Facebook Pixel

Що таїть у собі новий податок на нерухомість

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

У гучному законопроєкті № 5600 про податок на квартири ринок нерухомості цікавлять більшою мірою два моменти.

По-перше, звільнення від оподаткування учасників державної програми іпотеки та програми Фонду розвитку підприємництва та Фонду розвитку інновацій.

По-друге, запровадження оподаткування доходів фізосіб, отриманих від продажу третього та наступних об'єктів нерухомості за звітний період. Ставка в цьому разі становить 18%.

Це історія з розряду: однією рукою давати, другою — віднімати. Тому що запровадження подібного оподаткування — прямий удар по інвестиціях приватних рантьє.

А отже, це удар по всій будівельній галузі та суміжних з нею галузях, яких понад сорок. І якщо на цьому етапі ми говоримо про будівельний мультиплікатор на рівні 6,7 (коли кожна гривня, вкладена у будівництво, збільшує ВВП країни фактично на 7 гривень), то з уведенням подібних змін обсяги приватних інвестицій у галузь просядуть, а мультиплікатор скоротиться в 1,5–2 рази.

Це, до речі, відразу ж означає суттєве зменшення податкових відрахувань, відсутність нових робочих місць і зниження темпів будівництва та термінів здачі готових об'єктів.

Нагадаю, що інвестиційна привабливість нерухомості за останній рік суттєво зросла, зважаючи на зростання цін на нерухомість, помітне падіння депозитних ставок і відсутність прямих вигідних альтернатив для приватних капіталовкладень.

У той час як ставки по депозитах опустилися фактично до 7,5% річних у гривні та нижче 1% — в доларі (до того ж фактично доведеться заплатити 18% податку на прибуток і 1,5% військового збору), за цикл будівництва в сегменті комфорт-плюс можна розраховувати на 30–35%, а в бізнес-класі — до 40% на різниці в ціні квадрата.

Звичайно ж, така математика справедлива, якщо вибрати ліквідний об'єкт із вигідним розташуванням, гарною транспортною доступністю, хорошими екологічними характеристиками, цікавою концепцією, різноманітною та насиченою інфраструктурою, продуманою квартирографією.

Особливий попит мають нині екоформати (екополіси, wellness-квартали), рекреаційні об'єкти (з набережною, двором-парком, пляжем прямо на території) та поліфункціональні квартали в стилі мініполісів.

Спроба врівноважити оподаткування, звичайно, похвальна, але в черговий раз трапляється ситуація, коли рішення, здається, ухвалюються за спиною системоутворювальної галузі в економіці країни. Незважаючи на те, що податок 18% і пенсійний збір призведе до збільшення вартості житла фактично відразу на 20%, які доведеться заплатити пересічному покупцеві. Чи захоче він це робити — питання інше.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора