Пекін не дуже радий втраті контролю над Панамським каналом

Порт Бальбоа в Панамі. Фото: Bloomberg

Китайська влада почала вивчати продаж компанією CK Hutchison Holdings Ltd, що належить Лі Кашину, свого портового бізнесу за кордоном на тлі ознак того, що Пекін незадоволений тим, що гонконгський конгломерат позбувся своїх панамських активів під тиском США. Про це пише Bloomberg.

Кілька китайських відомств, включаючи Державну адміністрацію з регулювання ринку (SAMR), отримали вказівку від вищого державного керівництва вивчити угоду на предмет будь-яких потенційних порушень безпеки або антимонопольного законодавства.

Лі Кашин

Незрозуміло, які важелі може використати Китай, щоб заблокувати угоду, враховуючи, що всі порти, які продає компанія CK Hutchison Holdings Ltd, знаходяться за межами Китаю і Гонконгу. CK Hutchison має отримати $19 млрд за продаж 43 портів консорціуму на чолі з BlackRock Inc. в рамках угоди, яку президент Дональд Трамп розрекламував як повернення США Панамського каналу.

Вивчення угоди Пекіном не обов'язково означає, що згодом будуть вжиті якісь дії, кажуть експерти. Угоди такого розміру часто привертають увагу регуляторних органів як у Китаї, так і в інших країнах.

Акції CK Hutchison продовжили падіння після повідомлення про перегляд, впавши на 4,9% станом на полудень вівторка.

Інвестори в основному вітали несподіваний продаж портів як вигідний вихід другої найбагатшої людини Гонконгу з бізнесу, який стикався зі зростаючою політичною увагою і торговими бар'єрами. Акції CK Hutchison зросли після того, як про угоду стало відомо, оскільки її вартість приблизно дорівнює всій ринковій капіталізації компанії до оголошення.

Але невдоволення Китаю тепер загрожує зірвати угоду. Управління у справах Гонконгу і Макао перепостило коментарі, опубліковані минулого тижня в пропекінській газеті «Та Кунг Пао», в яких конгломерат Лі звинувачувався в «безхребетному плазуванні» перед тиском США.

Портова угода також викликала завуальовану критику з боку деяких найвидатніших політиків Гонконгу. Люн Чун-ін, який був головою адміністрації міста у 2012-2017 роках, заявив у понеділок у Facebook, що бізнес-лідери, які не мають підтримки своєї батьківщини, закінчать як сироти, над якими знущаються інші. Наразі Люн є віцеголовою головного політичного консультативного органу Китаю, що робить його одним з національних лідерів країни.

Не називаючи імен Лі чи Сі Кея Хатчісона, Люн розкритикував «деяких гонконгських бізнесменів» за те, що вони ставлять бізнес-інтереси вище за інтереси своєї країни. Нинішній лідер Гонконгу також висловився, заявивши, що «широке обговорення» цього питання відображає стурбованість суспільства цим питанням.

«Ці занепокоєння заслуговують на серйозну увагу», — сказав Джон Лі на своєму щотижневому брифінгу для преси у відповідь на запитання про продаж.

Незважаючи на гарячкування з Пекіну, конгломерат Лі Кашина відносно ізольований від китайського тиску: лише 12% доходів CK Hutchison припадає на операції на материку і в Гонконзі. Решта припадає на Європу, Північну Америку та Австралію.

Проте Китай покарав інші компанії, що опинилися під прицілом зростаючого геополітичного конфлікту, намагаючись продемонструвати силу перед тиском Трампа, не завдаючи шкоди власній економіці, що слабшає. Він наклав відповідні мита на деякі американські товари, заборонивши американському виробнику генних секвенаторів Illumina Inc. імпортувати більше обладнання до Китаю, що фактично стримує зростання компанії на материку. До чорного списку також додали компанію Calvin Klein — батьківську компанію PVH Corp.

Зовсім недавно китайська влада викликала керівництво Walmart Inc. через повідомлення про те, що ритейлер тиснув на китайських експортерів, щоб ті взяли на себе витрати, пов'язані зі зростанням тарифів, і попереджав їх не залякувати місцевих постачальників.

Читати на The Page