Facebook Pixel

П'ять головних світових трендів. Інтерв'ю з почесним президентом Асоціації американських конгресменів

Джим Слеттері, почесний президент Асоціації американських конгресменів. Фото: особистий архів

Джим Слеттері, почесний президент Асоціації американських конгресменів. Фото: особистий архів

Світ поступово відновлюється після COVID-19, усе більше подій відбувається офлайн. Так, у Києві пройшов Молитовний сніданок, куди приїхали гості з різних країн. Один із них — Джим Слеттері, конгресмен США шести скликань, почесний президент Асоціації американських конгресменів, політик зі стажем понад 40 років. The Page розпитало Джима про головні світові тренди сьогодення: як коронавірус змінив життя та роботу, наскільки небезпечними є кліматичні зміни, чи замінить біткоїн долар і євро, хто буде світовим лідером і як складатимуться відносини між християнськими та мусульманськими країнами.

Світ після коронавірусу: робота онлайн і сім'я офлайн

Коронавірус змінив світ. До того ж у декількох аспектах. По-перше, він нагадав нам про те, наскільки ми взаємопов'язані й наскільки маленька в нас планета. По-друге, змінив те, як працюють люди: ми зрозуміли, що більшу частину роботи можемо виконувати з дому, хоча раніше виконували її в офісах. Гадаю, що результатом пандемії стане значно збільшена кількість людей, що працюють із дому й лише в рідкісних випадках приїжджають до офісу. Це буде особливо помітно в міських зонах: менше заторів, менше забруднення повітря. Коронавірус також вплинув і на процес навчання. Навчання тепер буде сфокусоване на онлайн-форматі, особливо в університетах.

І взагалі люди проводитимуть набагато більше часу вдома зі своїми родинами. У США вважається нормою щодня стояти в заторах пару годин дорогою на роботу й додому. Тепер, працюючи не в офісі, цей час можна присвятити своїм близьким. Що в майбутньому дасть добрі плоди.

Зараз багато питань можна розв'язати за допомогою Zoom або будь-якої іншої програми для дзвінків. Це вже зменшило кількість подорожей у справах бізнесу: навіщо летіти з Вашингтона до Канзас-Сіті на бізнес-зустріч, якщо можна просто провести дзвінок у Zoom і не витрачати час на дорогу.

Фокус на змінах клімату

Коронавірус вплинув і на екологію: через те що люди стали менше подорожувати, скоротилися викиди парникових газів. Звісно, коли COVID-19 буде під контролем, кількість подорожей збільшиться, але більшість питань однаково розв'язуватимуть дистанційно. Люди зрозуміли, що Zoom-дзвінки є набагато дешевшими, ефективнішими і швидшими за відрядження.

Значний тренд у світі — фокус на змінах клімату. Знову йдеться про зниження викидів парникових газів. Екстремальні погодні явища, що відбуваються й у США, і в інших країнах світу, — одна з причин, чому зараз питання стоїть так гостро. Але для цього необхідні скоординовані глобальні заходи. У США над цим працює Джон Керрі.

Біткоїн залишиться, але не замінить реальні гроші

Найближчими роками відбудуться певні зміни й у комерційній діяльності. Криптовалюта залишиться й у майбутньому. Очікується і якийсь підйом для біткоїна. Але я не думаю, що такі гроші замінять валюти, які існують уже довгі роки.

Світове лідерство, Китай і Росія

Китай — глобальна держава, що розвивається. Її ВВП зростає й рухається до такого самого показника, як у США. Напевно, у найближчі 10 років вони зрівняються. Водночас Китай змушений розв'язувати складні внутрішні проблеми, починаючи від несправедливо поділених доходів і закінчуючи демографічно розрізненим населенням, що стало наслідком політики «одна сім'я — одна дитина».

Росія наразі є країною, яка краще за всіх використовує важелі свого міжнародного впливу, особливо в Європі. Але попри розміри цієї країни ВВП однієї Каліфорнії в 3 — 4 рази більше за ВВП усієї Росії. Навіть економіка Німеччини в рази краще за економіку Росії. Але РФ володіє ядерною зброєю і є ядерною державою. У них є зброя, але вона марна, бо її неможливо використовувати без знищення всього світу, включно із самою Росією.

Світу зараз потрібна дипломатія, що ґрунтується на правдивій інформації. Коронавірус показав, наскільки всі взаємопов'язані і як важливо вміти спілкуватися. Для країн-лідерів і взагалі для всіх країн важливо мати базову повагу до прав людини й повагу до національних кордонів.

Відносини між християнським і мусульманським світом

Одним з основних викликів, з яким зіткнуться майбутні покоління, стане взаємодія двох релігій — християнства та мусульманства. У нас уже є безліч небезпечних розмежувань у світі, які із часом буде складніше контролювати. Трагедія Афганістану для США полягає в тому, що Штати відправили християнську армію в серце мусульманської країни. Ще і взяли на себе роль вчителів, які розповідали мусульманам, як їм жити.

Я вважаю, що мусульмани мають самостійно розібратися зі своєю культурою, своїми проблемами й тим, як вони зрештою житимуть. А відправляти християнські армії в мусульманський світ — це марна й безглузда ідея. Ми мусили зробити таку помилку, щоб це усвідомити.

Якщо говорити про Ірак, Афганістан, Іран, то ця частина світу має самостійно розібратися зі своїм майбутнім. І ми вкотре переконалися в цьому на хворобливому прикладі Афганістану. Сподіваюся, ми не скоро забудемо цей урок. Звісно, зараз там трагедія, але ми мусимо розбиратися із ситуацією у своїй країні.

Багато християнських лідерів не розуміють мусульманський світ. Ми маємо поважати мусульман, з повагою ставитися до наших розбіжностей, а також шукати спільні погляди, які ми поділяємо. Мусульмани повинні слідувати вченням великих пророків, а Ісус — один із них. І християни теж повинні слідувати його вченню. Ми всі повинні дотримуватися вчення Ісуса. А робимо ми це чи ні, зовсім інша розмова.

Подякувати 🎉