Facebook Pixel

НБУ знизив облікову ставку до 22%

Національний банк України знизив облікову ставку з 25% до 22% з 28 липня 2023 року. Відповідне рішення ухвалило правління НБУ.

Банк аргументує зниження стрімким уповільненням інфляції та стійкістю валютного ринку, а також збереженням привабливості гривневих заощаджень. Правління НБУ впевнено, що зниження облікової ставки на тлі збереження макрофінансової стабільності підтримає відновлення економіки.

У банку нагадують, що інфляція з початку року сповільнилася з 26% річних у січні до 12,8% у червні. Це перевершило квітневий прогноз самого банку.

За підсумками першого півріччя НБУ суттєво поліпшив прогноз інфляції на 2023 рік – з 14,8% до 10,6%.

Нацбанк підкреслює, що не варто очікувати подальшого стрімкого зниження інфляції через декілька чинників:

  • вичерпався так званий ефект бази порівняння;
  • з 1 липня повернувся «довоєнний» рівень оподаткування пального;
  • у червні підвищилися тарифи на електроенергію для побутових споживачів;
  • негативний вплив на цінову динаміку підриву Каховської ГЕС.

НБУ очікує, що інфляція у 2024 році знизиться до 8,5%, а у 2025 році − до 6%.

Також Нацбанк помірно підвищив прогноз зростання реального ВВП у 2023 році з 2,0% до 2,9% та пообіцяв, що в наступні роки економічне зростання прискориться – у 2024 році на 3,5%, а у 2025 році – на 6,8%.

НБУ анонсував також подальше поступове зниження облікової ставки «для підтримання достатньої привабливості гривневих активів» і «захисту заощаджень у національній валюті від інфляційного знецінення».

Як зниження облікової ставки коментують економісти

Фактично НБУ відреагував на зниження темпів інфляції швидше, ніж очікувалося, вважають у Центрі економічної стратегії. Це означатиме збереження жорсткої грошової політики, яка має на меті зв'язати вільну ліквідність і не допустити тиску на обмінний курс.

Quote«Така політика має дати змогу Нацбанку вже найближчим часом почати знімати валютні обмеження, запроваджені на початку війни. Саме це, а не доступність кредитних ресурсів, судячи з рішення НБУ, буде пріоритетом у діях Національного банку на підтримку бізнесу. Перегляд прогнозу доволі обережний (явно виходить із припущення, що РФ не даватиме нам жити щонайменше до кінця війни) і очевидний», — коментує директор ЦЕС Гліб Вишлінський.

Нагадаємо: облікова ставка НБУ була незмінною – 25% – з 2 червня 2022 року.

Ще в червні 2023 року голова НБУ Андрій Пишний констатував, що змінювати облікову ставку зарано, хоча комітет із монетарної політики прогнозував, що до кінця року її таки знизять до 20 — 21%.

Подякувати 🎉