В Україні точиться багато суперечок щодо того, чи варто залишати 8 Березня вихідним, чи варто взагалі відзначати це свято, а якщо відзначати – то як день чого? Гендерної рівності? Весни? Краси? Фахівець з етикету і моделювання поведінки Анна Чаплигіна розповіла про те, як вітати з 8 Березня, якщо дуже хочеться, і як відповідати на привітання, якщо ви не вважаєте цей день святом.
На мою думку, питання щодо святкування 8 Березня на державному рівні варто відкласти до наступного року. Як громадянка України, яка живе в цій країні, я думаю, що на державному рівні зараз є дуже багато інших нагальних справ.
Як відповісти на привітання на 8 Березня, якщо ви принципово його не святкуєте?
Незалежно від того, чи вважаєте ви цю дату визначним днем чи святом, я би радила не знецінювати знак уваги, якщо до вас його виявили. Головним є сам намір когось зробити вам приємно. І не варто в цей момент влаштовувати «виховну годину», пояснюючи людині, що вона неправа або підібрала не ті слова.
Іноді люди вважають, що етикет – це про брехню. Ні, етикет – це про коректність. Ви можете абсолютно чесно подякувати людині за увагу. Таким чином ви не збрешете собі, коли прийматимете квіти чи будь-який інший подарунок. Якщо ж вам все-таки кортить провести «виховну годину», то це треба робити до або після святкової дати. При цьому не слід засуджувати людину на зразок: «Минулого тижня ви зробили нам подарунок, а насправді ми не святкуємо». Краще сказати, наприклад, так: «Ви нас привітали і нам було дуже приємно, що в цей важкий час вам було не все одно і хотілося про нас подбати. Насправді для нас цей день є звичайним робочим днем. Однак ми дуже вдячні за вашу увагу». Якщо у вас інша позиція, можна сказати: «Цей день для нас — традиційна дата зустрічі весни. Нам і наступного разу буде дуже приємно, якщо ви нас привітаєте — з днем весни». Таким чином ви чітко дасте «зелене світло» на наступний рік: так, вітати, і з чим конкретно вітати. Це зробить приємно обом сторонам.
Ці правила працюють як для ділових відносин, так і для особистих стосунків.
Наприклад, у парі жінка може сказати, що вона відзначає таке або інше свято і любить ті чи інші подарунки. З іншого боку, другий партнер може сам завчасно запитувати, що і як він може зробити приємно, проявити увагу та турботу. На жаль, інші люди не вміють читати наші думки. І, щоб не з’являлися конфлікти, подібні речі потрібно проговорювати.
Як привітати з 8 Березня, щоб не образити?
Коли ми хочемо когось привітати з будь-яким святом, краще завчасно дослідити ситуацію. Потрібно зібрати думки та настрої нашої цільової аудиторії: «Ми б хотіли вас привітати. Як ви до цього поставитеся?». У випадку з 8 Березня слід заздалегідь зрозуміти, чи хочуть жінки, щоб їх вітали. Якщо хочуть – то з чим саме та як.
Якщо на таку «розвідку» не було часу, чоловіки можуть опинитися наче на мінному полі. Ти не знаєш, що гірше: привітати чи ні. І в тій, і в іншій ситуації може виникнути конфлікт.
Якщо чоловіки вирішили все-таки привітати жінок, можемо вивести таку універсальну формулу. Чоловіки можуть прийти, наприклад, з квітами і чесно зізнатися, що вони опинилися в незручній ситуації, але їм хочеться зробити своїм знайомим чи колегам приємно в цей день: «Перепрошуємо, ми не знаємо, про що цей день для вас і з яким саме святом ви б хотіли отримати привітання». Жінки можуть просто підхопити цю гру і сказати, що відзначають День боротьби жінок за рівні права. Це знизить градус напруги, і та сторона, що вітає, може сказати: «Ми радо вітаємо вас з цим днем, бо він справді важливий».
Головне – не йти «стінка на стінку». Кожна сторона має відкрити поле для маневру, де можна знайти спільну мову.
Якщо не загострювати увагу на даті, то сам факт, що вам принесли квіти, виявили увагу – це прекрасно. Квіти чудові в будь-який день. Якщо ви думаєте, що вас весь час пригнічують, ви в усьому будете бачити підтвердження цієї установки. А коли ми мислимо з позиції можливостей, це піднімає настрій. Настрій, емоції, наше сприйняття світу – це результат нашого ставлення до ситуації, який лежить у зоні нашої відповідальності.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора