EFF: Україна отримає $400 млн від МВФ – чому сума менша, ніж планувалося

EFF: Україна отримає $400 млн від МВФ – чому сума менше ніж планувалося

Україна отримає $400 млн від Міжнародного валютного фонду (МВФ) після успішного сьомого перегляду 4-річної програми Extended Fund Facility (EFF) на загальну суму у $15,5 млрд. Про це повідомили у МВФ.

Що відомо про сьомий перегляд програми Extended Fund Facility від МВФ

Співробітники МВФ і українська влада досягли угоди на рівні персоналу (SLA) у рамках сьомого перегляду програми розширеного фінансування (EFF). Україна отримає $400 млн, що збільшить загальні виплати за програмою до $10,1 млрд.

Україна виконала сім структурних контрольних показників, ще один – із затримкою, а також зобовʼязалася просувати інші ключові реформи за домовленостями з МВФ.

Водночас Україна попросила зменшити розмір наступного траншу із раніше запланованих $920 млн до $400 млн, повідомив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Проте загальний розмір залишку фінансування за програмою від цього не зміниться, а різницю розподілять під час наступних переглядів.

За словами Гетманцева, з одного боку, це технічне рішення, за якого враховували достатню поточну ліквідність, залишки на ЄКР (Єдиному казначейському рахунку) та потреби платіжного балансу.

А з іншого боку, зменшення траншу пояснюється тим, що хоча Україна має закриту потребу у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік, на 2026-й ситуація є набагато більш невизначеною.

Що відомо про програму Extended Fund Facility від МВФ

Extended Fund Facility (EFF) – це чотирирічна програма на $15,5 млрд, яку МВФ схвалив 31 березня 2023 року. У її рамках Україна має виконувати структурні маяки, за які отримуватиме фінансування від МВФ щоквартально. EFF реалізується у два етапи (воєнний та повоєнний).

За час дії програми Україна успішно пройшла шість переглядів, залучивши близько $9,8 млрд. На 2025-й український уряд має отримати $2,7 млрд за результатами чотирьох переглядів.

20 грудня 2024 року Виконавча рада МВФ схвалила попередній, шостий перегляд програми EFF, у рамках якого Україна виконала всі зобов’язання, включаючи правки Лозового та створення нового адміністративного суду. Також Україна підписала податковий закон, що був частиною умов програми.

Для того, щоб отримати наступний транш, Україна повинна впровадити заходи, визначені у спільному Меморандумі України та МВФ про економічну та фінансову політику. Зокрема, це нові структурні ресурси у сферах:

  • державні фінанси;
  • фінансовий сектор;
  • монетарна та валютно-курсова політика;
  • урядування;
  • боротьба з корупцією та енергетичний сектор.

Нові реформи були заплановані за таким графіком:

Лютий 2025 року

  • Затвердження методології оцінки державних інвестиційних проєктів;
  • Обрання нового Директора БЕБ;
  • Оприлюднення результатів аудиту НАБУ.

Квітень 2025 року

  • Реєстрація закону про податкову звітність для операторів цифрових платформ.

Травень 2025 року

  • Реєстрація законопроєкту про зменшення «ризику від третіх сторін».

Червень 2025 року

  • Призначення голови Держмитслужби та голів регіональних митниць;
  • Подання бюджетної декларації відповідно до домовлених з МВФ параметрів.

Читати на The Page