На українському ринку нерухомості можуть підвищитися ціни на житло. Експерти стверджують, що ціни підскочать на 20% в середньому, виростаючи пропорційно розміру податкових ставок. Це негативно позначиться на ринку нерухомості, насамперед — первинної, повідомила «Судово-юридична газета».
Причиною зростання цін може стати так звана «податкова амністія Зеленського». Вірніше, не стільки амністія, скільки запропоновані в законопроєкт про неї депутатські правки. Так, проєкт 5153 пропонує в рамках амністії капіталів змінити податкові ставки. Зараз документ проходить друге читання і до цього часу там з'явилися норми, наявність яких спочатку навіть не передбачалася. Авторство правок належить не ініціатору законопроєкту — президенту — а профільному Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики на чолі з Данилом Гетманцевим.
Зміни торкнуться статті 172 Податкового кодексу. Вона встановлює ставки оподаткування для операцій з нерухомістю. І впливає на забудовників, рієлторів, землевласників та інших гравців на ринку нерухомості.
Так, дохід від продажу першого об'єкта нерухомості не обкладатиметься податками, як і раніше. Але вже другий об'єкт доведеться оплатити за ставкою в 5%, а третій та інші — за ставкою в 18%.
Абсолютно аналогічні норми містяться в так званому «ресурсному законопроєкті» №5600, який ініціював Кабмін.
Президент Асоціації фахівців із нерухомості Юрій Піта розповів виданню, що з-за таких ініціатив можуть поповзти вгору ціни на житло. Оскільки забудовники не сприймуть зміну податкової політики й змушені будуть підвищити ціни через зростання собівартості будівництва на ті самі 20% +.
Видання робить кілька висновків:
- президентські програми пільгового кредитування та доступного житла будуть провалені, а «Велике будівництво» ймовірно доведеться згорнути;
- впаде кількість так званих рантьє — це інвестори, які купують у забудові квартири на початку будівництва і продають їх дорожче наприкінці, коли ризики недобудови мінімальні. Їм стане просто невигідно купувати житло, оскільки вже з третього об'єкта вони майже не отримають вигоди.
- За «первинкою» підтягнеться і ринок вторинного житла. Цінового дисбалансу експерти радять не чекати; через зростання цін на «первинку» до 20% ціни на «вторинку» підвищаться щонайменше на 10-15%.
Контекст. Кабінет міністрів зареєстрував у парламенті так званий «ресурсний» законопроєкт № 5600 з поправками до Податкового кодексу, покликаний збільшити надходження до Держбюджету, зокрема й від земельної ренти. Серед інших змін там є норма про новий податок на продаж нерухомості.
3 червня Верховна Рада ухвалила в другому читанні перший із законів, спрямованих на впровадження так званої податкової амністії. Це документ № 5155, який вносить зміни до статті 16 закону «Про валюту і валютні операції».