Після ліквідації іранського військового лідера Касема Сулеймані, командувача спецпідрозділу «Аль-Кудс», у світі стрімко дорожчає нафта і росте в ціні золото. Крім того, впало промвиробництво в США і автовиробництво в Німеччині. Чи може це свідчити про прийдешню кризу?
Останні події, пов'язані з ситуацією на Близькому Сході, змусили усіх ще раз звернути увагу на стан економіки та її стійкість до зовнішніх шоків.
Ф'ючерси, що є показником ставлення учасників ринку, свідчать про спокійний рух ринку.
Хорошим індикатором може бути атака на об'єкти нафтової промисловості Саудівської Аравії у вересні 2019 року, коли ціни підскочили на 15%, а через два тижні вже повернулися на рівень, який був до цієї події.
Надалі нафтові котирування визначалися фундаментальними факторами ринку. Цілком ймовірно, що аналогічним чином буде розвиватися і ситуація після атаки американських сил на об'єкти в Іраку.
Ф'ючерси, що є показником ставлення учасників ринку, свідчать про спокійний рух ринку.
Читайте також: Четверта індустріальна революція. Інвестиційні можливості
Що стосується золота, то воно традиційно зростає в ціні, коли виникає ситуація нестабільності, оскільки інвестори шукають захисту від падіння ринку. Ціна на золото зросла до семирічного максимуму одразу після інциденту між Іраном і США. Як тільки напруженість на Близькому Сході знизиться, на ринку золота одразу відбудеться корекція і, як наслідок, ціни стабілізуються з урахуванням ринкових факторів.
Останні дані щодо уповільнення зростання промислового виробництва в США вимагають аналізу, який наразі проводиться. Необхідно враховувати, що американська економіка більшою частиною є сервісною.
Читайте також: Акції TESLA. Погляд інвестора
Промисловість становить у загальній частці близько 19%, тоді як сервіс має 77%, а сільське господарство — 1%. Таким чином, уповільнення росту в промисловості розглядається економістами як рецесія, проте причини, що лежать в основі спаду, однозначно не свідчать про внутрішні проблеми в секторі.
Падіння промисловості в Німеччині має більше негативних наслідків для економіки в цілому, ніж у США.
У той же час сектор послуг продовжує зростати, забезпечуючи стабільне загальне зростання валового внутрішнього продукту. При цьому дефіцит зовнішньої торгівлі продовжує скорочуватися з урахуванням того факту, що США мало залежать від експорту.
Падіння промисловості в Німеччині має більше негативних наслідків для економіки, ніж в США, оскільки економіка Німеччини залежить від сектору промисловості на 28%. Країна знаходиться в умовах від'ємних процентних ставок, проблем дефляції, високої залежності від експорту (47% від ВВП). Крім того, країна сильно залежить від окремих секторів — наприклад, автомобілебудування, яке глобально перебуває у стані спаду і технологічної зміни.
За різними оцінками 2020 року очікується зростання світового ВВП на 3-3,5%. Беручи до уваги велику кількість як глобальних проблем, пов'язаних з товарними і валютними війнами, так і внутрішніх (проблеми боргів, демографії, облікових ставок), підстав для кризи немає, оскільки уряди і бізнес мають усі ресурси для їх вирішення.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора