Цей день в історії: 16 грудня казахи ледь не почали власний Майдан

Цей день в історії: 16 грудня 1986 року казахи ледь не почали власний Майдан

16 грудня в Казахстані відзначають День незалежності, в Азербайджані — День працівників МНС Азербайджану, в Південній Африці — День примирення, в Бахрейні — Національний день, в Індії і Бангладеш — День перемоги, в Таїланді — День спорту.

The Page нагадує, які історичні події відбулись 16 грудня в Україні та світі.

У 1497 році португальський мореплавець Васко да Гама обітнув мис Доброї Надії на південному краю Африки і вийшов з Атлантичного в Індійський океан, діставшись Великої Рибної річки трохи на схід. Тут його експедиція увійшла у води, раніше невідомі європейцям. Португальці до того за три місяці пройшли понад 10 тис. км відкритим океаном, вздовж узбережжя Африки через Тенеріфе та острови Зеленого Мису, сучасну Сьєрра-Леоне і екватор.

Хрест Васко да Гами на мисі Доброї Надії

У 1637-му козаки-повстанці під проводом Павла Бута (Павлюка), гетьмана Війська Запорозького Низового, під Кумейками прийняли бій проти армії Речі Посполитої і зазнали поразки. Павлюка і декількох ватажків повстання пізніше стратили у Варшаві, а повстання згодом захлинулося.

У 1689 році на завершення «Славної революції» в Британії англійський парламент ухвалив так званий Білль про права, який значно обмежив абсолютну владу короля Вільяма III. Акт забороняв королю без згоди парламенту видавати нові і припиняти чинні закони, стягувати податки, тримати в мирний час армію. Білль про права проголошував свободу парламентських дебатів, виборів і подачі петицій.

У 1707-му сталося останнє відоме виверження вулкана Фудзі.

У 1773-му відбулося так зване «Бостонське чаювання»: мешканці Бостона, члени організації «Сини Свободи», переодягнені під індіанців могавків, викинули сотні ящиків чаю в бостонську гавань на знак протесту проти британської митної політики. Ця подія призвела до війни за незалежність.

У 1838 році відбулася битва на річці Нкоме (Кривавій річці) у Південній Африці. Бури-фортрекери під проводом Андріса Преторіуса та Сарела Сіллєрса перемогли війська зулусів, очолюваних Дамбузою (Нзобо) і Ндлелою КаСомпісі. Бурів було трохи більше за 460, але вони взяли верх над понад 25 тис. зулусів. Загинули понад 3000 зулуських воїнів, включно з двома зулуськими принцами. Річка отримала назву «Кривава».

Меморіал лагерю фортрекерів і битві на Кривавій річці.

У 1880-му почалася перша англо-бурська війна між Бурською Південно-Африканською Республікою та Британською імперією.

У 1970-му була ухвалена Конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден.

Як у 1986 році в Казахстані ледь не почався Майдан

У 1986 році у Казахстані спалахнув Желтоксан, або Грудневе повстання. Казахська молодь в Алма-Аті, що була на той час столицею Казахської РСР, влаштувала масові мітинги під антирадянськими і націоналістичними гаслами. Це були протести проти того, що генсек ЦК КПРС Михайло Горбачов звільнив етнічного казаха Дінмухамеда Кунаєва, першого секретаря Комуністичної партії Казахстану, і призначив Геннадія Колбіна, етнічного росіянина з РРФСР. У Алма-Аті одразу вимкнули телефонний зв'язок, а молодь розігнала міліція у так званій операції «Заметіль». Загони спецназу з сибірського військового училища, а також солдати місцевого прикордонного училища були кинуті на розгон демонстрацій. Усіх студентів стали жорстоко бити, війська використовували саперні лопатки, водомети, службових собак; є свідчення застосування арматурних ломів і сталевих тросів.

Цей день в історії: 16 грудня 1986 року казахи ледь не почали власний Майдан

На ранок 17 грудня на площу імені Брежнєва перед будівлею ЦК вийшли вже натовпи молоді з плакатами «Вимагаємо самовизначення», «Кожному народу — свій лідер!», «Не бути 1937-му», «Покласти край великодержавному божевіллю!». Мітинги тривали два дні, щоразу їх розганяли спецпризначенці і робочі дружини.

За даними КДБ КазРСР, під час заворушень загинули 3 людини, отримали поранення 11З7 осіб, включаючи 365 учасників мітингів, а решта — співробітники силових структур та випадкові жертви. Міліція затримала близько 2200 учасників заворушень. Понад 90% затриманих були казахами, студенти алмаатинських вишів склали не менше половини.

Цей день в історії: 16 грудня 1986 року казахські студенти почали заворушення, які розгоняли за допомоги спецпризначенців і міліції

Одразу за Алма-Атою мітинги студентів почалися у Караганді. Ввечері 19 грудня близько 80-120 студентів кількох вишів зібралися на центральній площі рушили проспектом. Демонстрацію розігнала міліція, 83 особи були затримані. Наступного дня вже близько 300 студентів зібралися на площі навпроти обкому партії. В Караганді проти проти студентів також направили курсантів — цього разу школи МВС. Після масованих арештів з вишів виключили 54 студентів, 5 притягнули до кримінальної відповідальності.

Грудневе повстання в Казахстані стало першим в СРСР масовим мітингом під антирадянськими й націоналістичними гаслами.

Желтоксан: що відбувалось у Казахстані у грудні 1986-го — відео

Читати на The Page