Бізнесу буде простіше продавати державі. Чотири факти про новий закон про публічні закупівлі

Керівник відділу держзакупівель торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua

Через карантин багато українських компаній змушені переходити з офлайну в онлайн. І далеко не всі були готові до такої раптової діджиталізації. Але зараз цифровий канал продажів — це необхідність.


Тому частина компаній торгує на маркетплейсах, інші — через власний сайт. Але є ще один канал продажів, який може використовувати бізнес, — це участь у держзакупівлях.

А допоможе у цьому новий закон «Про публічні закупівлі». Він набуде чинності 19 квітня і повинен вивести «з тіні» закупівлі на мільярди гривень. Тим самим ще більше розширить можливості бізнесу у співпраці з державою. Що саме зміниться?

Невеликі закупівлі через систему стануть обов'язковими. Зараз держава може закуповувати товари та послуги на суму до 200 тис. грн і роботи на 1,5 млн грн поза системою Prozorro.

Якщо сума закупівлі перевищує 50 тис. грн, але не досягає 200 тис. грн, то держкомпанії можуть самостійно домовитися з постачальником, а в системі опублікувати лише звіт.

Згідно з новою редакцією закону, всі закупівлі понад 50 тис. грн повинні проводитися через систему Prozorro або через електронний каталог Prozorro Market. Чим це вигідно для бізнесу? Можна відстежувати невеликі закупівлі за конкретними категоріями та брати в них участь.

У випадку з Prozorro Market бізнесу для продажу товарів у каталозі необхідно пройти кваліфікацію.

Зазвичай вимоги до постачальників тут максимально прості, оскільки для організаторів торгів дуже вигідно, щоб закупівля відбулася з першого разу. Інакше її потрібно буде оголосити повторно, а це гальмує роботу організації.

У випадку з Prozorro Market бізнесу для продажу товарів у каталозі необхідно пройти кваліфікацію. Зробити це потрібно один раз, на відміну від звичайних закупівель. Після цього постачальник завантажує в систему свої товари і регулярно оновлює їх. Тобто все, як і на звичайному маркетплейсі. Вже зараз через електронний каталог Prozorro Market можна продавати державі тести на коронавірусну інфекцію, антисептики, маски та іншу фармацевтичну продукцію.

Держкомпанії зможуть консультуватися з бізнесом. Новий закон дозволяє проводити ринкові консультації. Це означає, що будь-яка держкомпанія при плануванні закупівлі може звернутися до бізнесу з питаннями, зрозуміти, яка ситуація на ринку, що зараз продають, а що вже 10 років не виробляють.

Бізнес допоможе сформулювати правильні характеристики предмета закупівлі, адже не всі замовники — професіонали в тій або іншій галузі. Багато хто помиляється, тому що вперше купує певний товар і не знає, як правильно прописати вимоги.

Однак держкомпанії повинні заздалегідь повідомляти про консультації, щоб усі бажаючі постачальники могли взяти участь.

Учасники отримають можливість виправляти помилки у своїй документації. Постачальник зможе протягом 24 годин після розкриття тендерних пропозицій виправити неточності, які було допущено під час подачі документації.

Але вказати на помилку має замовник. Саме він публікує в системі вимогу про виправлення. І лише після цього учасник має можливість корегувати свої документи. Виправляти можна все, що відноситься до кваліфікаційних критеріїв, та інформацію про право підпису тендерної пропозиції/договору.

Учасники отримають можливість виправляти помилки у своїй документації.

Для бізнесу — це шанс не програти в торгах через банальну неуважність. Тим паче що така практика вже існує в закупівлі для потреб оборони, і бізнес охоче користується можливістю виправити помилки. Вигідні такі нововведення і для замовника, адже так він зможе зберегти найбільш економічно вигідну пропозицію.

Захищати свої права стане простіше. Зараз для оскарження умов тендерної документації учаснику необхідно заплатити 5 тис. грн. Причому зовсім не важливо, яка очікувана вартість закупівлі – 200 тис. грн чи 2 млн грн. Це нерідко обмежує постачальників. З 19 квітня тарифи зміняться та стануть більш справедливими.

Сума плати за скаргу розраховуватиметься від очікуваної вартості закупівлі. Як саме це відбуватиметься, вирішить постанова Кабміну. У разі задоволення скарги, навіть часткового, учаснику повертатиметься сума, яку він заплатив за її подачу. Унаслідок цього ті, хто впевнений у своїй правоті, можуть сміливо захищати свої права і нічого не втратять.


Коли навколо все змінюється з неймовірною швидкістю, то не час сидіти «склавши руки». Зміни — це завжди нові можливості. Головне — не боятися ними скористатися. Новий закон допоможе бізнесу брати участь і перемагати в держзакупівлях. Постачальники отримають додатковий канал продажів завдяки електронному каталогу Prozorro Market. Вони зможуть допомагати замовникам складати конкурентні вимоги і в разі порушень сміливо відстоювати свої права.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора