Тристоронні консультації щодо газових переговорів планують провести в листопаді на рівні міністрів. З такою пропозицією виступив заступник голови Європейської комісії (ЄК) щодо Енергетичного союзу Марош Шефчович, передає «Інтерфакс-Україна».
Він заявив, що розчарований зустріччю в Брюсселі, але сподівається, що проблеми будуть успішно вирішені.
«Я все ще на 100% впевнений, що існує можливість збалансованого для всіх сторін рішення», — додав він.
За його словами, однією з причин недостатньо продуктивних тристоронніх переговорів щодо транзиту газу через Україну став той факт, що російська сторона не встигла ознайомитися з усіма необхідними документами.
У «Нафтогазі» за підсумками зустрічі заявили, що довгостроковий контракт повинен бути укладений з новим оператором української газотранспортної системи (ГТС), і з 1 січня 2020 року буде виведений з групи «Нафтогаз».
«Новий контракт повинен бути довгостроковим і на значний обсяг... А відносини між оператором ГТС України і «Газпромом» повинні відповідати вимогам європейського енергетичного законодавства», — зазначили в компанії.
Крім цього, в Нафтогазі повідомили, що російська делегація знову підняла питання перегляду рішень Стокгольмського арбітражу для відновлення транзиту газу. Однак офіційних пропозицій не надходило.
Українська сторона також запросила «Газпром» взяти участь у громадському обговоренні нової методики тарифоутворення, яка базується на європейських правилах.
«Ми готові до продовження конструктивних переговорів у тристоронньому форматі в наступному місяці — на експертному рівні і на рівні чиновників», — додали в компанії.
Глава Міненерго Росії Олександр Новак заявив, що Росія готова до 2020 року забезпечити транзит газу через Україну у відповідності з нормами європейського законодавства, якщо до цього буде готова українська сторона, пише російське агентство «ТАСС».
Новак додав, що на консультаціях сторони домовилися інтенсивно працювати на рівні компаній. За його словами, існує ряд питань, які потребують вивчення, зокрема, «Газпром» і українські партнери мають намір «інтенсивно працювати» за методикою тарифоутворення.
«В якості запасного варіанту ми готові забезпечити продовження договору з транзиту газу, який діє сьогодні, на 2020 рік. Хоча якщо наші українські колеги будуть готові працювати за європейським законодавством, ми також готові з цим законодавством з 2020 року забезпечити транзит газу через Україну», — сказав він.
На попередніх газових переговорах 19 вересня Шефчович заявляв, що обсяги поставок газу з Росії через Україну вплинуть на тарифи. Також він зазначив, що сторони досягли згоди в тому, що новий контракт на транзит повинен ґрунтуватися на законодавстві Євросоюзу. Контракт з РФ на прямі поставки газу в Україну можливий тільки на ринкових умовах, додавав Олексій Оржель. Після цих переговорів «Газпром» вперше погодився підписати новий контракт на транзит газу через Україну за європейськими правилами.
Контекст
- Контракт про транзит російського газу через територію України завершується в грудні 2019 року. Тому вже 1 січня 2020-го сторони повинні укласти нову угоду.
- З української сторони контракт з РФ повинен підписати новий український оператор газотранспортної системи. «Нафтогаз» створив його на початку лютого 2019 року.