Facebook Pixel

Цей день в історії. 23 лютого почалася депортація чеченців та інгушів

23 лютого у світі відзначають Всесвітній день стерилізації тварин, а в Ічкерії – День національної скорботи в пам’ять про депортованих чеченців та інгушів. The Page нагадує, які історичні події відбулися 23 лютого в Україні та світі.

У 532 році імператор Візантії Юстиніан I наказав побудувати нову православну базиліку в Константинополі – Собор Святої Софії. Айя-Софія досі є найвідомішою античною пам’яткою сучасного Стамбулу та входить до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

У 1854-му південноафриканська бурська Оранжева Республіка отримала незалежність від Великої Британії.

У 1886-му американець Чарльз Голл вперше отримав алюміній, для чого пропустив електричний струм через ванну з глиноземом, розчиненим у кріоліті. Ця електролитична ванна допомогла утворити алюмінієву калюжу на дні реторти.

23 лютого 1918 року новостворена радянська Червона армія зазнала першої нищівної поразки від військ кайзера. Німці виставили ультиматум про умови миру: більшовики мали визнати незалежність Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії та України. Більшовики були змушені погодитись

Проте пізніше комуністична ідеологія створила легенду, що 23 лютого Червона армія, навпаки, перемогла німців – щоб пояснити встановлення свята Радянської армії.

Того ж дня більшовики в Севастополі розстріляли Номана Челебіджихана, голову першого уряду Кримської Демократичної Республіки, одного з організаторів Курултаю кримськотатарського народу, автора національного гімну кримських татар Ant etkenmen!.

У 1941-му американський фізик Гленн Теодор Сіборг вперше виділив плутоній. Пізніше це відкриття принесло йому Нобелівську премію з хімії.

23 лютого 1944 року стало трагічною сторінкою в історії чеченського та інгушського народів: НКВС почав так звану операцію «Сочевиця» з депортації чеченців та інгушів до Середньої Азії. Майже півмільйона людей у вагонах для перевезення худоби були виселені в північні райони Казахстану та Киргизії. Як і пізніше кримських татар та турок-месхетинців, сталінський режим звинуватив два народи у пособництві фашистам. Після смерті Сталіна та початку реабілітації жертв репресій, у 1957-му році, чеченцям та інгушам дозволили повертатися на батьківщину.

На фото — сім'я Газдієвих у тіла померлої доньки, Казахстан, 1944. Вікімедіа

На фото — сім'я Газдієвих у тіла померлої доньки, Казахстан, 1944. Вікімедіа

У 1993-му Україна заявила про невизнання росії єдиною правонаступницею СРСР.

10 років тому, 23 лютого 2014 року, стало відомо, що усунений від влади Віктор Янукович втік до Ростова через Крим.

70 років сьогодні виповнилося Віктору Ющенку, третьому президенту України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉