Facebook Pixel

Що нас чекає цього тижня: Китай, американські борги та нафта

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Судячи з поведінки європейських ринків і динаміки ф'ючерсів на основні американські індекси, бичачий ринок триває. І цілком імовірно, що багато подій цього тижня — голосування в Конгресі США за так званий інфраструктурний закон, проблеми з американським боргом, ситуація в економіці Китаю, підсумки виборів у Німеччині та зростання цін на нафту — вплинуть на настрої інвесторів.

Інфраструктурний закон

У неділю, 26 вересня, спікер Конгресу США Ненсі Пелосі заявила, що планує у четвер, 30 вересня, провести голосування щодо закону, який передбачає вливання в американські інфраструктурні проєкти 1 трлн доларів. Ба більше, пані спікер висловила впевненість, що закон, який є продуктом двопартійної законотворчості, буде схвалений. Дебати з приводу закону, за допомогою якого планується фінансувати будівництво доріг, мостів, аеропортів, шкіл та інших об'єктів інфраструктури, почнуться в понеділок, 27 вересня. Якщо все пройде за планом, то на черзі — наступний законопроєкт варітстю в $3,5 трильйона, метою якого буде поліпшення соціального забезпечення та боротьба з кліматичними змінами. Поки що його обговорення відбувається з труднощами навіть у середовищі демократів, і, імовірніше за все, до моменту голосування обсяг фінансових вливань буде суттєво урізаний.

Державний борг

Крім проєктів майбутнього розвитку, американським законодавцям доведеться цього тижня обговорювати важливі поточні проблеми, вирішення яких цілком може як позитивно, так і негативно вплинути на ринки. І передусім це проблема з граничною величиною зовнішнього боргу США, яка теоретично може призвести до технічного дефолту, а далі за ланцюжком... Якщо рішення про відновлення фінансування державних закладів не буде ухвалено до четверга, то нас цілком може чекати їх часткове закриття, друге за останні три роки. Щодо цієї проблеми Пелосі налаштована оптимістично і впевнена, що рішення буде знайдено. Що ж до боргу, то без нових запозичень Мінфін ризикує залишитися без грошей для необхідних виплат уже до кінця жовтня — початку листопада. І якщо Конгрес не розбереться із ситуацією, то теоретично Мінфін може оголосити технічний дефолт, уперше з часів громадянської війни.

Китай дає прикурити

Схоже, що локомотив глобального економічного зростання починає трохи буксувати (нам би так летіти вперед, як вони буксують ! — прим. автора). Історія з Evergrande триває і чим закінчиться, невідомо: про різні варіанти розвитку подій уже достатньо написано, і, імовірніше за все, борг буде реструктуризований. У цьому разі хвилі кризи не дуже вихлюпнуться за межі Китаю, але можуть постраждати американські та європейські фонди, що інвестують у борги ринків, які розвиваються. А тепер до банкрутства найбільшого девелопера додалася ще одна проблема — перебої з електрикою. Спроба китайського уряду посилити екологічні вимоги та спалювати менше вугілля, щоб під час наступної Олімпіади, яка пройде в Піднебесній у 2022 році, хоч якось вдалося розсіяти густий смог над китайськими містами та роздивитися чашу з олімпійським вогнем, поки що обернулася дефіцитом електрики. Проблема торкнулася як звичайних жителів, котрі мерзнуть на півночі країни без опалення, так і цілих галузей: цементної, сталеплавильної, хімічної, виробництва меблів, сої тощо. Багато компаній зупинили роботу. Звичайно, все це позначиться на темпах зростання ВВП. Подивимося, чи допоможе вливання Народним банком Китаю декількох десятків мільярдів доларів в економіку країни минулого тижня, але поки що Nomura вже знизила прогноз зростання ВВП у третьому та четвертому кварталах із 5,1 і 4,4% до, відповідно, 4,7 і 3%, а річний прогноз — із 8,2 до 7,7%. Morgan Stanley заявив, що перебої з виробництвом, якщо продовжаться, можуть знизити зростання ВВП на 1% у четвертому кварталі.

Ціни на нафту продовжують зростати

У понеділок уранці ціна на Brent впритул підібралася до $80 за барель. З огляду на ціни на газ цілком імовірно, що зростання продовжиться і від цього виграє весь енергетичний сектор. У всякому разі акції нафтових компаній у Європі зростають, і цілком імовірно, що до кінця року інвестиції в компанії нафтогазової галузі не втратять своєї актуальності.

Вибори в Німеччині закінчилися

Вибори в Німеччині закінчилися розумінням того, що ліві не переможуть, ризик комунізації Європи знизився і попереду — місяці переговорів щодо формування коаліційного уряду. На думку аналітиків, найбільш вірогідним результатом буде коаліція, що складатиметься із соціал-демократів, зелених та ліберальної Вільної демократичної партії. Як написав RBC Capital, «головним результатом виборів є те, що повноцінна лівоцентристська коаліція не набирає більшості в парламенті. Якби це сталося, то могло би спричинити великий зсув у німецькій політиці, зокрема щодо подальшої фіскалізації. Тепер така можливість не розглядається». Європейські ринки відреагували зростанням.

От, мабуть, і всі головні події та їх можливі наслідки, які можуть схвилювати інвестиційний світ цього тижня. Звичайно ж, є «чорні лебеді», які полюбляють прилітати у вересні, але сподіваємося, що вони ще далеко.

Доброго всім тижня та вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора