Facebook Pixel

Шлях до самореалізації: як подолати страх та наважитись на запуск власної справи

Марина Ковальська
Керівниця українського офісу Women's Voice in Action, керівниця EVA.ua, менторка

Все менше українців готові працювати тільки заради отримання прибутку. За даними Європейської бізнес-асоціації, своїм поточним місцем роботи задоволені лише 34% мешканців України, а 33% відчувають невдоволення щодо самореалізації.

Ці відчуття загострились з початком війни: багато людей переосмислили свої цінності та почали більше цінувати свій час. Через воєнні виклики українці також стали більш впевненими й рішучими. Вони активніше шукають шляхи, щоб реалізувати себе, проявити свою експертність та відкрити власну справу.

Проте брак досвіду і страх часто стають на заваді самореалізації. Як подолати ці бар’єри та насмілитись змінити своє життя?

Як обрати напрямок для самореалізації

Найпростіший шлях — обрати той напрямок, в якому вже маєте експертність. Можливо, ви багато років працювали в комерції й тепер маєте достатньо досвіду, щоб почати власну справу в цій же галузі? Або у наймі ви здобули навички, які допоможуть запустити свій проєкт? Так вийшло у моєму випадку: розуміння бізнес-процесів у великій компанії знадобилось, щоб відкрити власний бізнес. Якщо ви відчуваєте, що хочете займатись цим і надалі, але переросли своє місце роботи, варто рухатись в цьому напрямку.

QuoteДругий варіант — знайти справу, яка дійсно приносить вам задоволення. Вона може бути взагалі не пов’язаною з вашим попереднім досвідом роботи. Щоб визначитись, достатньо поставити собі просте питання «Чим би я займався, якби не потрібно було думати про гроші взагалі?» — а потім чесно на нього відповісти.

На цьому етапі часто зустрічаються зовсім неочікувані інсайти, люди починають згадувати свої дитячі захоплення і таланти. У моїй практиці є історія жінки, яка багато років працювала на посаді топменеджерки великої компанії, але відчула, що більше не має потягу до роботи. Виявилось, що її справжня пристрасть — песики. Зараз вона відкриває власну ветеринарну клініку з грумінгом, тож її улюблена справа приноситиме прибуток.

Інший приклад — топменеджерка IT-компанії, яка зрозуміла, що її досвіду та знань настільки багато, що настав час ними ділитись. Багато людей з її оточення не розуміли, як можна кинути успішну роботу заради ризикованого запуску проєкту. Проте вона зробила вибір на власну користь і не помилилась. Врешті колишня працівниця IT-компанії відкрила школу project-менеджерів, заробляє на цьому і постійно вдосконалює свій проєкт.

Що заважає почати власну справу

Перший і головний бар’єр на шляху до самореалізації — це страх. За різними даними, близько половини людей у світі задумуються над відкриттям власної справи, але тільки кожен десятий втілює це бажання у життя. Страх втратити гроші й стабільність, переживання, що ви не впораєтесь, що вас засудять знайомі — пригнічують, але з цим можна і потрібно працювати.

Перш за все, важливо усвідомити, що боятись — абсолютно нормально. Розум сприймає невідомість як загрозу. Але там, де страшно — знаходиться зона росту.

QuoteНаступний крок — викласти всі свої страхи на папері. Так вони стають більш конкретними та зрозумілими. Далі на кожен із цих пунктів варто прописати план дій: що я буду робити, якщо цей страх справдиться? Таким чином, ми створюємо інструкцію для себе, пропрацьовуємо страхи та поступово їх позбавляємось.

Під час запуску проєкту особисто я зустрілась з великою кількістю нових викликів і завдань. Потрібно було запустити сайт, чат-бот, знайти фахівців і налагодити роботу всієї команди. Замість того, щоб піддатись страху, я вирішила розбиратись з усім поступово. У процесі виявилось, що все не так і страшно.

Ще одна перепона на шляху до змін — небажання втрачати те, що вже є. Коли люди думають про початок власної справи, їм часто здається, що для цього потрібно «зруйнувати всі мости». Насправді це поширений міф, адже реалізовувати себе можна поступово. Якщо ви не готові попрощатись зі своїм місцем роботи, займайтесь підготовкою до нового проєкту паралельно з основною діяльністю:

  • сформулюйте свою ідею;
  • знайдіть та вивчіть цільову аудиторію та її потреби;
  • відшукайте свою конкурентну перевагу;
  • зрозумійте, в чому ваша головна цінність як експерта.

Такий підхід дозволить вам не поринати з головою у невідомість, а підготуватись та впевнено реалізувати зміни у своєму житті.

Як почати власний шлях? Практичні інструменти

  • Починайте говорити

Концепція «Щастя любить тишу» — у бізнесі не працює. Як тільки ви сформулювали свою ідею, починайте про неї говорити. Навколо вас з’являться потрібні люди, ви отримаєте фідбек від знайомих та цінні думки щодо вашого проєкту. Нетворкінг — дієвий інструмент для особистого та професійного зростання.

  • Заручіться підтримкою

Вам потрібні «фанати». Це можуть бути члени вашої родини, близькі друзі або просто люди з оточення, які мають з вами спільні інтереси. Відчуття підтримки надихає та дає сил на реалізацію вашої мети. Навіть якщо хтось просто питатиме у вас раз на тиждень «Як просуваються справи?» — це мотивує вас продовжувати шлях.

  • Пропрацюйте пріоритети

Може здатись, що у вашому графіку просто немає часу для нової справи. Але, коли починаєш розставляти пріоритети, може виявитись, що серед буденних завдань є не такі вже й важливі. Якщо ви твердо вирішили розпочати нову справу, додайте її до списку пріоритетів та працюйте над нею регулярно.

На початку роботи над власним освітнім проєктом я витрачала на нього всі вихідні. В цей час вела перемовини, спілкувалась з розробниками й налагоджувала процеси. Навіть взяла відпустку в компанії, де працювала, щоб максимально зануритись.

Потім розставила пріоритети інакше та змінила підхід: виділила на підготовку проєкту по одній годині щодня, незалежно від зайнятості. Ця робота не займала забагато часу, та в результаті привела до бажаного результату — запуску успішного проєкту.

  • Знайдіть баланс між внутрішнім фанатом та внутрішнім критиком

На шляху до самореалізації важливо щиро вірити у те, що ви робите. Саме віра стимулює вас діяти та рухатись у напрямку мети. Проте не менш важливо пам’ятати про критичне мислення.

QuoteРеально оцінюйте свої можливості, аналізуйте ідеї та шляхи, постійно запитуйте себе: «Чому я думаю, що це спрацює?», «На кого розрахована моя ідея?», «Як виділити свій проєкт з-поміж інших?».

Свого внутрішнього фаната я ростила поступово. Колись мені було складно зробити перший крок, пробувати нове, знайомитись з людьми. Довга робота над собою допомогла віднайти впевненість та віру в себе й свої ідеї. Коли ж всередині мене говорить критик — я його слухаю, але не дозволяю тиснути.

На шляху до самореалізації вам теж варто знайти баланс між внутрішнім фанатом та внутрішнім критиком. Прислухайтесь до обох, але до фаната — все ж трохи більше :)

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора