Увесь прогресивний світ уже не сумнівається, що ця кровопролитна й жорстока війна завершиться перемогою України. Відкритим залишається лише питання часу. Відповідь на нього зараз годі й шукати, проте вже зрозуміло, наскільки потужним та інвестиційно привабливим стає бренд нашої держави.
Інвестувати в повоєнну Україну буде справою честі не тільки для союзників, державних інституцій, великих корпорацій та іноземного бізнесу, але й для приватного капіталу.
Формула проста: ви даєте кошти на відновлення та запуск різних сфер української економіки, а в результаті отримуєте економічні та соціальні бенефіти. З-поміж перших — суттєве зростання рівня прибутковості: від 50 — 70% до 100 — 200% залежно від галузі; швидка окупність унаслідок стрімкого розвитку країни, а з-поміж других — відчуття приналежності до відбудови України, знакового проєкту у Європі в перспективі найближчих 10 — 15 років.
З-поміж найпривабливіших ніш називають альтернативну енергетику, агросектор, IT-галузь і українську нерухомість. Остання має всі шанси перетворитися з улюбленого способу захистити гроші від гіперінфляції й турбулентності на світових ринках на реальний спосіб заробити за два — три роки декілька мільйонів доларів. Звісно, якщо знати, який лот обрати.
Ось кілька тез на підтвердження цієї думки.
По-перше, через війну в країні склався колосальний дефіцит житла: за різними підрахунками він сягає 50 — 70 млн кв. м, а на їхнє спорудження знадобиться від 5 до 10 років. З огляду на реальні темпи будівництва більшості компаній, чекати на нове житло, будемо об’єктивні, доведеться ще довше.
Натомість реальний попит, сформований і українцями, й іноземними рантьє, буде прикутий до житлових комплексів, які вже мають ступінь готовності від 70% і перебувають на завершальних стадіях.
По-друге, запит на високу якість житлового середовища неухильно зростає. Ми вже говоримо про бажання інвесторів отримати персоналізований продукт: це стосується локації, видових характеристик, квартирографії та визначних особливостей архітектурних рішень, наприклад експлуатованих покрівель із лаунж-просторами, liveworking просторів і преміальних сервісів для резидентів у складі об’єкта.
Уже зараз можемо говорити, що йдеться про комплекси представницького рівня в центральному діловому районі та в історичному центрі, зокрема на Подолі. Подібних проєктів одиниці, а їхня самобутність відчувається в усьому — починаючи від архітектурного концепту та екстер'єрів і закінчуючи функціональним наповненням сервісів та інфраструктури.
Яскравим прикладом на підтвердження стане клубний будинок Illinsky House з краєвидами на Дніпро в оточенні унікальних історичних пам’яток, яким сотні років. Поруч із новобудовою, введення в експлуатацію якої заплановано у квітні 2023 року, топові кав’ярні та ресторани, улюблені прогулянкові маршрути киян і гостей столиці через старий Поділ, Андріївський узвіз, Поштову площу — шляхів, аби відкривати для себе Київ щодня по-новому, тут вдосталь.
На перших поверхах клубного будинку передбачено торгову галерею з бутиками, офісні приміщення, буде в проєкті й апарт-готель, а для відпочинку та усамітнення облаштовують патіо — затишний внутрішній дворик.
По-третє, саме зараз є реальний шанс встигнути на «український потяг» за привабливими цінами. Йдеться передусім про поки що низький поріг входу в інвестиційно привабливі об’єкти на українському ринку нерухомості. І мова не лише про житлову нерухомість, а й про комерційну, наприклад готовий готельний комплекс із краєвидами на Дніпро (як в Illinsky House). Тут завжди будуть доречними й успішними бутики, апарт-готелі, ресторани та інші сервіси.
Після перемоги й відкриття кордонів буде реалізований ажіотажний відкладений попит професійних рантьє та приватних донорів, які захочуть бути дотичними до українського дива. Тому подібних умов на квартири та комерційну нерухомість в історичному центрі в житлових комплексах європейського рівня вже не буде. Натомість ми побачимо Х4 — Х6 зростання вартості цих квадратних метрів.
Отже, проінвестувавши зараз умовно $200 тис. у трикімнатну квартиру в житловому проєкті бізнес-класу Montreal House (теж активно будується з квітня), за два — три роки ви можете розраховувати на кількакратне повернення своїх інвестицій. Це не біном Ньютона, а закономірний висновок, зроблений після аналізу потенціалу ринку та об’єкта.
Дивіться самі: з-поміж переваг Montreal House — преміальна локація, центр ділового району столиці, а також формат житлового простору. Це комплекс представницького класу з концептуальними терасами на даху для резидентів, багатофункціональний життєвий простір із бібліотекою, лаунж-зоною, home office та дитячими атракціями.
Поруч із будинком найкращі ресторани української, європейської, азійської кухонь, кращі фітнес- і офісні центри, а з панорамних вікон частини квартир відкривається без перебільшення запаморочливий краєвид із Костелом Святого Миколая.
Ще однієї такої локації в Києві немає, та й шукати поруч у самому центрі житловий проєкт подібного рівня — марна справа. До речі, ввести в експлуатацію об’єкт планують наприкінці 2023 року.
Буду відвертою: в останні три тижні, спілкуючись із брокерами великих відомих агенцій нерухомості, відчувається потужний сплеск спекулятивного інтересу до преміальних об’єктів, що реально будуються (це легко перевірити, завітавши на будмайданчик чи переглянувши вебкамери на сайті), які протягом 2023 року буде введено в експлуатацію.
Вони, як ніхто, відчувають момент «дна ринку» й уже готові інвестувати, бо далі ціни лише зростатимуть. А подібні об’єкти — це стабільні активи з великим потенціалом приросту. Це по-справжньому безпечна гавань, у якій інвестору буде максимально комфортно перечекати великий шторм, знаючи, що він проінвестував у велику перемогу.
Адже це не просто інвестиція в нерухомість, а підтримка однієї з ключових галузей економіки країни, яка має всі шанси стати новим світовим економічним дивом.