Facebook Pixel

Ангела Меркель: невдалий Drang Nach Osten

Євген Магда
директор Інституту світової політики
Фото: Free-Photos/Pixabay

Фото: Free-Photos/Pixabay

Бундесканцлер здійснила прощальні візити до Москви та Києва, навряд чи маючи на меті добитися суттєвого прориву у врегулюванні конфлікту на Донбасі або розуміння значення Nord Stream 2. Куди більш вірогідною була демонстрація пролонгованого впливу Німеччини на Росію та Україну.

Меркель прибула до Москви в річницю отруєння Олексія Навального. І цей факт може стати поясненням, чому прощальне турне найпотужнішого політика Європи було прокладено саме за таким маршрутом. Проте добитися послаблень для несистемного російського опозиціонера Меркель не зуміла, натомість отримала ще один «привіт»: телеканалу «Дождь» у день її візиту до Москви для переговорів із Путіним був наданий статус іноземного агента. Втім, Меркель у Москві наголосила, що буде відстоювати територіальну цілісність України, та назвала біженців, які прямують із Білорусі до сусідніх країн, «гібридною зброєю».

У Києві напередодні візиту Меркель поширювалися вісті, що та привезе з Москви якісь пропозиції Путіна, від яких Зеленський не зможе відмовитися. Припускаю, що джерелом цієї версії були російські агенти впливу, яким вигідно демонструвати домінування Росії на пострадянському просторі. Німеччина дійсно виступає за імплементацію формули Штайнмаєра в українське законодавство, проте зустріч Зеленського та Меркель не дає змоги стверджувати, що бундесканцлер зуміла вплинути на свого візаві.

Telegram Logo

Під час спільної пресконференції Зеленський поцікавився, хто ж дасть гарантії безпеки Україні в умовах запуску Nord Stream 2. Президент висловив переконання, що в України, Німеччини та Франції має бути спільна позиція в питанні врегулювання конфлікту на Донбасі, та закликав тиснути на Росію. Меркель відповіла тезою про зацікавленість у продовженні договору про транзит російського газу територією України після 2024 року. Також вона назвала Nord Stream 2 російсько-європейським проєктом, на який має поширюватися дія Третього енергопакета ЄС. Це зізнання ще можна буде використати в боротьбі проти Nord Stream 2. Сподіваюсь, у Києві це розуміють.

Спроба здійснити геополітичний постріл дуплетом у столицях країн Східної Європи, що ворогують між собою, для Меркель закінчилася невдачею. Очевидно, що вона не могла залишитись у Києві для участі в саміті «Кримської платформи» (надто чутлива для Кремля тема), проте її не варто очікувати на посаді топменеджера однієї з російських державних компаній. Зрештою, її прізвище не Шрьодер. Проте Ангелі Меркель доведеться терміново шукати нові важелі впливу на перебіг «великих перегонів» до бундестагу.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини