Facebook Pixel

Чи буде 8 березня святом цього року в Україні

Киянка Олена пам’ятає, як торік 8 березня вона виїжджала з родиною в напрямку західних областей і на одному з блокпостів військовий попросив опустити скло та підійшов до її сидіння. Олена тоді дуже хвилювалася — кілька днів були стресовими, як і для всіх українців. Але військовий вручив їй букет тюльпанів і привітав зі святом.

«Я була розчулена до сліз. Вважаю, що 8 Березня — важливе свято для всіх жінок. Цього дня нас вітають не тільки наші близькі чоловіки, а всі, з ким ми зустрічаємося протягом дня. Це свято єднає нас. Я проти скасування 8 Березня», — поділилася Олена.

Але багато українців вважають, що нарешті настав час скасувати радянські свята. Уже кілька років поспіль в українському суспільстві обговорюється відмова від святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня. The Page розповідає, чи буде 8 березня вихідним у 2023 році та чи взагалі залишиться таке свято в сучасному українському календарі.

Дні народження Лесі Українки й Тараса Шевченка замість 8 Березня та чи буде вихідний

14 лютого 2023 року до Верховної Ради надійшов законопроєкт, що передбачає заміну низки свят радянського походження на нові, що матимуть суто українське коріння. Зокрема, автори проєкту пропонують відмовитися від святкування 8 Березня. Натомість вони вважають за потрібне зробити вихідним День української жінки, який призначили на 25 лютого — день народження Лесі Українки. Ще одне суто українське свято пропонують відзначати 9 березня — Шевченків день, у день народження Великого Кобзаря.

Автори проєкту впевнені, що нові свята з винятково українським походженням не тільки допомагають популяризувати вітчизняну культуру, але й стануть слушною нагодою відмовитися від радянської спадщини.

Поки що за законопроєктом не було ухвалено жодного рішення, 8 Березня в Україні залишається державним святом, але воно не стане офіційним вихідним у 2023 році. Адже за правилами воєнного стану вихідними залишаються тільки суботи та неділі. Проте керівники підприємств можуть на свій розсуд оголосити цей день вихідним.

Історія створення Міжнародного жіночого дня 8 березня

8 березня починалося з боротьби жінок робітничих професій за свої права та гідні умови праці. Перша масова подія відбулася 8 березня 1857 року, коли текстильниці в Нью-Йорку вимагали оплату праці на рівні із чоловіками. Далі вже у 1907 році цю ініціативу підхопила Соціалістична партія США. Як міжнародне свято 8 березня затвердили на конгресі в Копенгагені 1910 року за ініціативи Клари Цеткін, що була представницею Соціал-демократичної партії Німеччини.

Тож СРСР підхопив це свято саме з політичним забарвленням. Але на початку 1990-х, після розпаду Союзу, 8 березня в пострадянських країнах ставало все більше романтичним святом, що оспівує жіночність. Проте феміністичні рухи країни цього дня зазвичай влаштовують мітинги та ходи на підтримку прав жінок.

Офіційним вихідним днем 8 березня визнано здебільшого в пострадянських країнах (рф, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан тощо), а також Монголії, Камбоджі, В’єтнамі, Анголі, Замбії, Кубі. У Китаї 8 березня — вихідний день для жінок. У країнах східної Європи це неофіційне свято.

Церковні свята за григоріанським календарем

Повномасштабне вторгнення рф спричинило хвилю дискусій в українському суспільстві щодо відмови від радянських традицій. Українці хочуть максимально дистанціюватися від росіян і максимально скасувати спільні свята. Про це свідчать результати опитування щодо перенесення дати Різдва на 25 грудня — її підтримали 58,99% користувачів застосунку «Дія», а за словами глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, 90% вірян греко-католицької церкви.

У лютому Святослав повідомив, що з 1 вересня 2023 року всі рухомі церковні свята його парафія святкуватиме за григоріанським календарем, як і більшість країн світу. ПЦУ ухвалить рішення щодо цього в травні.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉