Facebook Pixel

Цей день в історії: 1 серпня почалося Варшавське повстання

Цей день в історії: 1 серпня 1944 року почалося Варшавське повстання

Цей день в історії: 1 серпня 1944 року почалося Варшавське повстання

1 серпня у світі відзначають День скаутської краватки та День РНК, у Швейцарії – День заснування Конфедерації, в Китаї – День заснування армії, в Беніні – День незалежності, а в Азербайджані – День національної мови та писемності.

The Page розповідає, які історичні події відбулися 1 серпня в Україні та світі.

У 902 році фортеця Таорміна, яка залишалась останнім оплотом Візантійської імперії на Сицилії, була окупована арабами Аглабідами.

1 серпня 1291 року на галявині Рютлі на західному березі Урнського озера представники трьох кантонів Швіц, Урі і Унтервальден підписали союзний договір «на вічні часи», щоб разом боротися з ворогами. Таким чином була утворена Швейцарська Конфедерація. Галявина Рютлі стала місцем проведення урочистостей з приводу національного свята.

1 серпня 1492 року з’явилася перша історична письмова згадка про військову операцію запорозьких козаків. В нижній течії Дніпра під Тягинею козаки взяли на абордаж османську галеру та звільнили з неї полонених рабів. На це свавілля «черкас» кримськотатарський хан Менґлі I Ґерай поскаржився у листі великому князю Литовському Олександру I Ягеллончику – та зробив козаків відомими на всі літописи.

250 років тому, 1 серпня 1774 року, британський вчений Джозеф Прістлі вперше отримав чистий кисень.

У 1800-му актом про Унію Королівство Великої Британії та Королівство Ірландії об’єдналися у Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії.

У 1822 році російський імператор Олександр I заборонив діяльність масонських лож в імперії. Олександр, який і сам був масоном, намагався завадити таємним товариствам майбутніх декабристів.

1 серпня 1914 року Німецька імперія і Російська імперія оголосили війну одна одній, у Франції та Швейцарії почалася мобілізація, перші німецькі підрозділи окупували Люксембург. Почалася Перша світова війна.

У 1923-му Раднарком УРСР ухвалив рішення про початок українізації. Щоправда, більшовики вкладали інший зміст у поняття «українізація» – йшлося не стільки про розвиток культури та мистецтва, скільки про збільшення частки національних кадрів у радянських, партійних і громадських установах і організаціях та сприяння «пролетарським елементам» у національній культурі. Вона не передбачала розвитку української культури, але сприяла поширенню української мови у великих промислових містах. Від 1923 до 1933 кількість українців зросла:

  • у Харкові з 38% до 50%,
  • у Києві з 27,1% до 42,1%,
  • у Дніпрі з 16% до 48%,
  • в Одесі з 6,6% до 17,4%,
  • в Луганську з 7% до 31%.

100 років тому, 1 серпня 1924 року, українське товариство «Просвіта» було засновано у столиці Аргентини Буенос-Айресі.

У 1927-му у Наньчані відбулася перша значна битва громадянської війни між правлячою партією Гоміньданом і Комуністичною партією Китаю. Цей день вважається днем заснування Народно-визвольної армії.

80 років тому, 1 серпня 1944 року, о 17:00 почалося Варшавське повстання. Це була головна військова операція Армії Крайової проти фашистів. У цей час Червона армія наближалась до Варшави зі сходу, а німці почали відступати. Проте радянський наступ зупинився, німці перегрупувалися та через 63 дні придушили повстання, знищивши місто. Під час вуличних боїв було знищено близько чверті будинків Варшави, а коли поляки капітулювали, німці зруйнували ще близько 35% будівель міста.

У 1965 році вийшло друком перше видання романа Френка Герберта «Дюна». У 2003-му книгу було визнано найбільш продаваним науково-фантастичним романом у світі.

50 років тому, 1 серпня 1974 року, Рада безпеки ООН уповноважила військовий контингент UNFICYP створити «Зелену лінію», яка розділила Кіпр на дві зони – грецьку та окуповану турецьку.

У 1975-му у Гельсінкі голови 35 держав підписали Гельсінські угоди, які підтвердили непорушність кордонів у Європі. Вони також містили принципи міждержавних відносин в умовах мирного співіснування, включаючи так званий «гуманітарний кошик».

У 1980 році Вігдіс Фіннбогадоттір була обрана президентом Ісландії, ставши першою у світі демократично обраною жінкою-главою держави.

У 2001-му у Німеччині набрав чинності закон про реєстрацію цивільних партнерств.

У 2002-му між Кельном та Франкфуртом-на-Майні почала регулярні пасажирські перевезення високошвидкісна залізниця, електропоїзди якої курсують зі швидкістю 300 км/год.

Рівно рік тому, 1 серпня 2023 року, колишньому президенту США Дональду Трампу пред’явлено звинувачення у причетності до нападу на Капітолій 6 січня 2021 року. Це було вже третє йому звинувачення за рік.

Подякувати 🎉