Податок на смартфони та телевізори? Що за рішення ухвалили в Мінекономіки

Смартфони, планшети, ноутбуки, телевізори, жорсткі диски, принтери та офісний папір можуть подорожчати на 5%. Причиною цього може стати те, що Мінекономіки дозволило двом приватним організаціям збирати з імпортерів по всій країні винагороду за авторський контент з техніки.

Збір засновано на гіпотетичній ідеї, що кожен власник смартфона чи телевізора завантажує контент безкоштовно, через що страждають його автори, передає «Європейська правда».

Відтак імпортерам доведеться додавати до вартості техніки збір за приватне копіювання та виплачувати ці кошти організації колективного управління (ОКУ), яка сплачуватиме авторам винагороду.

Telegram Logo

Обговорення щодо розміру збору розпочалися ще у квітні, однак через кардинальні протиріччя рішення й досі немає.

Європейська бізнес асоціація (ЄБА) представляє імпортерів, а ОКУ представляє «Український музичний альянс» (УМА) та «Всеукраїнську агенцію авторських прав» (ВААП).

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

ЄБА вважає, що подібний збір — пережиток минулого. Водночас ОКУ наполягає, що такі норми існують у більшості країн світу.

Збір було введено в Україні ще у 2003 році. Тоді копіювання аудіо- та відеокасет відбувалося постійно, а автори контенту ніяк не могли на це вплинути. Саме тому було вирішено стягувати додаткові кошти з касет та обладнання для копіювання. Потім ОКУ повинні були розподіляти ці кошти між авторами.

Однак зі зміною технологій більше нема 100% впевненості, що на порожній смартфон або телевізор обов'язково буде щось записано.

Крім того, закон «оподатковує» звичайний офісний папір та копіювальні машини через ймовірність того, що за допомогою паперу чи копіювальної машини буде зроблена копія книги, і це завдасть матеріальної шкоди автору.

Право стягувати відрахування Мінекономіки надало лише двом організаціям: УМА та ВААП. Перша стягуватиме винагороду з гаджетів та телевізорів, а друга – з паперу та копіювальних пристроїв.

Позиція ЄБА

Водночас імпортери проти внесення подібного збору, а кожна країна сама визначає, чи встановлювати його. Крім того, у ЄБА збільшення збору у 3-4 рази вважають економічно необґрунтованим. Також це призведе до подорожчання легальної техніки та до подальшого викривлення конкуренції в галузі. Ба більше, це призведе до збільшення нелегального імпорту.

Крім того, якщо споживач незаконно використовує контент, то тут немає вини виробника техніки, тож брати з нього збір нелогічно.

У ЄБА розповіли, що 36% власників смартфонів, які переглядають відео та слухають музику, не використовують їх для зберігання файлів, і лише 15% користувачів електронних книг друкують книги на принтері.

Крім того, незрозуміло, за якими принципами ОКУ будуть розподіляти кошти. Адже невідомо, скільки разів та куди були завантажені пісні.

Позиція ОКУ

В Україні система подібних відрахувань працює з 2003 року, однак у країні все ще найнижчі у світі тарифи. Правовласники у галузі музики та кіно просто прагнуть привести тарифи до середньосвітових, вважають в УМА.

Винагороду авторам буде розраховано на підставі дослідження ринку. У ВААП суттю збору назвали те, що власники смартфонів чи телевізорів користуються інтелектуальною власністю. Крім того, визначатимуть найбільш популярні книги, картини та видавництва, між якими й будуть розділені зібрані кошти у якості компенсації за несанкціоноване копіювання.

Однак, за словами директора ВААП Юрія Гандзюка, збір за приватне копіювання оплатить покупець, але націнка буде незначною. Скажімо, якщо пристрій коштує 5 тис. грн, то зі збором коштуватиме на 70 грн більше.

Контекст. У травні минулого року «Українська ліга авторських і суміжних прав» та «Український музичний альянс» стали першими організаціями, які можуть стежити за дотриманням авторського права на музичні твори, збирати й розподіляти роялті.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини