Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу законопроект «Про сільськогосподарську кооперацію». Цей законопроект може суттєво змінити «розташування сил» в агросекторі, давши можливість малим агропідприємствам об’єднуватись і конкурувати з великими агрокомпаніями.
Отож, чим важливий даний законопроект?
Найперше – він встановлює в Україні принципи та правила справжнього кооперативу, а не тих гібридних форм, які існують досі. Про що мова? У розвинених країнах кооператив має право купувати продукцію своїх членів, і потім або реалізувати її, або переробити і реалізувати готову продукцію. Отриманий прибуток розподіляється між членами кооперативу пропорційно до зданої продукції. Завдяки такому підходу через кооперативи реалізується від 30% до 60% сільськогосподарської продукції.
В Україні, на жаль, не так. Наразі у нашій державі існує дві форми кооперації. Одна із них – виробничий кооператив, і це єдина форма кооперації, яка може бути прибутковою. Але в таких кооперативах юридичні особи не можуть бути його членами, а будь-яке сільськогосподарське підприємство є юридичною особою. Інший вид кооперації – обслуговуючі кооперативи. У них юридичні особи можуть бути членами, але ці кооперативи не є прибутковими, і тому вони не мають права купувати продукцію своїх членів. Виходить таке замкнуте коло, яке ми і хочемо розірвати.
У законопроекті «Про сільськогосподарську кооперацію» прописано, що кооператив може купувати продукцію своїх членів, а після її реалізації розподіляти фінансовий результат пропорційно до об’єму зданої продукції.
Що це дасть для аграрного бізнесу України? Об’єднуючись у кооперативи, селяни чи невеликі агропідприємства зможуть реалізовувати великі партії продукції і створювати реальну конкуренцію агрохолдингам. А також претендувати на певні преференції на ринку: закуповувати продукцію дешевше, а за рахунок валу продавати дорожче; запускати переробку і продавати уже не сировину, а продукти з високою доданою вартістю. Окрема суттєва перевага — це можливість отримувати кредити або кошти донорів на розвиток кооперативу, які можна буде вкласти в устаткування, сховища для продуктів чи сировини, логістику.
Такі правила діють у всьому світі. Найбільші кооперації в Європі та США – це аграрні кооперації. Тому ми і хочемо, щоб був прийнятий новий законопроект, який би надавав кооперативам в Україні статусу «прибуткових», а аграрії, об’єднавшись, змогли б протистояти трейдерам, які диктують умови та ціни в Україні.
Один з прикладів успішного кооперативу – це Перший український сільскогосподарський кооператив (ПУСК), створений у рамках Всеукраїнської Аграрної Ради у березні 2017 року. Кооператив об’єднує у своїх лавах 74 господарства у 12 регіонах України із загальним земельним банком понад 200 тис. га. З початку цього року кооперативу вдалось імпортувати за кордон близько 35 тисяч тонн зерна. Та найголовніше те, що ПУСК прорвав блокаду мінеральних добрив в Україні і налагодив їх постачання з Турції, Румунії, країн Балтики. Аграрії змушені були шукати альтернативу українським добривам, оскільки (як це не парадоксально) імпортні виявились дешевшими за вітчизняні.
Таким чином, законопроект «Про сільськогосподарську кооперацію» (в разі його повного прийняття) розв’язує руки невеликим агрофірмам, сімейним фермерським господарствам, які, здебільшого, і діють на селі. Він дає можливість їм розвиватись, створювати робочі місця, отримувати прибуток і, як наслідок, розвивати – село.