Facebook Pixel

Закупівельна еволюція: що зміниться для держави та бізнесу?

Олена Парфенюк
Керівник відділу держзакупівель торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua

Менш ніж за пів року — у квітні 2020-го — набуде чинності нова редакція ЗУ «Про публічні закупівлі». Вона передбачає низку нововведень, які приведуть українське законодавство до стандартів ЄС та міжнародних норм у сфері публічних закупівель.

Однією з найочікуваніших змін нового Закону є зниження «порогу» у закупівлях. Чому це важливо? Усі закупівлі в системі умовно можна поділити на «надпорогові» (від 200 тис. грн для товарів та послуг та 1,5 млн грн для робіт) та «допорогові» (до 200 тис. грн для товарів та послуг та 1,5 млн грн для робіт). Перші державні органи та компанії зобов’язані проводити через систему ProZorro. А от другі зазвичай проходять за умови публікації в системі звіту про укладений договір. Тобто замовники самостійно знаходять постачальника, закуповують товар і звітують уже постфактум. Очевидно, що в таких випадках не йдеться про аналіз цін на ринку, бо ключову роль відіграє швидкість.

QuoteТепер усі закупівлі на суму понад 50 тис. грн повинні проводитися через систему.

Так, трапляються ситуації, коли закупівлю потрібно провести терміново. Це економить час, а ось чи заощаджуються кошти, враховуючи відсутність конкуренції, — ймовірно, що ні. Новий закон це виправить. Згідно зі змінами, тепер усі закупівлі на суму понад 50 тис. грн повинні проводитися через систему. Замовник більше не матиме права укладати прямий договір, окрім обмеженого переліку випадків. Але від цього проводити закупівлі не стане складніше чи довше. Навпаки.

Допоможе в цьому електронний каталог Prozorro Market, який є альтернативою проведенню закупівель через систему. Пілот інструменту почав працювати з квітня поточного року і поступово набуває попиту серед державних замовників. Наприклад, для закупівлі паперу з очікуваною вартістю 50 тис. грн замовнику необхідно лише зайти в каталог, як у будь-який онлайн-магазин, та обрати те, що йому підходить. А потім, буквально у кілька кліків, купити це. Від моменту запуску пілота через електронний каталог Prozorro Market відбулося закупівель на понад 2 млн грн.

У каталозі розміщено пропозиції учасників, які попередньо пройшли кваліфікацію через Централізовану закупівельну організацію (ЦЗО). ЦЗО займається відбором постачальників, розробкою критеріїв щодо предмета закупівлі, наповненням каталогу та його адмініструванням. Тому замовнику під час закупівлі певного товару не потрібно турбуватися про якість товару і можна зосередитися лише на його характеристиках та ціні.

QuoteДля бізнесу електронний каталог Prozorro Market не менш зручний, ніж для державних замовників. Він надає можливість конкурувати в закупівлях на невеликі суми.

Як уже зазначалося вище, для багатьох замовників ключову роль відіграє швидкість, адже на проведення закупівлі через систему в середньому потрібно близько 10 днів. За цей час необхідно підготувати документи з вимогами, оголосити закупівлю, надати відповіді на запитання учасників, почекати, поки постачальники подадуть свої пропозиції, і тільки потім визначити переможця. У каталозі не потрібно виконувати стільки дій — достатньо просто вибрати серед запропонованої продукції товар, який відповідає потрібним критеріям. Тобто процес закупівель товарів на невеликі суми стає простішим та ефективнішим.

Для бізнесу електронний каталог Prozorro Market не менш зручний, ніж для державних замовників. Він надає можливість конкурувати в закупівлях на невеликі суми.

Спрощений процес роботи з державою дозволяє не готувати документи для участі в кожній окремій закупівлі, оскільки кваліфікація проходить лише раз. Це суттєво заощаджує час постачальників, адже вивчення документації — один із найважливіших та найвідповідальніших етапів участі в тендері. І саме на ньому багато учасників помиляється та потрапляє під дискваліфікацію.

Донедавна нічого подібного до електронного каталогу Prozorro Market в Україні не існувало. Тому, звісно, знадобиться час на те, щоб налагодити роботу між бізнесом і державою. Але згодом взаємодія полегшиться і стане простішою як для постачальників товарів, так і для замовників.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора