Facebook Pixel

Відбудова за допомогою 3D-друку: як Україна стає першою в будівництві за допомогою інновацій

Андрій Звіринський
комерційний директор CEMARK

Через повномасштабне вторгнення росії на територію України зруйновано понад 150 тисяч житлових будинків, більше 3 тисяч закладів освіти, 1,4 тисячі об’єктів медичної інфраструктури та близько 1,5 тисячі об'єктів культурної спадщини та це далеко не повний перелік зруйнованого. Україна потребує швидкої та якісної відбудови, а значно пришвидшить цей процес застосування сучасних технологій будівництва, як-от 3D-друк. Причому Україна може стати однією з перших у світі з побудови важливих для країни об’єктів за допомогою цієї технології.

В Україні зруйнованого на 144 млрд доларів

У Київській школі економіки підрахували, що загальна сума збитків, яка завдана інфраструктурі нашої держави, складає майже 144 млрд доларів. Збитки від руйнувань житлового фонду сягнули понад 53 млрд доларів, а далі за обсягом пошкоджень іде інфраструктура з цифрою у понад 36 млрд доларів збитків. Руйнувань зазнали 25 тис. кілометрів доріг та майже 350 мостів.

У сфері освіти – пошкоджено та зруйновано понад 3 тис. закладів, що означає 300 млн доларів збитків. Найбільше постраждали заклади середньої освіти та дошкільної. Повністю зруйновані майже дві сотні лікарень, а загальні збитки охорони здоров’я оцінюються у 1,8 млрд доларів.

Вся інфраструктура потребує відбудови, а люди – підтримки. Приблизна кількість українців, які втратили житло внаслідок агресії рф і переїхали зі своїх домівок до іншої частини України, становить 4,5 млн, з яких приблизно 1 млн – це діти, 1,5 млн – особи з інвалідністю, а більша частина внутрішньо переміщених осіб – жінки та люди похилого віку.

Відбудова та нові технології

Попри війну наша країна вже розпочала процес відбудови, а міжнародні партнери дедалі рішуче налаштовані підтримувати відновлення України. До прикладу, наприкінці минулого року Європейська комісія та Німеччина як країна на спеціально організованій Міжнародній конференції з-поміж заявлених проєктів визначили пріоритетною відбудову шкіл в Україні на суму 100 млн євро, адже майбутнє України починається тут.

Загалом проєктів за підтримки міжнародних донорів вже немало – і в освітній сфері, і у відбудові мостів і доріг, і інших. Приміром, в Україні розвиваються модульні містечка, де сьогодні живуть тисячі українців. А Кабінет міністрів виділив майже 600 млн гривень на реалізацію 26 проєктів з відбудови у найбільш постраждалих областей України спільно з Європейським інвестиційним банком.

QuoteОднак за різними оцінками експертів будівельної галузі, на реконструкцію нашої країни підуть десятки років. Чи можна пришвидшити цей процес? Я вважаю, що так.

Україна має використовувати новітні технології будівництва, як-от 3D-друк. Ця технологія може значно пришвидшити процес відбудови, адже у порівнянні з традиційними методами будівництво з використанням 3D-принтерів у 10 разів швидше. Також це ефективний шлях подбати про довкілля і клімат, адже викиди вуглекислого газу під час будівництва зменшуються і є змога дуже точно розрахувати потрібну кількість будматеріалів. Залежно від проєктів, «будівельними чорнилами» може бути навіть перероблений пластик та біоматеріали (рослинні залишки, компост).

В Україні вже почали застосовувати 3D-друк у будівництві. Як приклад, цьогоріч у травні у Львові розпочалося зведення першої в Україні школи за допомогою 3D-принтеру. Через те, що багато сімей переїхали у Західні області країни, школи там наразі переповнені. Ініціатором проєкту є благодійний фонд Team4UA, а постачальником цементу для будівництва ПрАТ «Миколаївцемент» – завод у Львівській області, який з 2022 року працює під брендом CEMARK. Згідно з планом проєкту буде зведена одноповерхова будівля з класними кімнатами, учительською, санвузлами та холом. Новий навчальний корпус буде призначений для першокласників.

3D-принтери у світовій практиці

Будівельний тривимірний принтер вже активно застосовують в багатьох країнах світу. Наприклад, минулого року в Китаї будівельна компанія WinSun розповіла про наймасштабніший нині проєкт житлового будівництва з використанням 3D-технологій: впродовж п'яти років планують «надрукувати» півтора мільйона житлових будинків у Саудівській Аравії.

В ОАЕ за допомогою 3D-принтера завершено будівництво офісної будівлі, де не тільки каркас, а й оздоблення інтер'єру виконано із застосуванням 3D-технологій. Період будівництва склав 17 днів. Уряд країни зазначив, що до 2030 року понад чверть усіх будинків у Дубаї будуть створені за допомогою такого друку. Це знижує фінансові витрати та мінімізує використання людських ресурсів. Досвід першої офісної будівлі показав прекрасну статистику: на будівництво витрачено втричі менше коштів.

У США центр передових конструкцій і композитів Університету штату Мен розробив перший надрукований на найбільшому у світі полімерному 3D-принтері будинок площею 56 кв.м, виготовлений повністю з біоматеріалів. За допомогою сучасної технології надрукували підлогу, стіни та дах. Усі елементи виготовлені з деревних волокон і біосмол, тому будинок повністю придатний для вторинної переробки, а процес будівництва майже не залишив будівельного сміття завдяки точності друкування.

Також минулоріч у Нідерландах заселили перший в Європі будинок, який був побудований за допомогою 3D-друку. Таке житло повністю відповідає будівельним нормам і є завершеною спорудою великого проєкту з п'яти будинків. А в Німеччині надрукували будинок з кількома квартирами, висота якого – 3 поверхи. Роблять сміливі та плідні кроки в розробках і практичному застосуванні цієї технології Швейцарія, Данія, Японія.

Що потрібно для успішної відбудови України

Для успішної відбудови нашої країни, на мою думку, потрібні кілька речей.

  • Перша – фінансування. В цьому нам допомагає міжнародна підтримка, залучення донорів та інвестиції приватного сектору і зусилля бізнесу всередині країни.
  • Друга – згуртованість. Держава і бізнес за підтримки суспільства мають працювати разом у досягненні однієї спільної мети – відбудови України. Цьогорічний Всесвітній Економічний Форум у Давосі пройшов під темою «співпраця у фрагментованому світі», адже тільки через співпрацю є шанси впоратися з глобальними викликами, від економічних потрясінь до кліматичних змін. Тож Україна може стати одним з прикладів такого гуртування для світу.
  • Третя – сміливість та інноваційність, які нам прокладатимуть шлях у майбутнє. Впровадження новітніх, сучасних технологій будівництва тільки пришвидшить цей процес і зробить його більш сталим і надійним.

А понад усе – нам потрібний стабільний мир. Тут ми знаємо напевне: щодня Україна на один день наближається до перемоги!

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора