Молдова вводить надзвичайний стан через припинення поставок газу з рф: причини
13 грудня 2024-го парламент Молдовы оголосив національний надзвичайний стан на 60 днів, починаючи з 16 грудня, через те, що потоки російського газу до Придністров'я мають припинитися 1 січня. Про це пише Reuters.
Навіщо Молдова оголосила надзвичайний стан через припинення поставок газу з рф
56 із 101 членів парламенту Молдови підтримали введення надзвичайного стану після заклику прем'єр-міністра Доріна Речана. Молдова вважає, що припинення поставок газу з росії до невизнаної Придністровської Молдавської Республіки може призвести до гуманітарної катастрофи, оскільки звідти енергію отримує й Молдова.
«Це було голосування за припинення газового шантажу з боку москви», – сказав Речан.
В умовах надзвичайного стану уряд може швидко реагувати та стримувати експорт енергоресурсів.
«Президент росії володимир путін хоче залишити населення Придністров'я без газу та електрики і зробити його заручником. москва робить це, щоб дестабілізувати ситуацію в Молдові», – заявив Речан.
Парламент мав затвердити надзвичайний стан, щоб «ця зима стала останньою в історії країни, коли ми можемо стати об’єктом енергетичного шантажу». Припинення поставок газу рф до Придністров'я «призведе до гуманітарної кризи і створить ризики для стабільності енергетики Молдови», йдеться у заяві молдавського парламенту.
Що відомо про поставки російського газу до Молдови
Молдова отримує з росії близько 2 млрд кубометрів газу на рік. З 2022-го невизнане Придністров’я і центральний уряд домовилися, що весь російський газ, який отримує Молдова, надходить до Придністров'я.
У Придністров'ї розташована електростанція, що працює на російському газі, яка забезпечує енергією як сам регіон, так і більшу частину контрольованих урядом районів Молдови. Придністров'я, яке не має міжнародного визнання, з 10 грудня оголосило власний надзвичайний стан.
Україна заявила, що не продовжить транзитний контракт з російським «газпромом» після 31 грудня 2024 року, який забезпечував поставки, зокрема, до Молдови.
Речан назвав припинення транзиту «штучно створеною проблемою», оскільки російський газ може рухатися іншими маршрутами, окрім України, зокрема через газопровід «Турецький потік» до Туреччини, а потім через Болгарію та Румунію.
Водночас «газпром» вимагає від Молдови сплатити борги за минулі поставки, які, за розрахунками рф, складають $709 млн, що ставить під питання майбутнє постачання.