26 вересня в Німеччині відбудуться парламентські вибори, на яких жителі країни виберуть членів Бундестагу. В подальшому саме вони оберуть нового канцлера.
Чим знаменні ці вибори?
По-перше, це перші вибори з 2005 року, на яких партію Християнсько-демократичний союз (ХДС) не очолює Ангела Меркель. Наступником нинішнього канцлера Меркель став Армін Лашет.
По-друге, вони характеризуються високим ступенем конкурентності, оскільки політична сила ХДС/ХСС, яка вигравала вибори 15 років поспіль, на сьогодні стала другою партією в парламентському рейтингу, поступившися першістю Соціал-демократичній партії Німеччини (СДПН) з її кандидатурою в канцлери — Олафом Шольцем.
Погляньмо на цифри. З недавнього опитування, опублікованого у виданні Bild, партії мають такі позиції:
- Соціал-демократична партія — 26%;
- Блок Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС / ХСС) — 20%;
- Союз 90/Партія зелених — 15%;
- Вільна демократична партія — 13%;
- Партія «Альтернатива для Німеччини» — 11%;
- Ліва партія — 6%.
Партії проходять у парламент, подолавши 5% прохідний бар'єр. Бундестаг формується з 709 депутатів. Виборча система Німеччини робить практично неможливим формування уряду тільки однією партією.

Бундестаг (фото з відкритих джерел)
Примітно, що на початку літа у ХДС/ХСС було близько 27-28%. Падіння рейтингу пов'язане як зі злегка застарілими смислами кампанії консерваторів, так і з органічною динамікою виборців, які після символічного правління Меркель прагнуть до змін гравців на політичній арені.
За словами політтехнолога Олега Постернака, «ХДС/ХСС» виявився в центрі скандалу: під час відвідування постраждалих від повені районів Лашет потрапив до кадру, на якому сміється разом із іншими політиками. До того ж Німеччина вперше стикається з ситуацією, коли діючий канцлер не бореться за переобрання. Стратегія консервативного блоку зводилася до нагнітання страху в суспільстві щодо «лівої коаліції» (СДПН, Зелені, Ліва партія), але загалом певні позиції консерватори ще утримують.
Головні прихильники їхньої партії — виборці старого гарту, які голосують за партію багато років поспіль, які цінують стабільність і компетентність. Наприклад, презентація на початку вересня потенційного уряду Арміна Лашета, що складається з досвідчених кадрів, дійсно принесла блоку електоральні бали. Партія має міцні позиції в південних і західних землях країни і особливо в невеликих містах і селах.
Ближче до дати виборів кількість «ядерних виборців» неухильно скорочується і для більшості партій становить менше третини їхнього електорату. Необхідно також розуміти, що різним є регіональний зріз виборів і явка під час голосування.
«Більшість аналітичних прогнозів схиляється до висновків про перемогу СДПН. Партія змогла організувати сильну виборчу кампанію і відтягнути голоси у «зелених». В принципі, приріст голосів за останні два тижні пов'язаний саме з розчаруванням частини виборців у «зелених», які стали жертвами скандалів і «мінусовок». Взагалі, виборча кампанія зосередилася навколо трьох головних питань: проблема кліматичної нейтральності, податкова політика і держборг, цифровізація в системі освіти», — каже політтехнолог Олег Постернак.
Варто відзначити, що 4 вересня мер Києва Віталій Кличко і Армін Лашет провели спільний захід у Ганновері. Кличко став гостем молодіжної організації ХДС.

Кличко в Німеччині (фото: Reuters)
Навіщо це потрібно було Кличку? Справа в тому, що Кличко досить відомий у Німеччині — і як спортсмен, і як політик. Він довго жив у Гамбурзі і є політичним товаришем самої Ангели Меркель, яка надавала ситуативну допомогу Кличку в різних темах.
Те, що даний захід був для молоді — теж не випадково. Найімовірніше, ХДС/ХСС бореться за молоді голоси і привертає VIP-агітаторів на заходи. До речі, на останніх виборах до Європарламенту в 2019 році «зелені» набрали рекордні 34% серед виборців молодше 24 років, але їхній загальний результат склав лише 20,5%.
Якщо говорити про позиції Офісу президента щодо цих виборів, то очевидно, що ефективна робота може бути з будь-яким канцлером, які підтримують Україну.
«Ми вболіватимемо за того лідера Німеччини, демократичної та сучасної Німеччини, якого вибере сам німецький народ», — заявив президент Володимир Зеленський в серпні, коментуючи зустріч із Робертом Габеком, співголовою Партії зелених. Габек відомий тим, що підтримав прагнення України отримати німецьке озброєння і техніку для оборонних цілей.
«За соціологією вибори повинні завершитися практично безпрецедентною перемогою Соціал-демократичної німецької партії в усіх регіонах крім Баварії, Саксонії та ряду великих міст», — вважає політолог Гліб Парфьонов.
Найголовніше питання — питання урядової коаліції. Жодна партія самостійно не зможе з такими масштабами підтримки сформувати уряд, тому варто очікувати коаліцію СДПН і ХДС/ХСС, в якій соціал-демократи можуть отримати статус головного.
Експерт зазначає, що канцлер Шольц як представник соціал-демократів цілком можливо продовжуватиме остполітик, традиційну для своєї партії.
«Ми побачимо більше руху до інтеграційних процесів всередині самого ЄС в наднаціональний організм, в силу властивого СДПН єврофедералізму. Щодо України політика буде на стартовому етапі досить прохолодною на тлі політики Ангели Меркель. СДПН залишається більш скептичною до прискорення інтеграції країн Східного партнерства в ЄС, зокрема і України, в силу небажання дратувати Росію», — сказав керівник департаменту з питань безпеки Центру політичних досліджень «Доктрина» Гліб Парфьонов.