Facebook Pixel

Банкрутство «Аркади»: куди поділися 9 млрд грн, хто і коли отримає гроші

Українські правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо можливої розтрати 9 млрд грн, які зібрали у фонди фінансування будівництва банку «Аркада». Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

За його словами, питання банку «Аркада» буде розв'язане, і вкладники з фінансової та інвестиційно-будівельної ліній не постраждають.

Провадження відкрито за ст. 191 і 364 Кримінального кодексу України.

Мер Києва Віталій Кличко додав, що забудовник відмовився від допомоги міста у створенні соціальної інфраструктури і нічого не зробив упродовж останніх трьох років.

«Це шахрайство щодо інвесторів і кримінал. Забудовник зібрав з інвесторів загалом понад 13 млрд грн», — додав Кличко.

Хто отримає гроші

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) взяв під контроль банк «Аркада». У банк уведено тимчасову адміністрацію і розпочато процедуру виведення «Аркади» з ринку, повідомляє пресслужба Фонду.

За словами глави НБУ Кирила Шевченка, 72% вкладників отримають свої гроші в повному обсязі. Це 4 746 осіб, їхні вклади становлять менше, ніж гарантовані державою 200 тис. грн.

Загалом ФГВФО виплатить таким вкладникам 290 млн грн. Інші вкладники отримають кошти в порядку, передбаченому законодавством. Всі зазначені вклади будуть виплачені не пізніше 20-го робочого дня.

За уточненням НБУ, понад 90% вкладників банку «Аркада» (понад 5 000 осіб) отримають вклади в повному обсязі. Загалом Фонд забезпечить виплати гарантованої суми вкладникам обсягом у 285 млн грн. Клієнти з великими обсягами вкладів отримають їх в межах суми, гарантованої Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Контекст. Національний банк України 6 серпня 2020 року відніс банк «Аркада» до категорії проблемних, увів особливий режим контролю та призначив куратора.

Проблеми з капіталом «Аркади» почалися після втрати головного офісу банку та земельної ділянки в Києві. Цей актив становив майже 27% всіх ресурсів банку — 620 млн грн.

Банк передав ці об'єкти як забезпечення боргових зобов'язань компанії «Будеволюція» за кредитним договором на 260 млн грн. Ринкова вартість офісу оцінюється в 554,8 млн грн, а земельної ділянки — у 65,6 млн грн. Компанія «Будеволюція» пов'язана з банком. Це забудовник ЖК «Патріотики» та «Патріотики на озерах».

На думку ФГВФО, банк «Аркада» мав проблеми з ліквідністю і безкоштовно позбувся свого майна на суму понад 600 млн грн. Це рішення ставить під загрозу інтереси вкладників.

Фонд планує подати новий позов проти «Аркади» та «Будеволюціі». Він стосуватиметься визнання недійсним договору іпотеки.

У НБУ запевнили, що виведення банку з ринку жодним чином не пов'язане із затримкою будівництва житлових комплексів «Еврика» та «Патріотика».

У липні минулого року банку «Аркада» дали дозвіл добудувати два будинки в ЖК «Патріотика на озерах». За даними банку, житловий масив «Патріотики на озерах» є географічним продовженням «Патріотики». Масив будується між озерами Тягле та Небреж. ЖК «Патріотика на озерах» має складатися із 43 житлових будинків заввишки 26-27 поверхів, лікарні, трьох шкіл, шести дитячих садків, двох ТЦ та додаткової інфраструктури.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉