росії відмовилися від коментарів.

Росія, Україна та ЄС провели кілька раундів газових переговорів. Але вони так ні до чого й не привели. Наступний раунд запланований на вересень цього року.

«Нафтогаз» пропонував «Газпрому» два варіанти транзитного контракту. Перший — операторська угода на 10 років з прокачуванням 90 млрд кубометрів щорічно. Другий — це угода про бронювання потужностей газотранспортної системи на 10 років на 60 млрд кубометрів (чи своп газу).

Quote«Якщо «Газпром» не приймає цю пропозицію, нехай запропонує свій варіант. Причому бажано з усіма деталями. Наприклад, чи готовий «Газпром» на практиці розблокувати можливість іншим компаніям здійснювати транзит газу з Російської Федерації», — заявив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Також, за його словами, це ще одне підтвердження, що наразі єдиним важелем впливу на збереження будь-якого транзиту через Україну є зупинка будівництва «Північного потоку — 2».

«Сподіваюся, на це звернуть увагу в Європі, зокрема, в Німеччині. Ну і ще раз принагідно дякуємо Данію», — додав Вітренко.

Подякувати 🎉