Слабкий захист, тортури в поліції та домашнє насильство: хто і як порушував права українців 2020 року

Amnesty International розповіла про права людини в Україні у 2020 році. Фото: УНІАН

Amnesty International розповіла про права людини в Україні у 2020 році. Фото: УНІАН

Міжнародна організація Amnesty International представила щорічну доповідь щодо ситуації з порушенням прав людини в Україні та світі за 2020 рік.

У даних, які є в розпорядженні ZN.ua, йдеться, що головними проблемами в країні були: системна криза в області охорони здоров'я, зростання кількости звернень щодо домашнього насильства, катування з боку співробітників поліції, утиски вразливих груп (ромів, представників ЛГБТ та інших).

Боротьба з коронавірусом в Україні

В організації вважають, що обмеження, які запроваджувалися для боротьби з пандемією COVID-19 в Україні 2020 року, не змогли ефективно запобігти її поширенню.

Telegram Logo

Так, у доповіді йдеться, що ситуація загострилася через брак засобів індивідуального захисту й достатньої кількості тестів, що перевантажило систему охорони здоров'я. Також зауважили, що заразилося й померло багато медичних працівників (у середині грудня 2020-го заразилися понад 51 тис. з 1 млн інфікованих, а понад 300 померли до 19 грудня). Проте попри обіцянку виплатити медикам держдопомогу до середини листопада її повністю отримала лише 21 сім'я, частково — 22.

13.png

Війна на Сході України

Для багатьох гуманітарних організацій і громадянського суспільства проблемою у 2020 році стала недосяжність території Сходу України, яку контролюють проросійські сепаратисти.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!
Quote«Гоніння на всіх, хто висловлює будь-яку форму незгоди, тривали й надалі, зокрема, арешти, допити, тортури та інші різновиди жорстокого поводження з боку де-факто влади, а також тримання під вартою, часто в нелюдських умовах», — йдеться в доповіді.

За даними Amnesty International, обидві сторони конфлікту встановили обмеження на пересування через лінію дотику, і їхня кількість зменшилася з мільйона до десятків тисяч осіб, що роз'єднало сім'ї та завдало інших незручностей.

23.png

Тортури в українській поліції

У 2020 році було зафіксовано кілька випадків тортур і жорстокого поводження з боку представників владних структур, зокрема щодо осіб, затриманих поліцією. Так, було порушено 129 кримінальних справ через ймовірні тортури, з них у 59 випадках було оголошено підозру, а 52 справи було закрито.

Домашнє насильство в Україні

Поширеними були й факти домашнього насильства, проте вони здебільшого не отримали ефективної реакції з боку державних органів, а правові та інституційні ініціативи часто не реалізовувалися.

31.png

Анексія Криму: переслідування та обмеження для ЗМІ

У 2020 році в Криму тривало суворе переслідування за правозахисну роботу й інакодумство та обмеження роботи ЗМІ. Зокрема, окупаційна влада переслідувала правозахисників (членів «Кримської солідарності») і вживала репресивних заходів щодо кримських татар.

4.png
Quote«Українська влада має виконати ретельну роботу над помилками й не допустити їхнього повторення у 2021 році», — резюмувала директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук, говорячи про системні порушення прав людини в Україні минулого року, на які влада не змогла відреагувати належним чином.

Контекст. Раніше Європейський парламент затвердив резолюцію щодо того, як Україна виконує Угоду про асоціацію. У ній, зокрема, йдеться про те, що в країні немає прогресу в кримінальному провадженні щодо серйозних порушень прав людини (які, ймовірно, вчинили військовослужбовці українських Збройних сил; розслідування злочинів, пов'язаних із Майданом тощо).

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини