Білоруська нафтова компанія (БНК) закупила нафту у Норвегії. Про це повідомили в концерні «Белнефтехим», передає Reuters.
Йдеться про покупку 80 тис. тонн нафти Johan Sverdrup. Її поставлять до литовського порту «Клайпеда» 22 січня, а далі залізницею до Новополоцького НПЗ.
Загалом за рік перевалка через порт «Клайпеда» складає 3 млн тонн нафти, тоді як Білорусі для завантаження заводів необхідно 24 млн тонн.

У «Белнефтехиме» зазначають, що після цієї поставки переговори з постачальником буде продовжено.
Перевалка і транспортування нафти до заводу залізницею коштуватиме понад $20 за тонну, оцінюють джерела агентства в порту. Згідно з їхніми припущеннями, продавцем нафти, швидше за все, могла виступити французька Total. Компанія поки не коментує свою торговельну діяльність.
Порт «Клайпеда», через який відбудеться поставка, також не відповів на письмовий запит агентства.
Поставки на ринок нафти Johan Sverdrup почалися восени 2019 року після запуску однойменного родовища на шельфі Норвегії. Сорт є конкурентом Urals на ринку Європи, оскільки має дуже близькі якісні характеристики.
У листопаді 2019 року Білорусь імпортувала пробну партію казахстанської нафти обсягом 107,2 тис. тонн. Нафта з Казахстану обійшлася їй за ціною $330,2 за тонну або приблизно $44 за барель, свідчать дані Белстату.
Контекст. Чинні угоди про постачання і транзит нафти, а також контракт про постачання газу з РФ до Білорусі закінчилися 31 грудня.
З 1 січня 2020 року Росія припинила постачання нафти до Білорусі через розбіжності щодо вартості ресурсу. Завантаження білоруських НПЗ з початку року виявилося знижене до мінімального технологічно дозволеного рівня. Білорусь тимчасово призупинила експорт вироблених нафтопродуктів зі своєї юрисдикції.
Напередодні Нового року Росія і Білорусь змогли домовитися про постачання енергоносіїв, але на тимчасовій основі.
5 січня білоруські нафтопереробні заводи відновили прийом нафти з Росії за ціною, яка виключає премію постачальникам.
14 січня Білорусь почала пошуки нового постачальника нафти, бо вважає економічно недоцільним «платити премії російським нафтовим компаніям у колишніх обсягах». Відповідні запити вже направлено Україні, Польщі, країнам Балтії, Казахстану і Азербайджану.