Цей день в історії: 18 жовтня 1945 року німецький фізик-комуніст Клаус Фукс продав СРСР секрети плутонієвої бомби США
18 жовтня у світі відзначають Європейський День боротьби з торгівлею людьми, Європейський день паперового пакета, Всесвітній день менопаузи, Міжнародний день жіночого щастя та День без бороди. В Азербайджані святкують День незалежності, у США – День Аляски, в Хорватії – День краватки, а в Канаді – День людей, коли жінки отримали право обиратись до сенату.
The Page нагадує, які історичні події відбулися 18 жовтня в Україні та світі.
У 1210 році Папа Римський Інокентій III відлучив від церкви короля Німеччини Оттона IV.
У 1281-му Папа Мартін IV відлучив від церкви короля Педро Арагонського за узурпацію корони Сицилії. Педро владою не ділився, тому відлучення було поновлено ще двічі.
У 1672 році за Бучацьким мирним договором Річ Посполита відмовилася від претензій на Правобережну Україну.
У 1867-му США придбали Аляску у Російської імперії за $7,2 млн. Відтоді 18 жовтня відзначається в штаті як День Аляски.
18 жовтня 1921 року була заснована Кримська Автономна Соціалістична Радянська Республіка — національно-територіальна автономія кримських татар. Також після сталінської депортації кримських татар, вірмен, болгар і греків з півострова у 1944-му автономію скасували у 1945 році.
Як німець вкрав ядерні секрети США для СРСР
У 1945 році Клаус Фукс, британсько-німецький фізик-комуніст, який працював у Лос-Аламосі і на проєкті «Манхеттен», передав СРСР плани плутонієвої ядерної бомби, яку розробили США.
Талановитий фізик Фукс втік до Британії ще у 1933-му, одразу після приходу нацистів до влади. Там він активно займався наукою і з 1941року приєднався до британського проєкту створення атомної бомби під кодовою назвою «Трубні сплави». Фукс залишався ідеалістом-комуністом, і навіть попри підпис про нерозголошення державної таємниці невдовзі почав передавати радянським агентам секрети британського проєкту атомних досліджень і розробок.
Наприкінці 1943 року Фукс у складі британських фізиків поїхав до Нью-Йорка для роботи над Манхеттенським проєктом. Там він розробляв газодифузійний метод збагачення урану. Невдовзі з Фуксом зв’язався Гаррі Голд, агент КДБ під кодовим ім’ям «Раймонд»: Совєти прагнули і надалі отримувати від німця дані про хід проєкту.
У серпні 1944 року Фукса перевели до Лос-Аламоса, де він, зокрема, займався розрахунками бомби «Товстун» (яка була скинута на Нагасакі). Він продовжив шпигувати для СРСР, розповідаючи не тільки про атомні розробки, але й про проєкт водневої бомби.
Існує поширена точка зору, що дані від Фукса допомогли Совєтам розробити та випробувати власну атомну бомбу на один-два роки раніше.
Після закінчення війни Фукс повернувся до Англії і продовжив роботу над британським проєктом атомної бомби як голова відділу фізики в Дослідницькому центрі атомної енергії Харвелла.
Лише через чотири роки, у 1949-му, дешифровані телеграми проєкту «Венона» Служби сигнальної розвідки армії США (SIS) виявили, що Фукс був радянським шпигуном. Його арештували і в березні 1950-го засудили за шпигунство до 14 років ув'язнення. Фукс вийшов достроково, у 1959-му, і поїхав до Східної Німеччини. Тут фізик працював в інституті ядерних досліджень у Дрездені, став членом Академії наук і навіть отримав почесну медаль Карла Маркса – найвищу відзнаку в НДР. Щоправда, від комуністів він вже не очікував нічого. Помер Фукс за півтора року до падіння Берлінської стіни.
70 років тому, 18 жовтня 1954 року, компанія Texas Instruments презентувала перший у світі транзисторний радіоприймач на кремнієвих мікросхемах.