Новокраматорський машинобудівний завод (НКМЗ) і «Енергомашспецсталь» задіяні в будівництві першої турецької АЕС «Аккую» в пулі підприємств «Росатома».
Як повідомляє «Фокус», українські підприємства задіяні в будівництві АЕС «Аккую», яке веде «Росатом». Зокрема, обладнання для реакторів АЕС постачають два підприємства з Краматорська.
Новокраматорський машинобудівний завод (НКМЗ)
У серпні підприємство почне відвантаження партії 116 труб і трійників для трубопроводів високого тиску споруджуваної АЕС «Аккую» в Туреччині.
Раніше НКМЗ відвантажив партію з 46 шестиметрових труб, в числі яких 26 діаметром 711 мм і 20 — діаметром 813 мм. Частина обладнання прийнята замовником. Вартість обладнання не розголошується.
«Енергомашспецсталь»
Для турецької АЕС поставками обладнання займається і «Енергомашспецсталь», ще одне підприємство з Краматорська. В кінці липня замовнику були здані шість заготовок, призначених для головного циркуляційного трубопроводу третього енергоблоку АЕС.
Дані по АЕС «Аккую»
Це перша АЕС в Туреччині. Станцію будує держкорпорація з атомної енергії «Росатом». Угода про будівництво було підписано в травні 2010 року. Вартість зведення АЕС становить близько $22 млрд. Згідно з планом, введення в експлуатацію першого енергоблоку передбачений в 2023 році.
Станція будується на узбережжі Середземного моря в турецькій провінції Мерсін. Проект передбачає спорудження чотирьох енергоблоків, кожен з яких буде обладнаний реактором ВВЕР-1200 МВт. Загальна потужність станції буде 4800 МВт. Термін експлуатації кожного реактора 60 років, з можливістю продовження понад цей термін.
Проект «Аккую» є реалізацією першої в світі програми BOO (build-own-operate, буд-володій-експлуатуй). Це означає, що «Росатом» за свої гроші спроектує станцію, побудує, буде експлуатувати і виведе з експлуатації в покладений термін. Дохід компанія буде отримувати від продажу електроенергії.
Угода дозволяє іноземним інвесторам придбати частку в акціонерному капіталі компанії в розмірі не більше 49%.
Власники Краматорська підприємств, задіяних в будівництві «Аккую»
НКМЗ один з найбільших в світі заводів важкого машинобудування. Як повідомляє Kramatorsk Post, довгий час мажоритарним власником НКМЗ був Георгій Скудар, який володів 76,97% акціонерного капіталу. Після початку війни на Донбасі в 2014 році у заводу з'явилися два великі акціонери, кожен з яких володів часткою близько 33,5% акцій. Ні в офіційних джерелах, ні в ЗМІ імена цих власників не називаються.
Це унікальне підприємство, яке спеціалізується на виробництві спеціальних литих і кованих виробів індивідуального і дрібносерійного виробництва для металургії, суднобудування, енергетики (вітро-, паро-, гідро-, атомної) і загального машинобудування. На початку 2010 року «Енергомашспецсталь» перейшла під контроль «Росатома».