Біотехнології. Революція CRISPR. Погляд інвестора

Розвиток у 2012 році технології CRISPR/Cas9 з редагування генів став початком досліджень, які змінюють підхід до лікування захворювань, а також різко збільшив швидкість розвитку біології.

Велика кількість біотехнологічних компаній виходять на цей ринок, збільшуючи масштаби досліджень і пропонуючи нові методи роботи не тільки в медицині, але й у сільському господарстві, хімії, діагностиці, науці про матеріали.

Читайте також: Зростання цін на нафту та золото. Чи може смерть Сулеймані спровокувати світову кризу?

Технологія CRISPR, на думку багатьох експертів, є революційним відкриттям у XXI столітті, яке буде мати вплив на вирішення ключових проблем людства. Суть цього методу полягає в тому, що з допомогою білка CAS9 редагується дефектна (що зазнала мутації) ділянка гена та на його місце вставляється здоровий, який містить правильну інформацію, тим самим запускаючи процес створення здорових клітин.

Технологія CRISPR є революційним відкриттям у XXI столітті, яке буде мати вплив на вирішення ключових проблем людства.

У березні 2019 року було опубліковано дані про успішне використання генної терапії на мишах, які народилися сліпими, відновивши їм зір. У Китаї вперше технологія CRISPR/CAS9 була використана на людині, запобігли хворобі Хантінгтона (передчасне старіння), змінено ген ембріона.

Обсяг ринку моногенетичних захворювань оцінюється у понад $75 млрд з потенціалом у $2 трлн.

Технологія CRISPR дешевша, швидша та легша, як порівняти її з іншими техніками редагування генів.

Технологія CRISPR через свою ефективність набирає популярності. Наприклад, у багатьох американських середніх школах учні вивчають та експериментують, використовуючи технологію. Результатом є процес створення тих видів досліджень, які раніше не були доступними, а також відкриваються нові види терапій, наприклад, CAR-T.

Перше застосування технології з комерційною метою – це CAR-T-терапія. Це вид імунної терапії, який використовує людські імунні клітини для визначення та знищення гематологічних ракових клітин. Обсяг ринку з використанням технології CAR-T оцінюється в сотні мільярдів доларів США щорічно.

Читайте також: Акції Tesla. Погляд інвестора

2017 рік є історичним для генної терапії, коли FDA (Food and Drug Administration) схвалила використання CAR-T-терапії. Все більше компаній виходять на ринок і починають розвивати дослідження у сфері CAR-T. Однак процес створення банку даних про побічні ефекти ще не завершено, тому дослідники не квапляться з остаточними висновками, допоки не отримано остаточні дані щодо численних клінічних випробувань.

Зараз понад 40 компаній розвивають технології CAR-T для лікування різноманітних онкологічних захворювань.

Зараз понад 40 компаній розвивають технології CAR-T для лікування різноманітних онкологічних захворювань. Наприклад, Juno Therapeutics (JUNO), Poseida Therapeutics, Cellectis (CLLS) та Bellicum Pharmaceuticals (BLCM) створюють так звані kill switches, технологію, яка може знищити будь-яку клітину. Якщо виявляється будь-який негативний побічний ефект, то терапія негайно відключається.

Ринкові перспективи розвитку та використання технології – величезні. Сучасна медицина не лікує причини захворювань, а їхні симптоми. У залежності від того, як збільшується банк даних людської біології, медицина буде ставати більш персональною, встановлюючи зв'язок між генами людини та конкретними захворюваннями, які викликають їх.

Читайте також: Четверта індустріальна революція. Інвестиційні можливості

Технологія не тільки виправляє генні мутації, але також збільшує наші знання основ біології. Наприклад, людське тіло має понад ніж 3,2 млрд пар основ ДНК. Технологія дозволить визначати складні зв'язки між генами, генетичним синтезом, протеїнами, метаболізмом, органами та захворюваннями.

За деякими оцінками, технологія CRISPR також призведе до зростання глобальної капіталізації сільськогосподарського ринку, дозволяючи збільшувати врожаї, створюючи стійкі до зміни клімату культури, підвищуючи ефективність галузі загалом. Враховуючи прогнози про те, що населення планети до 2050 року становитиме 9,6 млрд чоловік, технологія дозволить вирішити проблему продовольчої безпеки.

Ринок біотехнологій (Biotechnology ETF, IBB) показав зростання в 2019 року в розмірі 12,2%, відстаючи від S&P500, який виріс на 23%. Однак сектор показав зростання 10%, починаючи з вересня 2019 року, в той час як S&P 500 показав 3,4%. Однією з причин недооціненості ринку може бути передвиборний рік у США, де питання цін на ліки є політичним і дуже жорстко регульованим.

Ринок недооцінює компанії, які контролюють патенти технології CRISPR-CAS9.

Багато експертів вважають, що ринок недооцінює компанії, які контролюють патенти перспективної технології CRISPR-CAS9: Intellia Therapeutic, Crispr Therapeutic, Editas Medicine.

Дивним є те, що компанії, які стоять на порозі нової реальності у галузі редагування геному, потенційний обсяг ринку якого оцінюється у трильйони доларів, оцінюються тільки в $5 млрд.

Це лише один з прикладів, коли компанії, що володіють унікальними, проривними технологіями, не оцінюються адекватно.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора