Благодійна діяльність має бути добре організована: підбір команди, постановка цілей, чіткі плани з їхнього досягнення, звітність… За великим рахунком, все як в бізнесі, але з різною кінцевою метою – кінцевий результат вимірюється не прибутковістю, а кількістю та якістю наданої допомоги.
Авторська колонка голови благодійного фонду «Леруа Мерлен Солідарність» Матьйо-Марі Ардена про те, чому емпатія, щире співчуття та відповідальність перед людьми є запорукою ефективної благодійної діяльності.
Як організувати благодійну діяльність: 7 порад
Тримати фокус своєї допомоги
Тільки системна благодійність має справжній позитивний вплив на суспільство в цілому та на окремих людей. Наприклад, не секрет, що зараз в Україні великою проблемою є саме стан житла: багато людей не можуть самотужки відбудувати понівечені будівлі, і, на жаль, дуже багато тих, хто втратив абсолютно все. Кількість об’єктів, які потребують відбудови, збільшується щодня, бо щодня варвари знищують житлові будинки, школи, лікарні та все, що бачать на своєму шляху.
Ретельно обирати партнерів
Ефективна допомога має два головних параметри – швидкість та якість. І щоб забезпечити таку допомогу для тих, хто до нас звертається, ми постійно шукаємо партнерів та донорів. Все дуже просто та логічно: чим більше донорів, тим більшу кількість проєктів ми реалізуємо, і як наслідок – більше людей повернеться додому.
І так, весь час ми шукаємо партнерів. Бо часто до нас приходять запити, щоб відновити будинки, де пошкоджено більшість квартир, або повністю дах чи навіть останній поверх. Люди не можуть там жити, а відновити його – це колосальні кошти. Вартість відновлення може сягати понад 20 млн гривень. Без партнерів реалізувати такі проєкти майже неможливо, і тому хочу озвучити другий обов’язковий критерій для наших партнерів – це надійність.
Постійно обмінюватись досвідом
Благодійна діяльність дуже стимулює пробувати різні варіанти, щоб допомогти людям. Повномасштабна війна в Україні стимулює компанію допомагати людям не лише тут, а й за кордоном. Польське представництво нашого головного донора також має власний благодійний фонд. Вони опікуються українськими біженцями, допомагають з ремонтом та облаштуванням будинків, у яких живуть українці, що були вимушені покинути батьківщину через велику війну.
Аналогічні фонди є в Італії, Португалії, Іспанії та Франції, вони працюють давно. І, коли я почав розвивати фонд в Україні, мені дуже допоміг досвід колег. А зараз ми ділимося експертизою з ними. Це позитивно впливає на мотивацію та підвищує експертність, що в кінцевому результаті сприяє більш ефективній допомозі людям.
Знаходити сили відмовляти
Гадаю, що бажання допомогти всім, хто звертається, притаманне більшості благодійних організацій. Але є випадки, коли просто необхідно відмовити. Наприклад, якщо мова йде про вщент зруйнований приватний будинок. Ми просто не можемо витрачати мільйони, щоб допомогти одній або двом людям. Але якщо люди вже самі багато чого зробили й потрібні лише будматеріали для оздоблення – ми залюбки їх надаємо.
Пробачати складні емоції
Наша команда дуже тісно спілкується з тими, кому ми допомагаємо. І в якості зворотного зв’язку ми чуємо різне – від щирої подяки (яка дійсно мотивує та надихає) до відвертої агресії: у випадках, коли ми реагуємо не так оперативно, як треба людям, або, на жаль, відмовляємо.
Кожного разу ми пам’ятаємо головне правило – благоотримувачі нічого не винні тим, хто їм допомагає. Навіть прояву вдячності. Люди пережили великі втрати, пройшли крізь біль, і ми маємо пам’ятати про це. І пробачати прояви складних емоцій.
У своїх діях ми спираємося на власне відчуття того, що робимо правильні речі. Саме це нас драйвить. А вдячність (якщо вона є) – це додатковий приємний бонус.
Якість – передусім
Людям хочеться отримувати допомогу якомога швидше. Але маємо завжди тримати в голові, що якість часто дорівнює затраченому часу. І краще люди трохи почекають, але отримають те, що буде служитиме їм десятиліттями. Наприклад, над одним об’єктом в Ірпені робота тривала 8 місяців, і разом із жителями ми пройшли крізь різний спектр емоцій, але зараз, коли будинок, в який було понад 20 прямих «прильотів» не тільки придатний до життя, але й виглядає як новий, всі 1000 жильців одностайні у своїй думці – всі зусилля та очікування вартували цього результату.
Щоб допомагати, треба відновлювати власний ресурс
Людям, які працюють у благодійності, дуже важливо відпочивати та відновлюватись – без цього неможливе щире співчуття та здатність «пропускати через себе» весь спектр почуттів.
Не буває універсальних секретів ефективності. Але я знаю по собі – тільки власні опори, сенси та здатність перемикатися дозволяють бути дійсно корисним людям і занурюватися в благодійну діяльність на системній основі.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора