Facebook Pixel

Європейський суд з прав людини прийняв скаргу Полтавського ГЗК на тиск правоохоронців

Європейським судом з прав людини було прийнято до розгляду скаргу голови правління Полтавського ГЗК Віктора Лотоуса. Останній скаржиться на тиск українських правоохоронців.

Про це пише пресслужба Ferrexpo.

Quote«2023 року під час розслідування у межах трьох кримінальних проваджень, ініційованих Державним бюро розслідувань (далі — ДБР), Національною поліцією України (далі — НПУ) та Бюро економічної безпеки (далі — БЕБ), голові правління Полтавського ГЗК було вручено підозри про вчинення кримінальних правопорушень, регламентованих різними статтями Кримінального кодексу України. Під час розслідування даних справ права голови правління та інших посадових осіб підприємства неодноразово порушувались, обирались необґрунтовані запобіжні заходи, а кваліфікація справ штучно ускладнювалась, про що повідомлялось у попередніх заявах підприємства», — йдеться у повідомленні підприємства.

Полтавський ГЗК Ferrexpo: які справи зараз розслідують правоохоронці проти підприємства

БЕБ звинувачує керівництво ГЗК у несплаті податків. За даними правоохоронців, у період з 2018 по 2021 рік голова правління підприємства Віктор Лотоус вносив неправдиві відомості в офіційні документи підприємства та занизив сплату коштів до бюджету за користування надрами родовища залізних руд на 2,2 млрд грн.

За даними Офісу Генпрокурора, Віктора Лотоуса підозрюють у незаконному видобутку корисних копалин на території Полтавського ГЗК, (ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 240, ч. 2 ст. 364-1 КК України).

Під керівництвом Лотоуса, маючи ліцензією на видобування лише залізної руди, ГЗК незаконно обробляв та реалізовував інші породи корисних копалин. Ці породи мали зберігатися у спеціально відведених сховищах. Натомість їх обробляли та отримували щебінь трьох різних фракцій, який продавали суб’єктам підприємницької діяльності.

Таким чином, з 2015 по 2021 рік було незаконно видобуто понад 20 млн куб. м корисних копалин – це приблизно тисячі вагонів. Сума завданих збитків становить понад 157 млрд грн.

26 вересня Печерський районний суд заарештував на два місяці з можливістю внесення застави голову правління Полтавського ГЗК Віктора Лотоуса. Розмір застави становив 999,991 млн грн. 30 жовтня Київський апеляційний суд зменшив розмір застави до 400 млн грн. Після цього Ferrexpo внесла заставу за Лотоуса і він вийшов із СІЗО.

29 червня 2023 року Служба безпеки спільно з ДБР вручили підозру 6 керівникам Полтавського ГЗК компанії Ferrexpo. Їх підозрюють у привласненні 400 млн грн під час торгівлі щебенем.

За даними СБУ, протягом 2019-2022 років керівництво ГЗК продавало щебінь, не маючи на це відповідного спецдозволу. Так, 1 тонну сировини збували «своїм компаніям» за 30-50 грн. А потім реалізовували породу вже за ринковою ціною, яка була майже в десять разів більша.

На думку правоохоронців, для реалізації оборудки її організатори вносили недостовірні відомості до звітної та фінансово-господарської документації.

Полтавський ГЗК групи Ferrexpo заявив, що продавав не щебінь, а відходи від виробництва залізної руди.

7 липня 2023 року Печерський суд Києва обрав запобіжні заходи для керівництва Полтавського ГЗК. Їм призначено тримання під вартою або заставу від 2 до 60 млн грн. Ferrexpo внесла за них заставу у розмірі 122 млн грн.

До цього 15 травня НАБУ взяло під варту голову Верховного Суду України Всеволода Князєва під час отримання ним хабаря у розмірі $2,7 млн. Князєв, ймовірно, отримував гроші від людей, які діяли в інтересах олігарха Костянтина Жеваго. На думку НАБУ, хабар міг бути внесений Жеваго за можливість володіння Полтавським ГЗК.

Пресслужба Ferrexpo всі звинувачення відкидає.

5 лютого Східний апеляційний господарський суд ухвалив рішення про стягнення 4,7 мільярда гривень з Полтавського ГЗК Ferrexpo. Остання заборгувала їх іншій компанії. У Ferrexpo борг заперечують.

У березні 2024 року Господарський суд Полтавської області відкрив справу про банкрутство Полтавського ГЗК, який входить до групи Ferrexpo. Однак, за словами Ferrexpo, компанія сплатила 2,2 млн грн боргу перед ТОВ «ВКО «Кисень».Подякувати 🎉