Facebook Pixel

«Правки Лозового»: чому громадськість та G7 побоюються безкарності корупціонерів

Правки Лозового: що це таке та чим загрожують?

Правки Лозового: що це таке та чим загрожують?

Що якби вам сказали, що через невеличкі поправки до одного закону можуть закрити справу Коломойського та ще з десяток гучних корупційних справ і фактично звести нанівець роботу НАБУ та САП?

Ми маємо такі поправки у Законі № 2147-VІІІ від 3 жовтня 2017 року — про закриття кримінального провадження через закінчення строку досудового розслідування. Їх назвали «правками Лозового», за прізвищем народного депутата від Радикальної партії Ляшка, який став автором новації.

Що ж це за правки, чому про них зараз пишуть посли G7, медіа, відомі ГО та як вони вже вплинули на гучні корупційні справи, розповідає The Page.

Що передбачають «правки Лозового»

Quote«У другій половині 2022 року перша інстанція Вищого антикорупційного суду закрила три кримінальні провадження НАБУ-САП з багатомільйонними ймовірними збитками державі. Ідеться про справи «Укрзалізниці», братів Дубневичів та Ощадбанку. Підстава в усіх випадках однакова – закінчення строку розслідування», – ще у квітні так згадували у Transparency International Ukraine про використання правок.

«Правки Лозового» до КПК України зумовили такі зміни:

  • Ч. 1 ст. 284 цього Кодексу була доповнена п. 10, за яким підставою для закриття кримінального провадження стало закінчення строку досудового розслідування після повідомлення про підозру.
  • Змінено порядок продовження строку досудового розслідування. Якщо раніше продовжити строк до 6 та 12 місяців міг керівник органу прокуратури, то відтепер ці повноваження перейшли до слідчого судді.
Фото посту G7 щодо їхнього занепокоєння питанням скасування частини правок Лозового

Фото посту G7 щодо їхнього занепокоєння питанням скасування частини правок Лозового

Якщо правки так і зостануться у законі, за словами Віталія Шабуніна, голови правління Центру протидії корупції, «під зніс вже йде 30+ розслідуваних справ. І ще кілька сотень майбутніх».

Верховна Рада хоче скасувати тільки частину правок

15 вересня прем'єр-міністр Денис Шмигаль зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №10060 про посилення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, але там залишається можливість закриття провадження після закінчення строку досудового розслідування.

Посли країн «Великої сімки» (G7) просять скасувати у Кримінальному процесуальному кодексі обмеження щодо строків досудового розслідування, «щоб запобігти передчасному закриттю справ».

6 грудня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності ухвалив версію законопроєкту про реформу САП (№ 10060), який не скасовує повністю «правки Лозового», що, на думку Центру протидії корупції, дозволяє надалі безперешкодно закривати корупційні справи через маніпуляції зі строками.

Депутат від «Слуги народу» Сергій Іонушас – один із головних ініціаторів змінення закону, без виправлення частини з термінами. У 2020 році був кандидатом на посаду Генпрокурора, близький до естеблішменту «Слуги». Фото: Facebook

Депутат від «Слуги народу» Сергій Іонушас – один із головних ініціаторів змінення закону, без виправлення частини з термінами. У 2020 році був кандидатом на посаду Генпрокурора, близький до естеблішменту «Слуги». Фото: Facebook

Quote«Депутати також проігнорували інші вимоги послів G7 щодо процесуальної автономії Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Правоохоронний комітет Ради проігнорував вимогу надати керівнику САП повноваження підписувати запити щодо екстрадиції, утворювати спільні слідчі групи з правоохоронцями інших держав», – кажуть у ЦПК.

У Центрі також стверджують, що депутати ігнорують вимогу скасувати саме норму закриття провадження через закінчення досудового розслідування, посилаючись на яку і розвалюють усі корупнійні справи. Без скасування цієї норми всі інші зміни просто не мають жодного сенсу.

Чого хочуть посли G7

Водночас посли G7 наголосили, що законопроєкт №10060 «містить найважливіші елементи для необхідної реформи». Однак рекомендували додати елементи, «щоб продемонструвати українському народу та міжнародній спільноті, включаючи країни-донори та приватний сектор, відданість України боротьбі з корупцією та реформі у сфері правосуддя»:

  • зберегти елементи реформи та інституційну незалежність, як зазначено в законопроекті 10060;
  • надати САП процесуальну автономію:
  • створити відділ внутрішнього контролю в САП, незалежний від Офісу генерального прокурора, який нестиме відповідальність за забезпечення доброчесності;
  • запровадити розумний термін для призначення нового керівника САП після оголошення результатів відбору;
  • скасувати у Кримінальному процесуальному кодексі обмеження щодо строків досудового розслідування до повідомлення про підозру, щоб запобігти передчасному закриттю справ.

Деякі юристи критикують повну відміну «правок Лозового»

На думку юристів TI Ukraine і Dead Lawyers Society, «правки Лозового» включають і деякі позитивні напрацювання. Наприклад, продовження строку досудового розслідування слідчим суддею підвищує гарантії для незалежного оцінювання потреби в продовженні строку. Адже керівник органу прокуратури на відміну від суду залишається представником сторони обвинувачення, тобто зацікавленим у справі.

Quote«Об’єктивно зараз немає жодних розумних причин, чому детективи або прокурори, знаходячись у Києві, не можуть раз на 18 місяців прийти в суд і за потреби отримати дозвіл продовжувати розслідування», – каже Андрій Слюсар у матеріалі для Dead Lawyers Society.

Більше того, за його словами, зараз система передбачає змагання між підозрюваним і обвинуваченням, де перший може переконати суд, що «розслідування триває невиправдано довго, а детективи з прокурорами згаяли час», тому повинні його закінчити. За відміни ж цього положення прокурори матимуть можливість безпідставно продовжувати розгляд ще на рік, коли їм заманеться.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉