Будь-який прибуток – за окремими незначними винятками, – отриманий громадянами України, має оподатковуватися. Це стосується як активних, так і пасивних доходів. Якщо ви працюєте на компанію, зареєстровану в Україні, і просто отримуєте заробітну плату, тоді усіма розрахунками зазвичай займається бухгалтер організації. І ви можете навіть не здогадуватися, що кожного місяця він відраховує державі з вашої зарплати 18% (податок на доходи фізичних осіб) і 1,5% (військовий збір). Коли ж ви більш активні у фінансовому плані, інвестуєте на закордонних ринках, здаєте нерухомість в оренду або ж маєте депозитний рахунок у банку тощо, вам треба бути більш обізнаним у податковому питанні. Адже несплата податків може призвести до проблем із податковою. Тож, нумо розбиратися, скільки, коли і як платити державі, якщо ви інвестор.
Розмір податкових ставок на пасивний дохід в Україні
Загалом можемо виділити три категорії ставок з пасивного доходу. Якщо ви отримуєте дивіденди, які нараховуються за корпоративні права або акції компанією, зареєстрованою в Україні, тоді ви маєте сплачувати 5%. Якщо ж ви отримуєте дохід від дивідендів з компаній-нерезидентів України, ставка підвищується до 9%. Усі інші види пасивного доходу оподатковуються за ставкою 18%. Окрім вищезазначених ставок за всіма видами пасивного доходу, доведеться сплатити ще плюс 1,5% (військовий збір).
Основні види оподатковуваного доходу від інвестицій на фондовому ринку
Можна виділити два ключові різновиди доходу від інвестицій, отриманого з фондових ринків, що підлягає оподаткуванню. До першого відносяться доходи, отримані від продажу цінних паперів, наприклад, акцій. У цьому випадку вам треба сплатити 18% податку плюс 1,5% військового збору. До другого – дивіденди з акцій, процентний або купонний дохід з облігацій, нарахування на залишок на рахунку Interactive Brokers тощо. У другому випадку ставка податку залежатиме від виду доходу. Для дивідендів 9% плюс 1,5%, для інших пасивних доходів треба буде сплатити 18% плюс 1,5%. Наголосимо, що оподатковується тільки інвестиційний прибуток – позитивна різниця між доходом і вартістю активу. Також варто коректно проводити розрахунки з урахуванням актуальних на момент покупки та на момент продажу активу курсів валют. Хочу звернути вашу увагу на те, що дохід від інвестицій за 2024 рік не оподатковується лише у тому випадку, коли ваш прибуток від продажу цінних паперів не перевищив 4240 грн.
Декларування доходу та сплата податків
Сума доходів розраховується за календарний рік. Тобто з доходу, отриманого з 1 січня по 31 грудня 2024 року, ви маєте повідомити та сплатити податок у 2025 році. До 1 травня 2025 року ви повинні заповнити та подати податкову декларацію (це можна зробити й онлайн) і здійснити податкові відрахування не пізніше 1 серпня цього ж року. Пасивні доходи фіксуються у рядку 10.10 «Доходи, отримані з джерел за межами України». Зазвичай вказується не лише сума та валюта, а також країна, з якої отримано іноземний дохід. Бажано додати до податкової декларації підтверджуючі документи, перекладені на українську мову (часом просять надати нотаріально завірені папери). Якщо угоди були збитковими, це також бажано зафіксувати в декларації.
Як зменшити податковий тягар
Якщо ви інвестуєте у фондовий ринок США, потрібно скористатися двосторонньою угодою між нашими державами, яка – якщо ви заповнюєте форму W8B – дозволяє зменшити розмір податку. Замість 30% брокер зніматиме 15%, а в Україні треба буде сплатити 9% плюс 1,5%. Також можна інвестувати в акумулятивні фонди, наприклад, ірландські ETF-фонди. Останні не виплачуватимуть дивідендів, а реінвестуватимуть в нові активи в середині фонду, таким чином ви взагалі не платитимете податків. Якщо ви зафіксували збиток у декларації, його можна перетягнути у наступний звітний період і, таким чином, зменшити податкову базу.
Інвестуйте обізнано і свідомо, отримуйте прибуток і стабільність, сплачуйте податки з доходів від інвестицій, щоб спати спокійно і радіти життю. Якщо ж тема оподаткування прибутку, отриманого від інвестицій, для вас заскладна, звертайтеся до фахівців, для яких допомогти вам буде просто і приємно.