Facebook Pixel

Навіщо українцям 8 Березня?

Тіна Полек
антропологиня, кандидатка історичних наук, співзасновниця ГО «Центр прикладної антропології», лекторка освітньої платформи «Культурний Проект»

Нещодавно понад 2 мільйони українців взяли участь в опитуванні у «Дії» – лишати 8 березня вихідним днем чи ні. Більшість сказали «так». Результати стрімко розлетілись по всіх медіа і породили численні холівари.

Але ось у чому штука. Це опитування насправді не сказало нам нічого нового. Соціологічна група «Рейтинг» щорічно фіксує, що абсолютна більшість українців хоче мати в цей день вихідний.

Про що тоді свідчить ситуація з «Дією»? Вона говорить нам про те, що сьогодні українці намагаються зберегти для себе хоч якусь «нормальність» в умовах війни. 8 Березня – це щось звичне і повторюване, добре знайоме, те, в чому в нас є досвід і те, що завжди, незалежно від нашого ставлення до свята, довгий час було частиною нашого повсякденного життя.

Крім того, чи означає бажання мати вихідний в цей день автоматичну жагу щось святкувати? Мені здається, це скоріше про можливість провести додатковий час з близькими. І про небажання позбуватись чогось хорошого, бо зайвий вихідний – це з погляду повсякденного життя завжди добре.

8 Березня і соціологія

Важливий момент: за даними того ж опитування, для 68% українців свято 8 березня є гарним приводом зробити приємне близьким жінкам. Як це можна розшифрувати? Ключове слово тут «близьким».

Роль жінки як тієї, хто піклується про інших, зашита в нашу культуру, а от подяка за це піклування – ні. Тому привітання на 8 Березня – це не лише про формальність. Часто це легітимний привід подякувати за турботу близьким жінкам. Або колегам, з якими найбільше перетинаємося по роботі – будьмо відвертими, просто так ми теж рідко це робимо.

8 Березня – радянське свято чи ні?

Значення, яке ми вкладаємо у 8 Березня, не статичне, воно змінюється, бо змінюється і наша культура. Сьогодні це свято вважають радянським лише 8% українців. А значить, щось уже змінилося.

Чи стане 8 Березня у народній свідомості днем боротьби за права жінок, я не знаю. Але, вочевидь, останніми роками зусиллями активісток і активістів кількість людей, які так вважають, збільшилося.

QuoteЯ впевнена в одному – не варто хейтити людей, які купують своїм жінкам тюльпани, бо цими тюльпанами часто вони хочуть сказати щось важливе, що не вміють сказати словами. І багато жінок дуже хочуть це важливе почути.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора