Facebook Pixel

Сьогодні у Вашингтоні почнеться саміт НАТО

Сьогодні у Вашингтоні почнеться саміт НАТО

Сьогодні у Вашингтоні почнеться саміт НАТО

Сьогодні, 9 липня, у Вашингтоні розпочинається ювілейний 75-й саміт НАТО. Він відкривається після одного з найбрутальніших російських ракетних ударів по Україні за останні місяці. Лідери країн НАТО зберуться, щоб оголосити про деталі пакету допомоги, який був вистражданий у важкій боротьбі і який включатиме важливі системи протиповітряної оборони, призначені для захисту українських міст. Про це пише The Guardian.

Пакет допомоги, запропонований країнами НАТО, був представлений як «історичний» і широко розглядається як спроба «захистити майбутнє» подальшої допомоги Україні — але він може не повністю задовольнити Київ, який зіткнувся з безпрецедентними атаками на цивільні об'єкти та інфраструктуру.

Відновлення широкомасштабних ракетних ударів по цілях у Києві посилить відчуття нагальності дискусій між 32 лідерами країн-членів НАТО. На знімках з Києва видно, що діти в дитячій онкологічній лікарні вкриті кров'ю і пилом після удару в понеділок, який представник адміністрації Байдена описав як «жахливий, трагічний, безглуздий».

Quote«Це абсолютно продумана дія, спеціально розроблена та схвалена суб’єктом Путіним. Напередодні саміту НАТО. Як ляпас Альянсу. Рф посилає всім неформальний сигнал приблизно такого змісту: «Навіть відверте вбивство дітей не змусить їх (Альянс) ухвалити всі необхідні рішення. І тому продовжуємо атакувати...» — написав радник офісу президента України Михайло Подоляк.

Спостерігачі очікують, що за підсумками саміту цього тижня члени НАТО пообіцяють надати Україні щонайменше чотири додаткові ракетні батареї «Патріот». Раніше Зеленський попросив у НАТО сім батарей.

Quote«путін повинен бути повернутий на землю, а наше небо має знову стати безпечним... І це повністю залежить від вашого вибору ... вибору, чи дійсно ми союзники», — заявив він.

Очікується, що чотири ракетні комплекси «Патріот», швидше за все, будуть поставлені США, Німеччиною, Румунією і багатонаціональною групою на чолі з Нідерландами. Іспанія, Греція і Польща також мають на озброєнні ракетні комплекси Patriot, але поки що не зобов'язалися постачати Україні жодної батареї. Ще одну систему міг би надати Ізраїль, який зараз використовує «Залізний купол» та інші системи протиповітряної оборони для захисту від ракетних атак.

Quote«Очевидно, що союзники повинні активізуватися і надати Україні додаткові системи протиповітряної оборони, саме для того, щоб мати можливість запобігти трагедіям, які ми бачили сьогодні, але, на жаль, бачимо знову і знову, місяць за місяцем з початку цієї жорстокої і безглуздої війни», — сказав старший директор з питань Європи в Раді національної безпеки США Майкл Карпентер.

Очікується, що новий пакет військової допомоги Україні включатиме спільне зобов'язання країн-членів НАТО витратити щонайменше 40 млрд євро у 2025 році на допомогу Україні.

Quote«З моменту повномасштабного вторгнення росії у 2022 році члени Альянсу щороку надають Україні військову підтримку на суму 40 мільярдів євро. Ми повинні зберегти цей рівень підтримки як мінімум і так довго, як це буде потрібно», — заявив минулого місяця Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг .

Він попросив 32 країни-члени НАТО взяти на себе багаторічні зобов'язання, але не схоже, що вони дійшли згоди напередодні саміту.

Європейський чиновник сказав, що ідея багаторічних зобов'язань «все ще обговорюється, тому що деякі союзники, в тому числі і тут, відчувають дискомфорт від ідеї багаторічних зобов'язань через їхні правові та інституційні обмеження, тому я думаю, що нам ще доведеться почекати».

Одним із шляхів вирішення цієї проблеми, за словами чиновника, було б «просто зробити щорічне зобов'язання, а потім підтверджувати його від саміту до саміту». Наступного року саміт НАТО має відбутися в Гаазі.

Але це може статися після переобрання Дональда Трампа, який погрожує скоротити допомогу Україні або поставити її в залежність від початку переговорів з росією.

Quote«Великий помаранчевий слон у кімнаті на саміті НАТО полягає в тому, що все хороше, що буде сказано про Україну, йде з великим застереженням. Чи буде це все триматися, якщо Трампа оберуть? І я не вірю в бюрократію... тому що на саміті НАТО було вирішено, що адміністрація Трампа буде дотримуватися цього», — сказала колишня помічниця генерального секретаря НАТО Камілла Гранд, яка зараз працює в Європейській раді з міжнародних відносин.

Очікується, що члени НАТО оголосять про створення нового військового командування в німецькому місті Вісбаден, яке координуватиме військову допомогу і навчання для України, фактично замінивши очолювану США Контактну групу з питань оборони України. Це фактично перенесе тягар забезпечення України з Пентагону до НАТО, що, за словами американських офіційних осіб, стане «мостом до членства», який підготує країну до співпраці з Альянсом, коли вона буде прийнята «з першого дня».

Нові зусилля також розглядаються як спосіб «захистити від Трампа» майбутню допомогу Україні, якщо він буде обраний у листопаді, шляхом «інституціоналізації» допомоги Києву.

Карпентер також повідомив, що будуть зроблені оголошення про надання Україні винищувачів F-16. Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія пообіцяли надати Україні близько 80 винищувачів F-16 американського виробництва, але програма підняття літаків у повітря постраждала від затримок з постачанням та підготовкою. Очікується, що перші F-16 прибудуть цього літа.

Напередодні саміту дипломати заявили, що досі немає консенсусу щодо того, чи направить НАТО на саміті запрошення Україні приєднатися до альянсу.

Quote«Деякі союзники неохоче йдуть у цьому напрямку, але ми обговорюємо формулювання, щоб принаймні продемонструвати, що шлях України до членства є незворотнім, що шляху назад немає», — сказав один з європейських чиновників.

Представник адміністрації Байдена відмовився безпосередньо обговорювати підсумкове комюніке, оскільки воно все ще обговорюється.

Quote«Декларація саміту включатиме дуже сильні сигнали підтримки України з боку Альянсу на її шляху до євроатлантичної інтеграції. Вона також підкреслить важливість життєво важливої роботи України над демократичними, економічними і безпековими реформами», — заявив він.
Подякувати 🎉