«Лукойл» не буде відшкодовувати втрати Білорусі через податковий маневр і відновлювати постачання нафти на нафтопереробні заводи (НПЗ) країни. Про це заявив основний акціонер російської нафтокомпанії Вагіт Алекперов агентству «ТАСС».
За словами Алекперова, обсяги нафти, які надходять до Білорусі, розподілено за іншими напрямками.
«Так, перенаправили, на видобутку це жодним чином не позначилося. На видобутку відображаються тільки обмеження, що відповідають ОПЕК+», — додав він.
Наголошується, що компенсація можлива лише у разі уніфікації податкового законодавства при поглибленій інтеграції.
Як пише видання news.tut.by, через податковий маневр до 2024 року у Білорусі зростуть ціни на поставки нафти з РФ до рівня світових. Водночас, як заявив 21 січня президент Білорусі Олександр Лукашенко, країна буде поставляти з Росії 30-40% від необхідних обсягів нафти. Причина поставок саме таким обсягом – відсутність альтернативного постачальника, який міг би задовольнити потреби в нафті повним обсягом.
«Інші 30% будуть завезені з країн Балтії, ще 30% — через Україну, оскільки це «перевірений шлях». «Можливо, Казахстан зможе поставити нам нафту, якщо Росія погодиться з цим», — зазначив Лукашенко.
Крім цього, він заявив, що через податковий маневр знижуються доходи республіканського бюджету і погіршується робота нафтопереробних заводів.
Співрозмовник видання, знайомий з підсумками наради, повідомив, що ситуація з поставками нафти не зміниться до 2024 року. Але коли податковий маневр у РФ завершиться, ціна на російську нафту для Білорусі стане повністю ринковою.
«Тобто дельта вже залишиться тільки логістичною, витрати будуть некритичними, — сказав співрозмовник.
Як повідомили в концерні «Белнефтехим», 21 січня білоруська нафтова компанія закупила 80 тис. тонн нафти Johan Sverdrup в Норвегії. Її поставили в литовський порт Клайпеда» 22 січня, а далі залізничним транспортом на Новополоцький НПЗ. Зазначимо, що загалом за рік перевалка через порт «Клайпеда» становить 3 млн тонн нафти, в той час як Білорусі для завантаження заводів необхідно 24 млн тонн.
Контекст. Чинні угоди про постачання і транзит нафти, а також контракт про постачання газу з РФ до Білорусі закінчилися 31 грудня.
З 1 січня 2020 року Росія припинила постачання нафти в Білорусь через розбіжності щодо вартості ресурсу. Завантаження білоруських НПЗ з початку року виявилося зниженим до мінімального технологічно дозволеного рівня. Білорусь тимчасово призупинила експорт нафтопродуктів, вироблених на власних НПЗ.
Напередодні Нового року Росія та Білорусь змогли домовитися про постачання енергоносіїв, але на тимчасовій основі.
Білоруські нафтопереробні заводи 5 січня відновили прийом нафти з Росії за ціною, яка виключає премію постачальникам.
Білорусь 14 січня почала пошуки нового постачальника нафти, оскільки вважає економічно недоцільним «платити премії російським нафтовим компаніям у раніше визначених розмірах». Відповідні запити вже направлено Україні, Польщі, країнам Балтії, Казахстану та Азербайджану.