Податкові пільги для благодійників. Фото: dnepr.express
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну мільярди гривень добровільних пожертв українців і бізнесу на користь Сил оборони та вимушених переселенців допомагають країні тримати удар і далі боротися з агресором. Для переважної більшості жертводавців така допомога є безкорисною з усіх боків. Проте законодавством України передбачено, що благодійники можуть отримати податкові пільги. Скористатися ними можна хоча б для того, щоб збільшити допомогу на суму заощаджених податків.
Базовим у сфері благодійності є закон № 5073-VI «Про благодійну діяльність і благодійні організації». Загалом благодійники можуть отримати знижки з податку на прибуток організацій і податку на доходи фізосіб (ПДФО), а також звільнення від сплати ПДВ.
У березні цього року було ухвалено закон № 2120-IX, який вніс зміни до Податкового кодексу (ПК) та інших законів на час дії воєнного стану. Зміни торкнулися й оподаткування благодійної допомоги, що надається для боротьби з окупантами та населенню, яке постраждало від їхніх дій. Також тимчасово скасовано деякі обмеження на діяльність неприбуткових організацій.
Податкові пільги для фізосіб-благодійників
У разі надання фізичною особою благодійної допомоги неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових організацій і установ (опублікований на сайті Державної податкової служби), упродовж 2022 року така особа має право на податкову знижку в розмірі, що не перевищує 16% (раніше 4%) суми загального річного оподатковуваного доходу.
Документально підтверджені витрати у вигляді грошей або майна, що добровільно передавалися для потреб оборони Збройним силам України, Національній гвардії та іншим органам, включаються до витрат, які можуть враховуватися в разі зменшення доходу від незалежної професійної діяльності, а також витрат ФОП (крім осіб, які перебувають на спрощеній системі).
Пільги для благодійників із податку на прибуток підприємств
У разі якщо компанія перераховує допомогу неприбутковим організаціям, включеним до Реєстру, додатковий податок не треба сплачувати за умови, що сума грошової допомоги (вартість товарів) не перевищує 4% оподатковуваного прибутку компанії попереднього звітного року. Якщо перевищує, то на різницю нараховуватиметься податок.
Благодійну допомогу, що перерахована лікарням і на спеціальні рахунки Національного банку, можна відносити до витрат без обмежень.
Докладно питання оподаткування благодійної та гуманітарної допомоги податком на прибуток під час дії воєнного стану в Україні ДПС виклала в інформаційному листі № 7/2022.
Пільги для благодійників із ПДВ
У період дії режиму воєнного стану не вважаються реалізацією пального:
- операції з фізичного надання пального ЗСУ та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії та іншим силовикам, органам місцевого самоврядування та охорони здоров'я без попереднього або подальшого відшкодування їхньої вартості;
- операції з фізичного передавання пального на митній території України як гуманітарної допомоги в порядку, встановленому Кабінетом міністрів.
Протягом дії воєнного стану не вважаються використаними платником податків у неоподатковуваних ПДВ операціях чи операціях, що не є господарською діяльністю, товари, які придбано в оподатковуваних ПДВ операціях і передані в державну чи комунальну власність, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони.
Пільги для неприбуткових підприємств і організацій
Неприбутковим організаціям на період дії воєнного стану дозволено:
- передавати майно, надавати послуги, використовувати доходи для фінансування витрат, не пов'язаних із діяльністю організації, за умови, що такі послуги чи майно надано для забезпечення оборони;
- перераховувати кошти на спеціальні рахунки, відкриті НБУ для збору коштів.
Така допомога не вважатиметься порушенням вимог щодо діяльності неприбуткових організацій і не буде підставою для виключення організації з Реєстру.
Особливості податкового законодавства для благодійників – коментарі юристів
На запитання відповіла Анна Золотова, молодша юристка ЮК Gracers.
З погляду законодавства, якщо фізособа чи компанія надсилає гроші волонтерам, які допомагають військовим, це благодійність?
– Закон «Про благодійну діяльність і благодійні організації» визначає, що благодійна діяльність – це добровільна особиста чи майнова допомога для досягнення цілей, визначених цим законом. Вона не передбачає отримання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди чи компенсації благодійнику від імені або за дорученням набувача допомоги.
Благодійником вважається дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права, що добровільно здійснює один або кілька видів благодійної діяльності.
Закон «Про волонтерську діяльність» визначає волонтерську діяльність як добровільну, соціально спрямовану неприбуткову діяльність, яку здійснюють через надання волонтерської допомоги. Вона є формою благодійної діяльності.
Тому так, допомога волонтерам, які допомагають військовим, є благодійністю.
На що варто зважати, що перевірити, які папери оформити, щоб благодійну допомогу під час сплати податків міг урахувати сам благодійник?
– Для доведення податківцям цільової спрямованості видатків потрібно підготувати документи, що їх підтверджують. Перелік таких документів законодавчо не визначено. Ними можуть бути:
- первинні документи. Наприклад, виписка банку свідчить про переказ коштів. Акт приймання-передавання (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1) або подібний документ, складений у довільній формі, підтвердить передавання основних засобів. У разі передавання запасів можна оформити накладну-вимогу на відпуск матеріалів за формою № М-11;
- письмовий договір – у разі надання благодійної допомоги систематично;
- лист-клопотання на конкретний вид і кількість благодійної допомоги або лист-підтвердження від одержувача про згоду прийняти кошти (товари, роботи, послуги);
- наказ керівника підприємства щодо надання благодійної допомоги.
Гіпотетично до фізособи, яка спрямовує великі кошти на благодійність, у податківців можуть виникнути запитання?
– Постанова Кабміну № 202 від 05.03.2022 року знімає на час дії воєнного стану законодавчі обмеження щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від фізичних і юридичних осіб, резидентів і нерезидентів.
НБУ жодних обмежень щодо сум безготівкових платежів, зокрема й на благодійність, не встановлював. Тобто можна переказувати будь-яку суму з власної картки чи поточного рахунку на картку чи рахунок у межах України.
Є послуги переказу коштів, які вводять свої обмеження, посилаючись на правила фінансового моніторингу. Деякі банки можуть встановлювати власні правила та обмеження сум переказів. Тому в разі бажання переказати кошти на благодійність краще спочатку звернутися до свого банку, у якому ви обслуговуєтеся, і переконатися, що за таку допомогу картку чи рахунок не заблокують.
Постановою НБУ № 60 від 23.03.2022 року встановлено особливі умови на час дії воєнного стану. Українські банки не мають перевіряти походження коштів незалежно від суми переказу, якщо вони перераховуються на:
- потреби ЗСУ за умови, що кошти спрямовуються на спеціальний рахунок, відкритий у НБУ;
- рахунок Мінсоцполітики, відкритий у НБУ для допомоги найуразливішим категоріям населення;
- купівлю державних військових облігацій.
***
Додаткову інформацію надав Ігор Ясько, керуючий партнер ЮК Winner. Він зазначив, що на час дії воєнного стану в податкове законодавство внесено багато змін, вони спрямовані на зменшення податкового навантаження для тих, хто займається благодійною діяльністю. Але благодійність може бути як реальною, так і спрямованою на оптимізацію оподаткування чи передавання активів підприємства.
Як податківці реагують на такі підозри?
– Якщо податківцям здаватиметься, що під виглядом благодійності підприємство претендує на зменшення податкових зобов'язань, то до такої компанії буде підвищений інтерес і кількість перевірок може зрости.
Якщо благодійник розраховує на отримання податкових послаблень, що йому потрібно враховувати, здійснюючи пожертвування?
– Податківцям подобається бачити велику кількість документів, але їхній перелік офіційно не встановлено. Тому можна просто навести приклади таких документів:
- заява одержувача допомоги з обґрунтуванням необхідності благодійної допомоги, до того ж мають бути докази, що він є учасником бойових дій або щодо нього настали наслідки ведення бойових дій тощо;
- наказ керівника підприємства про проведення виплати благодійної допомоги працівникові або договір між підприємством і організацією, що отримала цю допомогу;
- квитанції, що підтверджують проведення виплати або передавання майна, і звіт про використання коштів.
До цього можна також додати розрахункові документи чи договори.