Facebook Pixel

Хто матиме право на компенсацію за зруйноване житло та як її отримати

Хто матиме право на компенсацію за зруйноване житло та як її отримати

Хто матиме право на компенсацію за зруйноване житло та як її отримати

Громадяни, які втратили майно внаслідок війни, стали на крок ближче до отримання компенсації: Президент України підписав закон № 2923-IX про компенсацію за майно, пошкоджене та знищене внаслідок російської агресії, та Державний реєстр такого майна.

Спеціально для The Page Тетяна Чебан, адвокатка, засновниця й голова БФ «Мій дім – Україна», та Михайло Гончарук, адвокат, керуючий партнер АБ «Гончарук і партнери», узагальнили найпоширеніші запитання щодо основних положень цього закону, які виникли у відвідувачів благодійного вебінару на тему компенсації.

1

На яке майно поширюється дія закону?

Тетяна Чебан
Тетяна Чебан
адвокатка, засновниця та голова БФ «Мій дім – Україна»

"Закон передбачає компенсацію за пошкодження та знищення внаслідок війни нерухомого майна (будинки, квартири, дачні будинки тощо), а також об’єкти будівництва (недобудоване житло), у яких на момент знищення було зведено опорні та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій і заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт, а також спільне майно багатоквартирного будинку.

Положення закону не стосуються компенсації за знищення/пошкодження рухомого майна".

Михайло Гончарук

Михайло Гончарук — адвокат, керуючий партнер АБ «Гончарук та партнери»

2

Хто може розраховувати на отримання компенсації?

 • Громадяни, які власниками пошкодженого/знищеного житла.
 • Замовники будівництва (це стосується об'єктів будівництва, у яких на момент знищення було зведено опорні та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких було отримано право на виконання будівельних робіт).
 • Власники спеціального майнового права на незавершені об'єкти будівництва.
 • Інвестори об'єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт.
 • Члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього.
 • Спадкоємці зазначених вище осіб.
 • ОСББ, управителі будинків, житлові кооперативи — за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.
3

Хто не має права на отримання компенсації?

 • Особи, до яких застосовано санкції.
 • Особи, які мають судимість за злочини проти основ національної безпеки України.
 • Спадкоємці таких осіб.
4

У якій формі надаватиметься компенсація?

Залежно від типу житла та його пошкоджень можливі такі форми компенсації:

 • за пошкоджене житло – передбачено компенсацію через виконання будівельних робіт на пошкодженому об'єкті будівництва з метою його відновлення та/або надання будівельної продукції для таких робіт;
 • за зруйновані квартири – фінансування придбання нерухомості (зокрема, інвестування в майбутній об’єкт) з використанням житлового сертифіката. Житловий сертифікат – це електронний документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання житлової нерухомості на суму такого сертифіката. Житловий сертифікат може бути використаний лише його власником або його спадкоємцем і не може бути відчужений третім особам;
 • за зруйновані приватні будинки, садові та дачні будинки – за вибором отримувача житловий сертифікат або кошти на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання: для фінансування будівництва. Це означає, що такі кошти можна буде витратити лише на фінансування будівництва, тобто закон не передбачає можливості використати ці кошти на ремонт чи облаштування житла, якщо, наприклад, житло вже куплено чи побудовано. На ці кошти не може бути звернено стягнення та накладено арешт.
5

Як визначається розмір компенсації?

Граничний розмір компенсації закон не встановлює.

Розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна визначається щодо кожного отримувача компенсації та кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо з огляду на загальну площу знищеного об’єкта нерухомого майна та вартість 1 кв. м площі знищеного об’єкта нерухомого майна.

Методику визначення вартості 1 кв. м площі знищеного об’єкта нерухомого майна буде розроблено Кабінетом міністрів України.

Розмір компенсації за пошкоджене житло законом не визначений, його також ще має розробити Кабмін.

6

Хто займатиметься призначенням і виплатами компенсацій?

Розгляд заяв і поданих документів, а також усіх питань щодо виплати компенсації за зруйноване житло здійснюватимуть комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. На місцях, згідно із законом, їх мають створювати виконавчі органи сільських, селищних, міських (районних у місті) рад, військові чи військово-цивільні адміністрації.

Саме комісія має інформувати та надавати вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсацій, збору інформації та документів, необхідних для розгляду заяви, зокрема задля поновлення втрачених документів, проводять обстеження об'єкта, приймати рішення про надання/відмову в наданні компенсації та виготовлення житлового сертифіката.

7

Коли розпочнуть видавати компенсації

Компенсації надаватимуть у межах бюджетних асигнувань, тобто за наявності коштів. Отже, ухвалення закону — це лише перший крок для запуску механізму компенсації.

Закон набуде чинності за 2 місяці з дня його опублікування. У цей самий строк має бути ухвалено відповідні нормативно-правові акти, необхідні для реалізації закону.

8

Запитання, що залишаються без відповіді

Важливо зазначити, що ухвалений закон не дає відповіді на всі наявні практичні питання, а низку тих важливих питань, які б у ньому мали бути чітко визначені, передано для врегулювання Кабміну.

Наприклад, відкритим залишається запитання, у який спосіб отримуватимуть компенсації громадяни, які самотужки чи з допомогою небайдужих людей розв'язують свої житлові питання: будують, ремонтують, відновлюють.

Так само не врегульовано питання щодо надання компенсацій за пошкоджене житло.

Стаття 10 закону містить лише два абзаци. Один визначає види можливих компенсацій, другий відсилає до майбутньої постанови Кабміну.

Отже, не визначено навіть загальні засади здійснення таких виплат: хто приймає рішення, куди подається заява, які підстави для відмови в наданні, які строки розгляду, ухвалення рішень і виплат.

Водночас закон не передбачає такого варіанту компенсації, як отримання грошових коштів за пошкоджене житло. А це могло б пришвидшити відновлювальні роботи.

Проаналізувавши закон № 7198, Тетяна Чебан і Михайло Гончарук попереджають, що з практичним його застосуванням виникне багато питань. Закон – це лише перший крок на шляху компенсації громадянам вартості нерухомого майна.

Його реалізація залежатиме від оперативності Кабміну, роботи органів місцевої влади та в кінцевому підсумку від наявності коштів у бюджеті.