Facebook Pixel

OLED або QLED, ось у чому питання

Дмитро Журавель
Журналіст, аналітик у сфері цифрових технологій

І це не сарказм, а нагальна проблема при виборі телевізора цього року.


Як виробництво телевізорів пов'язано з ситуацією на ринку?

Ринок телеприймачів зараз переповнений. У бюджетній сфері домінує Піднебесна. І китайці, як видно, розійшлися не на жарт, якщо навіть лідер з виробництва телевізорів у світі, південно-корейська компанія SAMSUNG у листопаді цього року планує закрити вже третій та останній свій завод на їхній території.

Керівництво компанії вирішило припинити виробництво ЖК-панелей та кинути сили на виробництво QD-OLED-панелей для QLED-телевізорів. Але для початку давайте розберемося, що таке QLED.

Якщо говорити простою мовою, це той же LCD-телевізор із LED-підсвіткою, але з важливою деталлю: між світлодіодами та екраном поміщений так званий фільтр з квантових точок, за допомогою якого вдалося домогтися більш яскравих і насичених кольорів.

Наразі деякі моделі QLED-дисплеїв досягають від 3000 до 4000 кд/м2. Це означає, що такі пристрої можуть підтримувати контент HDR + 10, який у майбутньому стане основним у світі.

Ця технологія розроблена ще у 2011 році і тоді стала революційною. А у 2016 році її викупила компанія Samsung, і відтоді вдосконалює та допрацьовує.

Нюанси виробництва

Але, по суті, для телеіндустрії революційним став 2014 рік, коли компанія LG представила свою розробку у вигляді OLED (Organic Light-Emitting Diode — що в перекладі з англійської означає «органічний світлодіод») — ця технологія суттєво відрізняється від LCD та QLED-систем.

Тут за основу взята органічна плівка на вуглецевій основі, яку розмістили між двома провідниками, що пропускають електрику. Завдяки цьому плівка випромінює світло, а значить, її не треба підсвічувати.

Кожен піксель у цій технології містить три мікропікселі, які подають відповідно червоний, синій та зелений кольори. Кожен піксель може повністю відключатися, чого не можна було досягти в телевізорах із підсвічуванням — там вона горить постійно.

Завдяки цьому вдалося домогтися чорного кольору, яким не зможе похвалитися жодна модель ЖК-дисплеїв.

Так як у OLED-моделях дисплеїв відсутній як ЖК-екран, так і підсвічування, телевізори дуже легкі та тонкі. Нагадують більше картину або фотошпалери.

Як зробити правильний вибір?

Обираючи між OLED і QLED-дисплеєм, потрібно точно розуміти, для чого ви купуєте телевізор. Якщо для перегляду кабельного або ефірного телебачення, то можете взяти недорогий LCD-телевізор. Максимум, що може показати нам таке ТБ, — це Full HD якість картинки, а найчастіше — HD або і того гірше.

Але якщо у вас у будинку є високошвидкісний інтернет, і ви збираєтеся оформити підписку на такі додатки, як Megogo, Amazon, Netflix, та й просто любите переглядати ролики на YouTube, тоді потрібно задуматися про OLED або QLED-панелі.

Купуючи QLED-панель, ви отримаєте такі переваги, як яскраве динамічне зображення, природні кольори, тонку опрацювання, соковиту реалістичну картинку. Також не маловажним фактором є ціна: вона значно нижче, ніж у OLED-конкурентів.

Недоліки тут такі ж, як і в LCD-екранах: це — неглибокий чорний колір і велика товщина панелі щодо OLED-аналогів.

Для дітища LG все зовсім навпаки. З переваг тут можна виділити надтонкі габарити. Не так давно компанією LG був представлений телевізор-шпалери. Також тут — чудовий чорний колір, тому контрастність, що називається, на висоті.

На таких телевізорах набагато приємніше дивитися темні сцени у фільмах і відеоіграх. Важливою перевагою є кути огляду — тут вони не мають конкурентів.

Нарешті, «топова» функція ОLED-телевізорів — інтелектуальний пошук. Система знайде фільм або телепередачу не тільки за назвою, навіть відсортує за вашими улюбленими акторами, режисерами або датою.

До «мінусів» можна віднести слабку яскравість, недовгий термін експлуатації, екрани мають властивість вигоряти. Головне — це ціна, яка в нинішніх реаліях буде недоступна більшості населення нашої країни.

Телевізор і кібербезпека

Користуючись інтерактивними функціями, не забувайте про безпеку в Інтернеті, користуйтеся антивірусними програмами, використовуйте захищене з'єднання, встановіть VPN.

Ви запитаєте, навіщо це потрібно? Справа в тому, що смарт-телевізор досить часто зламують хакери, особливо багато випадків зафіксовано через мобільні додатки телевізора Samsung.

Це пов'язано з тим, що більшість людей захищають комп'ютери та ноутбуки, але не підозрюють про необхідність інсталювати захисні механізми на смарт-ТВ.

Водночас, хакери легко можуть отримати доступ до ваших каналів: як мінімум, «пограти», керуючи вашим телевізором у віддаленому режимі. Максимум — отримати доступ до вашого Інтернету речей та після телевізора зламати ще низку гаджетів.

Тому регулярно вимикайте роутер, використовуйте паролі, не приєднуйте ваш телевізор до суспільного Wi-Fi з'єднання.

Висновок

Як бачимо, серед двох конкурентів немає явного переможця. У чому програє перший — виграє другий. Який би з двох варіантів ви не взяли, все одно чимось доведеться пожертвувати, а ось чим — вирішувати вам.


PS. Але не варто засмучуватися. Як повідомляє компанія Omdia, яка займається дослідженням ринків дисплеїв, компанія Samsung може почати виробництво QLED панелей наступного покоління в середині 2021 року.

Повідомляється, що на модернізацію виробництва вже виділено $11 млрд. Суть нового проєкту полягає в тому, що компанія Самсунг вирішила об'єднати дві технології в одну — QLED і OLED в QD-OLED.

Тепер кожна квантова точка сама себе підсвічуватиме. А це означає, що переваги обох технологій об'єднаються в одній QD-OLED.

Але це буде вже зовсім інша історія....

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора